בדרך כלל שיבתם של צאצאי האנוסים לזהותם היהודית, מלווה בתהליך תודעתי. כך מספר הרב אליהו בירנבוים דיין בבית דין לגיור וחבר בעמותת "עמישב" בראיון לערוץ 7.

"עמישב" היא עמותה העוסקת בקירוב צאצאי עם ישראל לעמו ולארצו ובקירובם של יהודים מצאצאיהם של עשרת השבטים.
הרב בירנבוים מציין כי אותם אלו שמגלים ענין לשוב לעם ישראל נמנים דוקא על האליטות בספרד ובפורטוגל ושובם אל היהדות אינו נובע ממצוקה אלא מראיית זיקתם לשורשיהם היהודיים, כענין משמעותי עבורם. מדובר לדבריו באלפים חלקם במדריד ובברצלונה וחלקם במקומות קטנים יותר.

עמותת "עמישב" מארגנת עבורם מספר פעמים בשנה סמינרים ושבתונים כדי לחזק את תודעתם היהודית. חלק מהם, מוסיף הרב בירנבוים "רואים עצמם כקושרים את גורלם גם במדינת ישראל".
לדבריו תופעת שיבת האנוסים מדהימה בכל קנה מידה, מבחינה הסטורית, פסיכולוגית ורוחנית, ובמפגשים שהוא עורך עימם הוא מציין את התפעלותו "מהעוצמות, מהאמונה ומהתהליך שהם עוברים".

האנוסים מתחלקים לדבריו לשתי קבוצות: בודדים ששמרו במשך 500 שנה על רצף משפחתי ביולוגי ומנהגים בסתר. ומקומות מרוכזים כמו סיפורו הידוע של הכפר בלמונטה בפורטוגל. בבלמונטה שמרו המשפחות במשך 500 שנה על יהדותם בסתר, תוך שהם מקפידים להנשא אחד לשני, לא לאכול חזיר ואף להכין מצות בפסח במרתפים. עם הפיכתה של פורטוגל למדינה דמוקרטית בשנת 75 פנו אנשי הכפר אל שגרירות ישראל ולרבנות הראשית ו"בתמיכת הרב מרדכי אליהו שב כל הכפר ליהדותו".

"עמישב" מסייעת גם לצאצאי בני מנשה הנמצאים בהודו ומבקשים לחזור ליהדותם ולארצם. בירנבוים ציין כי עד עתה הם עלו באופן מסודר, כאלף מהם בכל שנה וקליטתם היתה "100% של הצלחה". לאחרונה הטיל משרד הפנים בראשות השר אברהם פורז משינוי, מיגבלות. הרב בירנבוים ציין כי מתקיימים מגעים לפתרון הבעיה הנעוצה בכך שאלו שמתגיירים בארץ, זקוקים לשם קבלת אזרחותם הישראלית לאישור משרד הפנים "ושם הדבר קצת תקוע", אומר הרב בירנבוים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו