ההתנצלות בפני טורקיה טובה לישראל?

שאלת השבוע של "בשבע" וערוץ 7: האם ממשלת ישראל נהגה נכון בהחלטתה להתנצל בפני טורקיה?

ירעם נתניהו , כ"ד בניסן תשע"ג

ההתנצלות בפני טורקיה טובה לישראל?-ערוץ 7
ארדואן
רויטרס

שת"פ שווה התנצלות / ד"ר מרדכי קידר, מזרחן, אוניברסיטת בר אילן

ראשית, לטורקיה לא מגיעה שום התנצלות. להפך, הם אלו שצריכים להתנצל בפנינו ובפני קורבנות הטרור החמאסי על הפרובוקציה של המרמרה ועל תמיכתם בטרוריסטים שהשתלטו על עזה והפכוה לעוד ג'יהאדיסטאן. לישראל יש מלוא הזכות לחסום את הברחות הנשק לעזה, ולכן הסגר הימי עליה הוכר כחוקי גם על פי ועדת פלמר של האו"ם.

ההתנצלות מציגה אותנו כחלשים, באזור שבו החלש מזמין עוד לחצים וסחיטות ורק החזק שורד. כמו כן ההתנצלות לא תרגיע את האגו-טריפ של ארדואן, אנטישמי מוצהר וגס רוח, המתכוון לנצל את ההצלחה לקידום אישי למשרת הנשיאות, אחרי שיבקר בעזה כמשחרר ומנצח, וכאחד שהצליח לסחוט עשרות מיליוני דולרים מהיהודים מלקקי נעליו.

שנית, ארדואן מקדם ומסייע לארגונים אסלאמיסטים דמויי אל-קאעידה הנלחמים בסוריה ועתידים לשים יד – אם עדיין לא עשו זאת – על נשק כימי. הוא מסייע לאיראן לחמוק מהסנקציות הבינלאומיות, מאיים על קפריסין בשל הסכם הגז שלה עם ישראל, ומנציח את הכיבוש של צפון קפריסין שהחל ב-1974. אז מגיעה לו התנצלות מאיתנו? ומה עם ההתחייבות של נתניהו לא להתנצל בפני טורקיה?

אלא שכל השיקולים הללו, חשובים ככל שיהיו, אינם עומדים מול האפשרות להציל חיי ישראלים על ידי שיתוף פעולה עם טורקיה, למשל בעניין הסורי או האיראני, ואם ניתן להציל ישראלים באמצעות שיתוף פעולה ביטחוני עם טורקיה, אז לעזאזל עם הכבוד הלאומי, התמיכה בחמאס, האגו-טריפ, הג'יהאדיסטים והאסלאמיסטים. האינטרס הישראלי העליון הוא לקיים את השת"פ הביטחוני עם טורקיה. ואם ההתנצלות היא הדרך היחידה שתביא לחידוש השת"פ בעניינים אסטרטגיים ובראשם הנשק הלא קונבנציונלי בסוריה ובאיראן – אז צריך לירוק הצִדה ולהתנצל. אני מקווה שנתניהו יודע מה הוא עושה.

מהלך חכם / ח"כ בנימין בן אליעזר, שר הביטחון לשעבר (עבודה)

במפורש כן. החשבון הוא חשבון של רווח והפסד, מה השיגה מדינת ישראל מבחינה אסטרטגית.

פני הזירה השתנו. אנו עומדים בפני תקופה של נפילת אסד ועמו נפילה של נשק לא קונבנציונלי. ברקע קיים האיום האיראני, וזהו איום קריטי וחמור. הוויכוח הוא לא אם איראן תגיע לפצצה גרעינית אלא מתי. אני צופה שבמצרים תהיה מלחמת אזרחים, עיראק מדממת ואפילו ירדן מתחילה לאבד איזון.

בגלל כל זה, מדינת ישראל צריכה לחפש שותפה אזורית. אין אנו צריכים עוד מיליוני מוסלמים אויבים מהזירה הטורקית. אנו זקוקים לידידים במזרח התיכון ולראות נקודת אור.

גם ארה"ב, המובילה ראשית, סומכת על שתי מדינות שהיא מחשיבה דמוקרטיות יציבות, ואלו הן טורקיה וישראל. המשולש הזה בא להבטיח את קיומה של מדינת ישראל ואת יציבות האזור. כך שאין צל של ספק שאת המהלך הזה היה צריך לעשות מזמן.

צריך להבין שאין כאן שאלה אם אנחנו צודקים במה שהיה במשט או לא. השאלה היא אם אנחנו חכמים. החוכמה היא לעשות מהלך אחד, כדי להרוויח כמה מהלכים בהמשך. זה כמו להקריב חייל על לוח השחמט כדי להגיע למט.

אני זוכר את מלך חוסיין כורע על ברכיו ומתנצל בפני תשע משפחות ישראליות. אין בכך פגיעה בגאווה הלאומית. בגאווה הלאומית נמדדים לא בבקשת סליחה, אלא בחוסן הביטחוני והכלכלי, וביכולת לומר זה הבית שלנו ועליו נגן בכל מחיר.

ניתן לארדואן להיות מאושר מהמהלך ולהציג את זה כניצחון שלו, שבעוד בפועל אנחנו הרווחנו מהמהלך.

התנצלות מיותרת / משה ארנס, לשעבר שר הביטחון

ראשית נפתח בעובדות – לא היה לנו על מה להתנצל. אנחנו פעלנו על פי החוק הימי הבינלאומי. עלינו על אנייה שנכנסה למים הטריטוריאליים שלנו, ועל האנייה הזו היו מחבלים שניסו להרוג את חיילי צה"ל. כך שהטורקים הם אלה שהיו צריכים להתנצל.

מעבר לעובדות: יש כאלה שאומרים שצדק, כבוד וגאווה לאומית הם דברים חשובים אבל הם לא מעשיים-פרגמטיים. ואם אפשר להשיג רווח ותוצאות בעלי חשיבות ותוצאות אסטרטגיות מהתנצלות, גם אם היא אינה במקומה - כדאי.

אבל אני מטיל ספק בגישה הזו בעניין טורקיה. אני תוהה איזה רווח נשיג כאן. האם טורקיה תשנה את עמדותיה? רק לא מזמן אמר ראש ממשלת טורקיה שהציונות היא פשע נגד האנושות, והוא לא חזר בו מכך לאחר ההתנצלות. כינון יחסים אסטרטגיים? ימים יגידו.

איני רואה אילו פעולות ישראל וטורקיה יעשו יחד, בעיקר בכל הקשור לנושא סוריה. ועוד יותר אני בספק בכל הקשור לשיתוף פעולה בנושא איראן. מדיניות טורקיה כלפי איראן שונה מזו של ישראל. טורקיה כלל לא חוששת מאפשרות של נשק גרעיני מאיראן, כך שאנו לא באותו הכיוון. בסוריה לפחות יש דברים משותפים, כי סוריה גובלת בטורקיה, ועקרונית אפשר לבצע תכניות לטובת שתי המדינות, אם כי איני רואה את אותן תכניות ואתפלא אם יהיו כאלה.

אמנם איני מתמחה בנושא טורקיה, אבל לא נראה לי שלא יהיה שינוי בעמדת טורקיה כלפי ישראל, ואני מקווה שבסופו של דבר כן נראה רווח מאותה התנצלות, אף על פי שאיני רואה מהו.

שהטורקים יתנצלו / ינון מ., בני ברק (מגולשי ערוץ 7)

בגלל שגם לטורקים וגם לנו יש אותו אינטרס בסוריה (שמאגרי הנשק לא יעברו לארגוני טרור), לא מובן מדוע דווקא אנחנו צריכים להתחיל את שיתוף הפעולה עם טורקיה ולהתנצל על משט המרמרה, שעליו הם צריכים להתנצל.

אוי לבושה / אריק קרמר, ירושלים (מגולשי ערוץ 7)

אבי ז"ל, שנפטר אך לפני שנה, שרד את מוראות השואה, סייע רבות לאחיו בצרה, נמלט בנס מן המחנה, הצליח להתגנב לאניית מעפילים, הצטרף לצבא ההגנה לישראל לפני מלחמת השחרור והשתתף במלחמות ישראל. כששאלתיו פעם מדוע החליט לעלות ארצה, בבחינת "מן הפח אל הפחת", ענה: "כשבנך, נכדי, מגיע בימי שישי עם מדי צה"ל מאובקים ונשק על כתפו לברכני בברכת שבת שלום, אין יותר מקום לשאלה". אבי היה מתמלא בושה וכלימה לנוכח השפלתו של עם ישראל קבל עם ועולם. אין לאף ראש ממשלה את הזכות להשפיל כך את אזרחי מדינתו.