קוביה הונגרית
קוביה הונגריתויקיפדיה

החידה בת שלושים השנה, מהו מספר הצעדים המינימלי לסידור הקובייה ההונגרית כך שכל פאה שלה תכיל צבע אחד בלבד, נפתרה ככל הנראה, כך דווח ב- BBC. לטענת החוקרים, כל קובייה, בכל וריאציה של ערבוב, ניתנת לפתרון ב-20 צעדים או פחות.

קבוצת חוקרים בינלאומית השתמשה בבנק מחשבים דרך גוגל על מנת לפתור את הבעיה. המספר הסופי של הצעדים לפתרון מוגדר כ"מספר אלוקי", מכיוון שרק היודע כל יכול לדעת את מספר הצעדים האופטימאלי לפתרון.

"אנחנו יודעים כעת בוודאות שמספר הקסם הוא 20", אמר פרופסור מורלי דוידסון, מתמטיקאי מאוניברסיטת קנת. על פי התוצאות ניתן לראות כי יש למעלה מ-100,000 נקודות התחלה אפשריות, מתוך כ-43 מיליארדי מיליארדים, ואת כולם ניתן לפתור תוך 20 צעדים בלבד. למרות זאת, את מרבית המקרים ניתן לפתור תוך 15-19 צעדים בלבד.

עד שנת 1995, החוקרים חשבו שהמספר התיאורטי המינימאלי לפתרון החידה הוא 18, אך לאחר עבודה עם המתמטיקאי מיכאל רייד הם שינו את המספר ל-20 לאחר שגילו קומבינציה חדשה שלא ניתנת לפתרון בפחות מהלכים. פרופסור דייוידסון הדגיש כי המספר הוא עדיין בגדר "אמונה טהורה" מכיוון שאף אחד עדיין לא הצליח לעבור על כל הקומבינציות.

החוקרים חילקו את הקומבינציות לקבוצות שבתוך כל אחת כ-20 מיליון אפשרויות. לאחר נטרול כל האפשרויות הכפולות, הן הועברו למחשוב של מחשב-על, וגוגל הצטרפה לקחת חלק בפרויקט.

"זה ממש סוגר מעגל עבורי", אמר דייוידסון. "הקובייה ההונגרית הייתה "ה"דבר בשנות ה-80' כאשר התבגרתי, ולכן פניתי לתחום המתמטיקה". דייוידסון הוסיף, כי הציבור הרחב יכול כעת לנסות את הפיתרון במחשבים הביתיים, ולבחון האם עדיין לא מדובר במילה האחרונה. הוא הוסיף שאולי כעת הם יפנו לטפל בקובייה הונגרית בעלת 4 שכבות.