מתנחל קטן – כח גדול

לפעמים, אתה מרגיש קטן וחלש. אתה שומע, קורא ורואה איך אחרים מנהלים את הגורל של ארץ ישראל.

נתנאל אפשטיין , י"ב באב תש"פ

נתנאל אפשטיין
נתנאל אפשטיין
צילום: עצמי

להיות מתנחל זה נהדר, אבל זה קצת מוזר.

אני מדבר על מתנחל אמיתי, כזה של ישוב קטן וחלוצי. אבל זה נכון גם לכל מי שגר ביהודה ושומרון, ונכון גם למי שקשה לו עם המילה 'מתנחל' ומעדיף 'מתיישב'.

אתה שליח של כל עם ישראל, של כל העם היהודי למעשה, והאמת – של כל הדורות שהיו ושיהיו.

אבל לפעמים, רק לפעמים, אתה מרגיש קטן וחלש. אתה שומע וקורא ורואה איך אחרים מנהלים את הגורל של ארץ ישראל. כאילו יש חלוקת עבודה: אתה המתנחל הקטן תחליט בדברים הקטנים, מקסימום ברמת מזכירות הישוב או המועצה, ולעומת זאת הפוליטיקאים, התקשורת, המשפטנים ושאר ה'מומחים' – ינהלו את הדברים הגדולים באמת: אם תוחל ריבונות, אם תוקם (חלילה) מדינה פלסטינית, ואם הישוב שלך יוקפא או יפותח.

הדוגמא הכי קשה היא כמובן הגירוש מגוש קטיף, שהוכרע בציניות מדהימה של אנשים שרובם כבר לא בעמדות הכוח בהן היו, אבל את הצלקות והכאב עם ישראל נושא על גבו עד היום. הדוגמא היא קיצונית אבל מייצגת שלל אתגרים שפוגשים אותנו בשגרה. אישורי בניה, פיתוח ישובים וכבישים, ואפילו דברים קטנים כמו משלוחי מוצרים מעבר ל'קו הירוק'. גם אם השכן החביב דפק לך את האוטו, הנושא יהפוך לסוגיה משפטית בחסות שלטון צבאי של אלוף פיקוד מרכז.

שמחתי לאחרונה להבין, כי זו לא גזירת גורל. שמחתי לראות שיש מי שבונה את הכוח של המתנחלים, סליחה.. המתיישבים וחושב בגדול. כמעט הכי בגדול שאפשר. קבוצת ההתיישבות הגדולה במפלגת הליכוד ("הליכוד שלי") היא בעצם לובי אידאולוגי, שלא מפחד לומר: כן, אנחנו מעורבים בקבלת ההחלטות, בסדר היום של חברי הממשלה וחברי הכנסת. 

כן, בדיוק כמו שאני שליח ציבור של כל עם ישראל, ושל כל העם היהודי, ככה גם נציגי הציבור, שמחליטים בצדק בדברים הגדולים – מחויבים לערכים הכי גדולים של עם ישראל ולארץ ישראל. לא רק לאינטרסים ולציניות.

אני אישית לא מבין גדול בזה, אבל ב"ה שיש מי שמשחק על המגרש לפי הכללים. פחות מתלונן ויותר עושה. לכן התפקדנו ותרמנו את תרומתנו הצנועה: טופס התפקדות זוגי, לבניין הכח של ההתיישבות.

עכשיו זה כבר פחות מוזר. עכשיו אנו לוקחים אחריות. עכשיו יש לנו גב ונפעל לקדם רק את מי שצריך ומי שבאמת נאמן לארץ ישראל. בדברים הקטנים, וכן גם בהחלטות הגדולות והמכריעות.

נתנאל אפשטיין הוא תושב מעלה-חבר, וקומיקסאי