"הארץ" מתעקשים על הדמיונות שלהם´

ראש לשכת העיתונות הממשלתית דני סימן אומר בעקבות הסערה על מעורבות השב"כ בקריטריונים לקבלת תעודת עיתונאי כי "תעודה לא טעונה אישור שב"כ'. ולפרסומים "אין קשר למציאות" לדבריו, למרות ההבהרות החוזרות ונשנות, בעיתונות, ובראשם "הארץ" "החליטו שזה ספור טוב".

, י"ד בחשון תשס"ד

ראש לשכת העיתונות הממשלתית דני סימן אומר בעקבות הסערה על מעורבות השב"כ בקריטריונים לקבלת תעודת עיתונאי כי "תעודה לא טעונה אישור שב"כ'. ולפרסומים "אין קשר למציאות" לדבריו, למרות ההבהרות החוזרות ונשנות, בעיתונות, ובראשם "הארץ" "החליטו שזה ספור טוב".

בראיון ל INN אומר ראש לשכת העיתונות הממשלתית ,דני סימן כי הפרסומים בתקשורת לפיהם הנפקת תעודת עיתונאי תהיה טעונה מעתה את אישורו של השב"כ "אין להם קשר למציאות". אולם הפרטים האמיתיים אינם מענינים כלל את העיתונות הישראלית.

ראש לע"מ אומר באופן חד משמעי כי "רק אחרי הנפקת התעודה אנחנו מוסרים את הפרטים ליחידה לאבטחת אישים של השב"כ. לדבריו, בשב"כ מבינים שזו פרצה באבטחה על ראש הממשלה והשרים, במיוחד על רקע העובדה שנתגלו לא מעט תעודות עיתונאי מזויפות.

סימן מסביר כי היוזמה היתה מצד השב"כ שגם כך יש להם סמכות לבקש פרטים והם יכולים לפסול תעודה על פי מסקנות ועדת שמגר. רק לאחר הנפקת התעודה ימסרו השמות ליחידה לאבטחת אישים. "אני מנפיק ומידע" אומר סימן "אני לא מתנה".

לדבריו, בעת האחרונה לא מסתפקים מאבטחי השב"כ בתעודת עיתונאי ובמקרים מסוימים הם דורשים גם תעודת זהות.

"אני מניח שמחפשים אותי" אומר דני סימן שכבר הותקף בעבר על ההגבלות שכפה על העיתונות הזרה ועל עיתונאים של גופים פלשתיניים.

קצפו של סימן יוצא בעיקר על עיתון "הארץ". "הארץ מרגיזים אותי במיוחד" אומר סימן "דברתי אתם, הבהרתי להם במדויק והם עדיין מתעקשים על הדמיונות שלהם... אני מבין שהם חייבים אויבים אבל תדייקו בעובדות לפחות".

"זו לא פעם ראשונה ש"הארץ" תוקפים אותי" אומר סימן "ואף אחד מהם לא נפסל".

על פי פרסומים בעיתונות, במסגרת הדרישות החדשות, יאלצו מבקשי התעודה לעבור בדיקה של השב"כ טרם יקבלו אישור לתעודה, לשלם מאה שקלים, ולהגיש תצהיר מעורך דין, שבו יתחייב הפונה כי הוא אכן עוסק אחד ממקצועות העיתונות.

"נו טוב" אומר סימן "על מה יתקפו אותי? על זה שאנחנו מתכוונים לחסוך בעלות הנפקת התעודות שזה מאות אלפי שקלים שבאו על חשבון משלם המיסים הישראלי?"

ובנוגע למכתב מעו"ד אומר סימן כי " מערכות רציניות השאירו אצלנו פרטים "לא מדוייקים" בלשון המעטה לגבי אנשים שלהם שאינם עיתונאים אבל במערכת רוצים "לצ'פר" אותם".

יו"ר סיעת מרצ, זהבה גלאון, דורשת מראש הממשלה אריאל שרון לפטר את ראש לשכת העיתונות הממשלתית, דני סימן. זאת, בעקבות הדרישות החדשות להוצאת תעודת עיתונאי.

לדבריה: "החלטה זו היא לא רק חריגה מסמכות, אלא אף מעלה חשד שמטרתה לרסן את כוחה של העיתונות והעיתונאים שכתיבתם אינה לרוחו של השלטון", אומרת גלאון.

במכתב שהעבירה גלאון לראש הממשלה היא טוענת כי סימן חרג מסמכותו וכי מטרתו לצמצם את מספר העיתונאים הנושאים תעודת עיתונאי של הממשלה.

בתגובה אומר דני סימן: "היא בסך הכל תפסה טרמפ. אותה מענינת חשיפה ולא האמת, ואת זה היא קיבלה". לדבריו, הוא שומע זאת בפעם הראשונה. "היא לא פנתה אלי. אפשר למצוא אותי בכל עת ואני מחזיר טלפונים, בוודאי כשמדובר בחברי כנסת".