חשיפה: מי עומד מאחורי ויקי כנפו?

את פעילות החד הוריות מארגן ארגון 'שתי"ל', שתחת גגו פועלים ארגוני שמאל קיצוניים, בהם חברים גם ערבים כגון "עדאללה" ו"אל אהלי" ו"הוועד נגד הריסת בתים", כך טוענת ברכה שטיינברג, מפעילות המאהל בימיו הראשונים.

, ז' באב תשס"ג

"מראן של נשים בגיל העמידה צועדות לירושלים הזכיר לנו כי אין דבר העומד בפני הרצון. העניים והמשפחות המשתייכות למעמד הבינוני הנמוך מתקשים להתקיים ממשכורותיהם לא בשל הדבר העלום הקרוי 'כלכלה', שיש לו חיים משל עצמו, כביכול, אלא משום שהממשלה פשוט לא שמה עליהם", כך כותב מיכה אודנהיימר בביטאון 'ארץ אחרת, אולם ככל הנראה התמונה לא פשוטה כל כך.

בתכנית "בוקר ב-7" חושפת ורד ברכה שטיינברג, שהצטרפה למאבקה של ויקי כנפו כבר בתחילתו, את האמת העומדת מאחורי "מאבק האמהות החד הוריות".

לדבריה, גם היא אם חד הורית, אך מכיוון שהיא עובדת ולומדת אין היא זכאית לקצבה, ובכל זאת הצגת המצוקה האותנטית של כנפו נגעה ללבה ולכן החליטה להצטרף ולסייע לכנפו כדי "להיות שם עבורה". לדבריה, האוטובוס הראשון של אמהות חד הוריות שהגיע אל כנפו היה האוטובוס שהיא ארגנה ממודיעין, וכנפו שמחה על עזרתה. אולם לאט-לאט, אומרת ברכה שטיינברג, נחשפה האמת, והיא החלה להרגיש מרומה משום שהתברר לה כי את פעילותה של כנפו מזין ומארגן ארגון שתי"ל וכי מאחוריו ניצב ארגון רב עצמה אנטי ציוני בשם "הקרן החדשה לישראל".

לדבריה, את כנפו כ"פרויקט" הכין ארגון שתי"ל במשך זמן רב ותחת "פרויקט אמהות חד הוריות" מסתתרת למעשה כוונה להפיל את הממשלה.

ברכה שטיינברג מציינת כי אינה רואה פסול במדינה דמוקרטית בשאיפה להפיל את הממשלה, אך לדבריה אין זה דמוקרטי והגון שתחת כותרת מאבק למען אמהות חד הוריות נגד קיצוץ בקצבאות ונגד פגיעה בחלשים פועל ארגון פוליטי, שתי"ל, שתחת גגו פועלים ארגוני שמאל קיצוניים, בהם חברים גם ערבים כגון "עדאללה" ו"אל אהלי" ו"הוועד נגד הריסת בתים". ברכה שטיינברג מוסיפה כי גם מי שמבקש לתמוך באותם ארגונים אנטי ציוניים, מבקש להפיל את הממשלה ולהתנגד לאוצר יכול לפעול באופן לגיטימי, אך מאבקה הפוליטי של כנפו, המוסווה תחת כותרת של מאבק אמהות חד הוריות, הוא תרמית. "איני פוליטיקאית וגם איני מעוניינת לעסוק בכך. לו ידעתי כי גורמים פוליטיים עומדים מאחורי פעילותה של כנפו לא הייתי משקיעה ממיטב זמני לפעילות זו", דברי ברכה שטיינברג.

ברכה שטיינברג מציינת כי גם ניסיונותיה כבר לפני כשבועיים לפרסם בתקשורת שאין המדובר במאבק של אנשים במצוקה אלא ניסיון של גורמים פוליטיים בעלי עצמה להפיל את הממשלה לא צלחו, והתקשורת העדיפה להתעלם מכך.

לדבריה, אם ארגון שתי"ל היה באמת שואף להיטיב עם אותן אמהות חד הוריות הוא היה חדל ממאבקו נגד הקיצוץ בקצבאות משום שמדובר במאבק אבוד כי האוצר בשום אופן לא יסכים לחזור למצב הקודם, והיה מתמקד במציאת פתרונות אמתיים כיצד לסייע לאותן נשים.

עד לפני כמה ימים סברה ברכה שטיינברג כי כנפו מנוצלת על ידי אותם ארגונים ופועלת כמריונטה, אך לאחר שהתקיימה שיחה ביניהן היא השתכנעה כי למעשה כנפו מודעת למתרחש ואף תומכת בכך.
יצוין כי מגזין "ארץ אחרת", העוסק בישראליות וביהדות, מקדיש את גיליון סיוון-תמוז לנושא: "בין פלסטינים ויהודים" – אזרחי ישראל הערבים מדברים. המגזין רואה אור בסיוע של "הקרן החדשה לישראל". (ש.ח.)