איך אומרים אחשדרפנים בשפת הסימנים?

הגרעין התורני בהרצליה יקיים אירוע המוני לקריאת מגילה בצירוף תרגום לשפת הסימנים. איך אומרים בשפה הזו את עשרת בני המן?

שמעון כהן - ערוץ 7 , י' באדר ב תשע"ד

איך אומרים אחשדרפנים בשפת הסימנים?-ערוץ 7
אילוסטרציה
פלאש 90

קרן קהילות והגרעין התורני בהרצליה יוזמים השנה קריאת מגילה בליווי תרגום לשפת הסימנים בכדי לזכות בעלי מוגבלויות שמיעה.

על האירוע סיפר בראיון לערוץ 7 מנהל הגרעיון התורני בעיר, צחי וייס, שגם יזם את הרעיון ומוביל אותו מול הרשויות וארגוני הסיוע השונים לכבדי שמיעה.

הרעיון לאירוע שיערך באולם בית הספר "יוחנני" בעיר החל בישיבה מיוחדת שקיימו אנשי הגרעין לאחר תפילת יום כיפור שהתקיימה ב'יוחנני'. ההצלחה המרשימה של תפילת יום כיפור שהצליחה לכנס אליה מאות מתושבי העיר שבימים רגילים אינם מגיעים לבתי כנסת עוררה אותם להכין תכנית סביב מעגל השנה.

תוך כדי ההיערכות סיפר חבר על יוזמה שעליה שמע ובה מציגים את מגילת אסתר בפנטומימה. וייס קבע שמדובר ברעיון גאוני, לא פחות, והסביר שגם אם לא יציגו את המגילה בפנטומימה הרי שהרעיון פותח אפיק מחשבה לשילוב תרגום לשפת הסימנית במהלך הקריאה.

בכך, מסביר וייס, יוכלו כבדי השמיעה, בהם גם קשישים, להיות שותפים לקריאה ולא רק לשבת בדממה אל מול הקריאה שמתרחשת בבית הכנסת.

על מנת ליישם את המהלך התגייס זוג מתורגמנים לשפת הסימנים שהם עצמם בן ובת להורים כבדי שמיעה, מה שהפך אותם למתנדבים באגודות שונות לטובת כבדי השמיעה. השניים ילוו את הקריאה בשפת הסימנים.

כשנשאל כמה להערכתו משתתפים יגיעו לתפילה נזהר וייס מלהמר אך הוא מזכיר כי טרם תפילת יום כיפור ביקש מהעירייה סיוע בכיסאות ונשאל אם הוא רוצה 100 כיסאות. כשאמר שהוא רוצה 300 חשבו שהוא צוחק ואולי לא כדאי להטריח את מחלקת המשק העירונית בהובלת כמות כזו של כיסאות. הוא מיד העלה את הבקשה ל-400 ובסופו של יום הגיעו יותר מ-700. המסקנה שהוא לוקח מהאירוע הזה היא שלא לנחש כמה יגיעו לאירוע.

בהמשך הדברים מתייחס וייס לשאלה לא פשוטה והיא כיצד מתרגמים את כל המילים שבהגדה לשפת הסימנים שאינה מכירה מונחים כמו אחשדרפנים או שמותיהם של עשרת בני המן. המענה שנתנו המתורגמנים לשאלה הזו היא שכאשר ישנן מילים שאין להן תרגום מוסדר מפרקים את המילה לאותיות ואז סימניהן מחליפים את סימני המילה. זה אולי מצריך מהירות תגובה מיוחדת אבל כאשר מדובר במילים מורכבות כמו אחשדרפנים גם הגייתן אורכת מעבר לרגיל...

להערכתו של וייס הנגשתה של היהדות לציבור העיוורים והחרשים הופכת לצורך המקבל מענה בשנים האחרונות כפי שהחברה הישראלית כולה מתחילה לתת מענה ראוי לכך.

בהזדמנות זו מביא וייס בקשות שקיבל מכבדי שמיעה ואותן העביר לעיריית הרצליה לצרף לטקסי יום הזיכרון ושאר הטקסים הממלכתיים של העירייה תרגום לשפת הסימנים והנגשה לעיוורים. וייס מבקש להעביר את הבקשה הזו אל מעבר לגבולות עירו, גם לרשויות אחרות בתקווה לחולל שינוי מרחיק לכת ביחס למוגבלים.