החלטת מינוי אירינאוס בישורת האחרונה

מינויו של אירינאוס לפני הכרעת השופט חשין. פגישה חשאית בין אירינאוס לקצין במיל. שבידו חומר מביך. סבך אי אמון וחשדות במסדרונות הכנסייה. כתבנו מדווח.

, ז' בניסן תשס"ד | עודכן: 12:24

סוגיית מינוי הפטריארך היווני עומדת לפני סיום. בשבוע שעבר הגישה המדינה את תשובתה לעתירתו של יוסף נעמאן נאסר מהגליל, שטען נגד נקיון כפיו של אירינאוס.

לאחר הגשת תשובת המדינה ניתנה לנאסר האפשרות להגיב, וזה עשה כן ביום חמישי שעבר. בשלב זה ממתינים, העותר מזה ואנשי הכנסייה היוונית מזה, לתשובתו של השופט מישאל חשין, שאמור להכריע באחד הימים הקרובים, אם להעביר את הדיון בפרשה לערכה גבוהה יותר או לדחות את העתירה.

יצויין כי ראשי העדה היוונית אורתודוקסית תומכים בעתירתו של נעמאן.

כתבנו שמעון כהן מדווח כי בימים אלה מפעיל בא כוחה של הכנסייה, עורך הדין גלעד שר, לחצים במסדרונות בית המשפט לאישור המינוי עוד בטרם חג הפסחא הנוצרי המתקרב.


הפגישה הסודית בעמק המצלבה


כתבנו חושף כאן פרטים ראשונים אודות פגישה סודית שקיים אירינאוס בשבוע שעבר עם קצין בכיר לשעבר בצה"ל, שבידיו חומר העשוי לחשוף פרטים מביכים מבחינתו של אירינאוס, ולהטיל ספק רב באמינותו של אירינאוס.

על פי דיווחו של כתבנו, בתצהיר שהוגש לבג"ץ, סיפר אחד מראשי הקמפיין לבחירתו של אירינאוס במירוץ הבחירות לפני כשלוש שנים, יווני בשם אפוסטולוס פוקאס, שהוגדר כקמב"ץ הקמפיין, כי בפגישה שקיים אירינאוס בכנסיית מר אליאס שבדרך בית לחם בירושלים, עם קצין ישראלי ונהגו הדרוזי, הראה אירינאוס לקצין תמונות פוטומונטאז', בהן "מצולם" יריבו לאותו קמפיין בתמונות זימה. על פי התצהיר המדובר שכאמור, הוגש לבג"ץ, האירוע התקיים בנוכחות מנהל הקמפיין הכומר אקדיוס שנפטר בנתיים.

תצהיר זה סותר באופן מוחלט, ומביך מבחינתו של אירינאוס, את קביעתו אותה פרסם מאוחר יותר, מיד עם התברר העובדה כי תמונות זימה אלה הינן פוטומונטאז' ואינן אמיתיות. אירינאוס טען באותה שעה כי לא ידע על התמונות המדוברות וככל הנראה מדובר בעלילה אותה מנסים להעליל עליו מתנגדיו.

מבדיקה שערך כתב INN, שמעון כהן, עולה כי הקצין המדובר הוא סגן אלוף משה מדר, מפקד התיאום והקישור באיזור בית לחם לשעבר. לדברי גורמים בכנסייה מדר היה מקורב מאוד למנהל קמפיין לבחירת אירינאוס, הכומר אקדיוס ואף היה מקפיד לסעוד עימו לפחות פעם בשבוע.

המשך פרסום תצהירו של אפוסטולוס פוקאס יכול היה להציב באור שלילי את אמינותו של אירינאוס, עובדה שהיה בה כדי לפגוע מאוד בסיכויי המינוי המחייבים על פי החוק אדם "שלא דבק בו רבב".

כאן המקום לציין כי באופן תמוה לא מצאה המשטרה לנכון לזמן את מדר אף לא לחקירה.
ביום שלישי שעבר נפגשו בעמק המצלבה סא"ל במיל. משה מדר ואירינאוס עצמו לפגישה סודית ביותר בה נכחו, לבד משניהם, גם עוזרו האישי והאיש החזק בכנסייה, ניקולס פפדמאס, ומזכ"ל הכנסייה הבישוף אריסטרכוס. פגישתם החלה בסדרת חיבוקים הדדיים, אולם לפי שעה לא ברור מה כללה הפגישה ואילו מסרים הועברו בה בין השניים.החקירה להיעלמות הכספים בארה"בכאן המקום להוסיף ולספר כי כתבנו חושף בזה שאמש שבה לישראל מארצות הברית וועדה שנשלחה על ידי אירינאוס לחקירת חשד למעילה בכספי הכנסייה.

על פי החשד, סכום של כשישים אלף דולר נעלמו באורח מסתורי מכספי הכנסייה. בעקבות דרישתו של סגן הפטריארך, הכומר איסיכיוס לחקור את הפרשה, נשלחו שלושה, הסגן איסיכיוס עצמו, הכומר דמסקינוס האחראי על נכסי הכנסייה ביפו, שמונה לאחרונה גם לאחראי על הנכסים בארצות הברית וקיריאקוס הבישוף של נצרת.

השלושה נסעו לארצות הברית לפני כעשרה ימים וכאמור חזרו אמש לישראל. במהלך היום ייפגשו עם אירינאוס ויפרסו בפניו את מסקנותיהם.

בכירי הכנסייה מעלים תמיהות קשות לגבי שיתופו של דמסקינוס בוועדת הבדיקה, שכן הוא מבחינתם, החשוד העיקרי בהיעלמות הכסף.


אי אמון וחשדות במסדרונות הכנסייה


בשבועות האחרונים טוען אירינאוס כי זיהה את מתנגדיו מקרב בכירי הכנסייה. אירינאוס מפנה אצבע מאשימה כלפי מספר אישים בהם ראש מחלקת החינוך איניקנדיוס. כמו כן חושד אירינאוס גם בכומר סטפנוס שבעקבות חשדות אלה קיבל ביום ראשון שעבר, מיד עם תום התפילות, הוראה לצאת לרוסיה. בכנסייה רואים בשליחות זו 'גלות' אותה גזר אירינאוס על סטפנוס.

כמו כן חושד אירינאוס באחראי על יפו, הבישוף דמסקינוס כי גם הוא בין מתנגדיו. כיוון שכך, שלח את מקורבו, הכומר קלאודיוס כ"שתול" בכנסייתו של דמסקינוס ביפו. קלאודיוס אמור היה לדווח לאירינאוס על מעשיו והתבטאויותיו של דמסקינוס. משהתגלה כי קלאודיוס הוא "שתול" של אירינאוס בכנסייתו של דמסקינוס, התבטא דמסקינוס בחריפות ואמר כי מדובר בשיטות היאות לקג"ב הרוסי.

בעקבות חשיפת היותו של קלאודיוס "שתול" ביפו, הושב לירושלים וקיבל את תפקיד האחראי על הכנסייה בעמק המצלבה, הכנסייה בה מקיים אירינאוס את פגישותיו החשאיות ביותר. כמו כן מונה לראש מחלקת הנכסים (במקום הארכימנדריט נרקיסוס).

יצויין כי בכירי הכנסייה מצטטים התבטאות נדירה אותה אמר לאחרונה אירינאוס כשקבע כי אינו מאמין כבר אפילו לסגנו איסיכיוס. (ש)