היום - חנוכת בית הכנסת בכפר התימנים בשילוח

בתהלוכה חגיגית צעדו היום יהודים תימנים מרחבי הארץ בין בתי כפר השילוח אל עבר "בית יהונתן", ושם חגגו את חנוכת בית הכנסת הזמני בשכונה היהודית החדשה בכפר.

, י"ט בסיון תשס"ד | עודכן: 23:31

בראיון ל"סוגרים יום", יומן הלילה של ערוץ 7, אמר אמש שאול ליבי, חבר מועצת עיריית רחובות, כי היום צפוי להיערך בכפר השילוח, מדרום להר הבית, טקס חנוכת בית הכנסת בשכונה היהודית, שאליה נכנסו לגור משפחות אחדות לפני כחודשיים. נציין כי ליבי הוא חבר באגודה לטיפוח חברה ותרבות בישראל, העוסקת, בין השאר, גם בשימור תרבות יהודי תימן.
"התימנים חוזרים לכפר התימנים", הצהיר ליבי, וסיפר: "בערב יום ירושלים אני וחבריי הכנסנו ספר תורה תימני מקורי לשכונה. ערכו לנו סיור במקום, ו'נדלקתי'. החלטתי לפעול לחיזוקו של המקום הזה. החלטתי לאמץ את המשימה להקים במקום בית כנסת. נכניס לבית הכנסת ארון קודש שתרמה נגריה ברחובות, נעלה ברוב עם בתהלוכה של שירה וריקודים עם תופים ושופרות. יגיעו תימנים מכל רחבי הארץ, וכן תימנים תושבי רחובות שעלו לא מזמן לארץ.
ואכן, כך סיפר היום לכתבתנו לאה רבינוביץ' אסף ברוכי, העוסק מטעם עמותת "עטרת כוהנים" בגאולת קרקעות באזור ירושלים, אל כפר התימנים הגיעו היום עשרות מבני תימן. חלקם הגדול היה מצאצאי התושבים הראשונים של הכפר, שהקימו אותו, כזכור, לפני כמאה ועשרים שנה, וחלק מהבאים היו ילידי הכפר בעצמם.
החוגגים הביאו אתם ארון קודש, סידורים, ספרי קודש ושאר דברי ציוד הנחוצים לבית כנסת. את הציוד תרמו התימנים בדרך של מכירה פומבית של מצוות. "יצאנו מ'בית יהודה'", כך סיפר ברוכי, "בשירה, בריקודים, בנגינה ובתקיעה בשופרות של תימנים לכיוון 'בית יהונתן', בית שהוקדש לכבודו של יהונתן פולארד, ושבו ממוקם בית הכנסת הזמני של השכונה. שם נערכה סעודת מצווה, והוגשו בה מאכלים בסגנון תימני מובהק, וכן הוקרן סרט וידאו המספר את סיפורו של הכפר".
בדרך אל 'בית יהונתן' עברה התהלוכה על יד המבנה שהיה בית הכנסת המקורי של הכפר, והאנשים בתהלוכה ראו כי עדיין הוא עומד על תלו, אך ערבים בנו עליו בנייה בלתי חוקית, וכרגע מתגוררות בו ארבע משפחות ערביות.
עוד סיפר ברוכי כי חלק מהתימנים ילידי המקום זיהו את הבתים שבהם גרו בעבר, והערבים המתגוררים עתה בבתיהם לא ציפו לאירוע שהיה היום, ולכן הופתעו מאד מהביקור המביך, ובעצם הוכו בתדהמה. חלק מהם אף הראו לתימנים את הדירות מבפנים.
"לפני חודשים אחדים", הוסיף ברוכי, "הופק בול לציון 120 שנה לעליית יהודי תימן לארץ, בשנת 'אעלה בתמ"ר', ואירוע השקתו של הבול התקיים בחגיגיות בבית הנשיא בירושלים. במבצע הפקת הבול השתתפו, בין השאר, עמותת "עטרת כוהנים" וחברת הכנסת לשעבר גאולה כהן, שאף היא ממוצא תימני.