ממה מורכב תיק ההשקעות שלנו?

תעשיית ניהול תיקי ההשקעות בישראל מגלגלת מיליארדי שקלים מכספי הציבור, אך רק מעטים יודעים מה מרכיב אותה

אביעד אבן חן , י"ב בתמוז תשע"ו

ממה מורכב תיק ההשקעות שלנו?-ערוץ 7
מסחר בבורסה
פלאש 90

תעשיית ניהול תיקי ההשקעות בישראל מגלגלת מיליארדי שקלים מכספי הציבור, אך רק מעטים יודעים מה מרכיב אותה. במקביל, התלות במנהלי תיקים גדלה והציבור מתקשה לבחור אנשי מקצוע אמינים. מה עושים? הנה כל התשובות

הרשות לניירות ערך פרסמה בסוף 2014 נתונים רשמיים על תעשיית ניהול תיקי השקעות בישראל. לפי הנתונים, בחודש יוני של אותה שנה נוהלו 246 מיליארד שקל עבור 84,000 לקוחות.

רוב נכסי הענף מנוהלים עבור לקוחות פרטיים, כאשר בין הלקוחות המוסדיים נמנים קרנות נאמנות, קופות גמל וקרנות פנסיה. המשמעות היא שרבע טריליון שקל מכספי הציבור מנוהלים על ידי גופים שלא כולם מכירים את מערכת השיקולים שלהם.

ניהול תיק השקעות הוא תחום מורכב, ולכן יש רק כ-2,100 מנהלי תיקים שמחזיקים ברישיון מטעם הרשות לניירות ערך. מתוך אלו ישנם כ-1,000 מנהלים בעלי רישיון תקף ופעיל, בעוד השאר מחזיקים ברישיון מותלה שאינו פעיל. כמו כן, לאורך השנים חלה ירידה במספר הרישיונות המוענקים מטעם הרשות. זו עדות נוספת לתלות של הציבור במספר מצומצם יחסית של מומחים עם ידע, הכשרה, ניסיון והסמכה לעסוק בניהול תיקי השקעות.

עקרונות מנחים בניהול תיקים

הדבר הכי חשוב הוא לדעת ממה מורכב תיק ההשקעות שלנו. אפשר להקדים ולומר שאין תשובה חד משמעית לשאלה הזו כי כל תיק מנוהל בצורה סובייקטיבית ובהתאמה אישית לצרכי המשקיע, אך בהחלט ניתן להצביע על מספר עקרונות מנחים.

ראשית, ניהול תיקים מחייב הפרדה ברורה בין גופים מוסדיים, חברות פרטיות וציבוריות ומשקיעים פרטיים. שנית, ניהול תיקים דורש בחירת נכסים פיננסיים בהתאם לצרכי הלקוח ופרופיל הסיכון האישי שבו הוא מאמין. לאחר מכן ניתן לפזר את נכסי התיק בין אפיקי השקעה שונים בארץ ובחו"ל ולפרט על המשמעויות של השקעות במניות, אג"ח, מט"ח וכן הלאה.

ניהול איכותי של תיקי השקעות מבוסס על שינויים ודינאמיות. את השינויים בתיק מבצעים לאור ניתוחי שוק עדכניים והמלצות של מחלקות המחקר. האתגר העיקרי הוא לשמור על גמישות, אך להקפיד גם על תגובה מהירה למגמות ולתנאים. כך ניתן להשיג עבור הלקוח את שיעור הרווח המקסימאלי שאותו מאפשרים היקף הנכסים ופרופיל הסיכון.

כמה ספקולציות יש בתיק שלכם?

סביר להניח שבתיק ההשקעות שלכם יש שילוב מסוים בין אפיקי השקעה סולידיים וספקולטיביים. היות ופוטנציאל התשואה נובע מטבע הדברים מרמת הסיכון הגלומה ורמת הנזילות, היחס בין הסיכון לתשואה הוא תמיד ישיר.

אם תדעו כמה ספקולציות יש בתוך תיק ההשקעות שלכם, תוכלו לשער מה יהיה הרווח המקסימאלי וגם מה תהיה פרמיית הסיכון. לעומת זאת, אפיקי השקעה סולידיים כמו אגרות חוב ופיקדון קצר מועד יהיו בעלי רמת סיכון נמוכה עד בינונית. מומלץ לנהל את התיק לפי פרופיל הסיכון האישי ולהכיל רק נכסים שמותאמים לרמת הסיכון המוגדרת.