בג"צ: ראש אכ"א החדש יטפל בקצינה המודחת

בדיון שנערך היום (ב') בבג"צ בעניין הדחת הקצינה סא"ל דליה קוטאי על ידי ראש אכ"א שנעשה, לטענתה, בשל סירובה להעלים עין מנפקדויות ביחידתה קיבל בית המשפט את הצעת העותרת להעביר את הטיפול בעניין לטיפולו של תת אלוף אלעזר שטרן שאמור להחליף את ראש אכ"א ביום ה' הקרוב.

, ט' בתמוז תשס"ד | עודכן: 14:31

"שופטי בג"צ הציעו הצעה, שהיא בעצם ההצעה שאנו הגענו איתה לדיון", אמר עו"ד עודד סבוראי אמר לכתב INN איציק וולף, "הצעת בג"צ היא שראש אכ"א הנוכחי יפסיק לטפל בהדחת סא"ל קוטאי ויעביר את הטיפול בעניינה לראש אכ"א החדש אשר אמור להיכנס לתפקידו ביום ה' הקרוב".

סיפור העתירה נגד הדחת קוטאי החל להתגלגל כאשר ראש אגף כח אדם בצה"ל זימן ביום שישי שעבר את סא"ל קוטאי, אשר קבלה ממנו תעודת הצטיינות רק לפני כחודשיים, ואמר לה כי החליט להדיח אותה מתפקידה בשל מכתב אנונימי אשר הגיע אליו ובו, לכאורה, טוענים פקודיה על קשיחות יתירה שסא"ל קוטאי נוהגת בהם.

לטענת סא"ל קוטאי היא הודחה מן השירות מכיוון שניסתה לעשות סדר ביחידתה ובכלל הסדר החדש הזה, סירובה להעלים עין מהעובדה שנכדו של ראש הממשלה לשעבר וראש האופוזיציה בהווה, שמעון פרס, נפקד לתקופה ממושכת מן הצבא במהלך שירותו הסדיר. "במשך שנתיים הוא פשוט לא הגיע ליחידה", אמרה סא"ל קוטאי אשר גילתה כי הקצינה שקדמה לה בתפקיד המליצה לה להעלים מן הנפקדות עין בטענה ש"הוא ממילא כבר לפני שחרור", אך מבירור שעשתה עלה שההוראה להעלמת העין ניתנה מגבוה, מקצין בדרגת תת אלוף באגף כח אדם אשר הורה להתעלם מההיעדרויות הממושכות של נכדו של פרס ולהמשיך לדווח, באופן שקרי, כי הוא מתייצב ביחידתו מדי יום.

סא"ל קוטאי סירבה להתעלם מן הנפקדות הממושכת וזימנה את נכדו של פרס לשיחת בירור. אל השיחה הגיע החייל לבוש בבגדים אזרחיים ובשל כך סירבה סא"ל קוטאי לשוחח עמו ושלחה אותו לביתו על מנת שיחזור כשהוא לבוש במדי צה"ל.

עו"ד עודד סבוראי, אשר מייצג את סא"ל קוטאי בעתירתה לבג"צ סיפר לכתב UNN איציק וולף שלאחר שנכדו של פרס נשלח לביתו על מנת שיחזור במדים פנה לסא"ל קוטאי אותו קצין מאגף כח אדם בדרגת תת אלוף שהמליץ לקודמתה בתפקיד להתעלם מן העניין ואמר גם לה שלא לעשות מן הסיפור הזה עניין. יומיים לאחר מכן, כאשר ראתה שהוא אינו חוזר ליחידתו, שפטה סא"ל קוטאי את נכדו של פרס והדיחה אותו מן היחידה. זמן קצר לאחר מכן קיבלה את הזימון ללשכת ראש אגף כח אדם בצה"ל והודחה מתפקידה.

"העתירה הוגשה מפני שבוצע כאן הליך הדחה לא חוקי", אמר עו"ד סבוראי. "ישנו נוהל מסודר של העברה מתפקיד אשר אמור להתחיל מן הקצין הממונה ואמור לקבל את אישור מפקד החיל לפני שראש אכ"א מטפל בעניין וכאן, זה היה בדיוק הפוך מכיוון שראש אכ"א התחיל את ההליך בעצמו". עו"ד סבוראי הוסיף ואמר שכאשר ראש אכ"א הבין שהוא לא יכול להעבירה מתפקידה הוא החליט להדיח אותה מן התפקיד, אך על להדיח קצין מתפקידו צריכה שתתבצע עבירת משמעת על ידי הקצין המודח ואילו סא"ל קוטאי לא ביצעה מעולם עבירה כזו אך זה לא הפריע לראש אכ"א לעשות ככל העולה על רוחו. "יש לציין", הוסיף עו"ד סבוראי, "שלפני כמה ימים הגיע פקס לביתה של סא"ל קוטאי ובו עצומת תמיכה עליה חתומים 50 מפקודיה שמציינים שם איזו מפקדת אנושית וטובה היא סא"ל קוטאי".

"ההדחה מתמיהה עוד יותר כאשר שמים לב שראש אכ"א מסיים את תפקידו ביום ה' הקרוב", האשים עו"ד סבוראי, "ראש אגף כח אדם מעביר מסר ברור למפקדים בצה"ל שלא שווה להם להלחם נגד שחיתויות במערכת כי הם יאבדו את תפקידם".

יש לציין כי נכדו של פרס אשר כבר שוחרר מצה"ל נתפס לפני פחות משנה על חם יחד לאחר מרדף משטרתי עם עבריין מוכר למשטרה ונחשד בנסיון לגנוב אופנוע.

מדובר צה"ל נאמר לכתב INN איציק וולף כי מטעמי צנעת הפרט לא ניתן להשיב לשאלות הכתבים בנושא עתירתה של סא"ל קוטאי.