קרן השמאל לא תקבל כספים מ-USAID

, י"ב באלול תשס"ג

"הקרן החדשה לישראל" לא תוכל לקבל תקציב מכספי הסיוע האמריקנים באמצעות קרן USAID וזאת בשל אי יכולתה לחתום על ההצהרה שהקרן דורשת מהגופים הנהנים מכספיה. מדובר בהצהרה שנכתב בה כי "הגוף הנהנה לא סיפק ולא יספק בעתיד חומרים או סיוע לפרטים או לגופים הידועים או שיש יסוד להחשיבם כפרט או כגוף מסית לפעילות טרוריסטית כלשהי, מתכנן אותה, תומך בה או מעורב בה". כך מדווח מכון "אימרה".

המניעה מפני מתן הבטחה לקרן היא תמיכתה של הקרן החדשה בארגון עדאללה, ארגון התומך בין היתר ברב המחבלים מרוון ברגותי. בהודעה לתקשורת שפרסם ארגון עדאללה בדצמבר 02' נמסר כי הארגון הגיש באמצעות פרקליטו אביר באקר עתירה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בדרישה להוציא את ברגותי מהצינוק. על ברגותי הושת עונש בידוד בצינוק מפני שהפר את הכללים של שירות בתי הסוהר בהעניקו ריאיון לסוכנות אי.פי. באמצעות עורך דינו.

יצוין כי "הקרן החדשה לישראל" היא ארגון התומך בשורה של ארגוני שמאל, אך לאחרונה התפרסמה הקרן גם במעורבותה במאבק האמהות החד הוריות שמובילה ויקי כנפו. בביטאון "העין השביעית", המיועד לאנשי תקשורת, תחת הכותרת "אני ואת נשנה את העולם" חושף חנן עמיאור את הגורמים העומדים מאחורי המאבק שאימצה התקשורת בחום.

בין היתר נכתב: "סיוע העניקה למפגינות 'הקרן החדשה לישראל', שותפות פילנתרופית הפועלת לשינוי חברתי, גוף שזהותו החברתית מדינית השמאלית אינה סוד. היא העמידה לרשות המפגינות יועצת פוליטית ותקשורתית, שהכינה אותן לריאיונות בכלי התקשורת".

עמיאור מציין כי מידע זה לא פורסם בתקשורת וכן לא פורסם "מי מממן את המאבק, מי מנסח הודעות לתקשורת, מי מחלק חולצות וסטיקרים וכדו' אף על פי שכל הכתבים ששהו באוהל המחאה מודים שמעורבות הארגונים הייתה לנגד עיניהם". (ש.ח.)