חבר הועד בקלפי ערבית
חבר הועד בקלפי ערביתועד מתיישבי השומרון

לשכת פניות הציבור במחוז הצפון של המשטרה הודיעה לוועד מתיישבי השומרון כי הם סוגרים את החקירה כנגד השוטרים שאבטחו את הקלפיות ביום הבחירות בכפר עראבה.

ההודעה באה לאחר שהמחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים (מח"ש) החליטה לא לפתוח בחקירה בחשד לשיתוף פעולה עם זיופים במגזר הערבי ביום הבחירות והעבירה את התיק ללשכת תלונות הציבור. בוועד מתיישבי השומרון מציינים כי המתלוננים והעדים לא זומנו לתת עדות בנושא.

ביום הבחירות ארגן ועד מתיישבי שומרון מאות מתנדבים ששימשו כחברי ועדת קלפי ומשקיפים בקלפיות ברחבי המגזר הערבי על מנת לשמור על טוהר הבחירות. מעדויות הפעילים עלתה תמונה מדאיגה מאוד של רמאות וזיוף קולות, העלאה וירטואלית של אחוזי ההצבעה ואף ניסיון לשחד את המתנדבים על מנת ש'יעלימו עין' מהמעשים.

במכתב התלונה ששלח למח"ש לפני כחודשיים כתב שגיא קייזלר, מנכ"ל ועד מתיישבי שומרון: "בשעה 21:00, שעה לפני סגירת הקלפיות, ניגש אלי סגן יו"ר ועדת הקלפי וביקש ש'נחלק את העוגה' בסוף יום ההצבעה. פניתי לאחד משני השוטרים שאבטחו את חמשת הקלפיות שהיו באותו מתחם בית ספר ועדכנתי אותו בפרטים. סיכמנו שב-22:00 הוא ייכנס לקלפי לזמן ספירת הקולות. כמה דקות לפני 22:00 השוטר נעלם".

קייזלר מסר כי "מדובר בהתנהגות שערורייתית של השוטרים ואני חושד בהם כי שיתפו פעולה עם הניסיון של חברי הקלפי לרמות ולזייף את תוצאות הבחירות בקלפי".

לפני כחודש נשלח לקייזלר מכתב ממח"ש ובו נכתב כי הם הגיעו למסקנה כי "לא הונחה תשתית המלמדת על ביצוע העבירה" ובשל כך הוחלט שלא לפתוח בחקירה. עם זאת, במח"ש לא מכחישים כי התלונה ראויה לטיפול מעמיק ולכן ציינו במכתבם כי הם העבירו את התלונה לבדיקה פנימית של המשטרה. "מהחומר הקיים בתיק נראה כי המסגרת המתאימה לבדיקת תלונתך הינה היחידה לתלונות הציבור במשטרת ישראל, ולשם אכן נעביר את התלונה".

השבוע נשלח למשרדי הוועד מכתב מהיחידה לתלונות הציבור. "בבירור שנערך עם השוטרים, הכחישו מכל וכל האשמה של מעורבות כלשהי בניסיון מרמה", נכתב. קצינת תלונות הציבור במחוז הצפון הוסיפה כי התלונה לא מוצדקת וציינה כי השוטרים היו אחראים על סדר ציבורי במתחם רחב והסתובבו בין המוקדים השונים "ומשלא דיווחת לשוטרים על צעקות ואיומים שהושמעו כלפיך כנטען לא היה בידם לטפל בכך", הוסיפה במכתבה לקייזלר.

"סגירת תיק החקירה בטרם החלה ולפני גביית עדויות מהמתלונן מעלה תהיות רבות", ציין קייזלר והוסיף כי הוא תוהה האם מערכת אכיפת החוק מבצעת את תפקידה כשהיא חוקרת את עצמה.  "מוזר שהתשטרה לא החליטה לחקור לפחות אחד מהעדים שעמדו מחוץ לקלפי, שמעו את הצעקות ושמעו מהשוטרים תירוצים שונים מדוע הם לא נכנסים לקלפי".