דרעי הורשע ב"תיק הציבורי"

, כ"ז באלול תשס"ג

פרקליטות המדינה לא תבקש ככל הנראה לגזור על אריה דרעי מאסר בפועל בעקבות הרשעתו ביום רביעי בערב בעבירה של הפרת אמונים, במה שכונה "התיק הציבורי". הטיעונים לעונש יישמעו ב-22 באוקטובר.

דרעי זוכה בבית משפט השלום בירושלים מארבעה אישומים נוספים של מירמה והפרת אמונים. בכתב האישום נטען כי בתקופה שהיה מנכ"ל משרד הפנים ולאחר מכן שר הפנים, לפני כעשר שנים, דאג דרעי לתקצב מכספי המשרד עמותות ומוסדות המזוהים עם ש"ס. על פי כתב האישום, דרעי "ניצל לרעה את מעמדו ותפקידו ואת סמכויותיו והעביר כספים לגופים חרדיים וביניהם 'עמותת קול יהודה' שבניהול אחיו. כל זאת תוך ניגוד עניינים, הפרה של נהלי תמיכות ושימוש ברשויות מקומיות כצינור להעברת כספים". בכתב האישום נטען כי הכספים הועברו ללא שיקול דעת וללא קריטריונים. במעשים אלה, טענה התביעה, עשה דרעי בכספי ציבור שהופקדו בידיו, כבשלו.

בכתב האישום נטען עוד כי יהודה דרעי, אחיו של אריה, שניהל את עמותת "קול יהודה", היה חבר בהנהלה הארצית של רשת החינוך התורני של ש"ס. יהודה נזקק לכספים כדי להשלים רכישה של וילה בשכונת הר נוף בירושלים, שמחירה אז עמד על 360 אלף דולרים. עמותת "קול יהודה" שילמה רק 200 אלף דולרים ונזקקה כאמור לסיוע בתשלומי היתרה. מנכ"ל רשת החינוך התורני דאז, ראובן דנגור, היה חבר מועצת עיריית ירושלים, וביקש מגזבר העירייה, יעקב אפרתי, לאשר תקציב לעמותה. אפרתי, נטען בכתב האישום, הפנה את דנגור לדרעי. שבעה ימים לאחר הפניה אליו, אישר דרעי לעירייה לתקצב את עמותת ,קול יהודה" ב-400 אלף ש"ח. עיריית ירושלים שילמה את הכסף ביולי 89', מבלי שהעברת הכסף תובא לאישור מועצת העיר, וזאת לאחר שדרעי התחייב להגדיל את תקציבה של עיריית ירושלים בתמורה, באמצאות העביר כסף ממשרד הפנים.

באוגוסט 90', לאחר שנודע לעירייה כי עשויה להיפתח חקירה, אישרה מועצת העיר את העברת הכסף רטרואקטיבית. בצורה דומה, נטען, פעל דרעי מול מוסדות נוספים הקשורים לש"ס, ואישר העברת כספים ללא קריטריון וללא נוהל קבוע.

באמצעות עורכי הדין דני אברבנאל וברק טל הודה אריה דרעי בעובדות, אך כפר באישומים. לטענתו, לא עבר עבירה, אלא מילא חובתו כאיש ציבור. "מדובר באוכלוסיות מקופחות, ואם לא הייתי מעביר כספים, אפשר היה להאשים אותי בהפרת אמונים. לא ראיתי בזה ניגוד עניינים, גם לא במקרה של עמותת 'קול יהודה', שכן לא אחי פנה אלי אלא מנהל רשת החינוך התורנית".

בהכרעת הדין ביום ד' בערב כתבו בין היתר השופטים כי יש להרשיע את אריה דרעי בפרשיית "קול יהודה", שם העמיד עצמו בניגוד עניינים חמור וחריף. "בפעולותיו יש יסוד של שחיתות, קלקול וניוון מוסרי, וההקצבה נגועה בפסול שורשי. דרעי היה מודע לדברים", קבעו השופטים.

יחד עם זאת, זיכו השופטים את דרעי מארבעה אישומים נוספים ובהם סעיף האישום לפיו העביר כספים באמצעות רשויות מקומיות לכיסוי חובות או כסיוע למוסדות דת. בכתב האישום נטען כי דרעי הורה למועצה המקומית זיכרון יעקב להעביר 2.5 מיליוני שקלים לכיסוי גירעון של עמותה המזוהה עם ש"ס. כמו כן הורה להעביר 3.29 מיליון ש"ח למוסדות דת בנתניה, ובהם עמותה בראשות מנהיג ש"ס בעיר, הרב שמעון גבאי, ללא אישור מועצת העיר. כן הורה להעביר עוד כשלושה מיליוני שקלים לעמותות במועצה המקומית רכסים ובבאר שבע.

השופטים קבעו בנוגע לסעיפים אלה כי דרעי אמנם חרג מהנוהל ואישר כספים בניגוד להמלצות של הממונים על המחוזות במשרד הפנים, אולם לא עבר בכך עבירה פלילית. השופטים תהו האם אכן הייתה הצדקה להגיש נגד דרעי כתב אישום בעבירות, לכאורה, שבוצעו לפני 14 שנים.

בצאתו מבית המשפט ביום רביעי, התייחס דרעי להרשעתו ואמר: "מדובר בפרשיה שהחלה כרדיפה פוליטית, וכך גם הסתיימה. הכסף עבר למטרה ראויה וכך סבר גם בית המשפט. היה ויכוח עם התביעה על כך והם לא קיבלו את עמדתי, אבל בכל מקרה אני מקבל עלי את הדין".

לגבי סעיפי הזיכוי אמר דרעי: "בית המשפט נתן הכשר מלא לפעולותיי, וקבע שכמעט כל העובדות אינן נכונות, ולכן אני מרוצה". אריה דרעי ימריא מחר, יום ה', לאוקראינה להשתטח על קברו של הרבי מברסלב.

(פ.ק.)