נתניהו ואלייב. היום
נתניהו ואלייב. היום צילום: חיים צח, לע"מ

ראש הממשלה נתניהו נפגש בצהריים (שלישי) עם נשיא אזרבייג'ן אילהם אלייב בארמון הנשיאותי זגולבה פלייס בבאקו.

במעמד זה נחתם הסכם תקינה, הסכם כפל מס, הסכם שיתוף פעולה בתחום החקלאות והסכם להקמת ועדה מעורבת למטרת קידום שת"פ בתחומי הכלכלה, מדע, טכנולוגיה, בריאות, חקלאות וסחר. על ההסכמים חתם השר להגנת הסביבה זאב אלקין.

נשיא אזרבייג'אן אלייבאמר לנתניהו, "אני שמח מאוד לארח אותך במדינתנו. ביקרת באזרבייג'אן לפני כמעט עשרים שנה וכעת זהו ביקורך השני. מדובר בביקור מאוד פורה, אפילו שהוא קצר. הוא בוודאי יתרום לחיזוק הקשרים הבילטראליים בין מדינותינו. אנו משתפים פעולה בתחומים רבים, והמסמכים שחתמנו עליהם היום מוכיחים בבירור את הפוטנציאל הגדול לשיתוף פעולה".

"כל המסמכים חשובים מאוד, אולם אני מבקש לציין במיוחד את חשיבותו של מסמך שיאפשר לנו ליצור ועדה כלכלית משותפת שהיא מנגנון יעיל מאוד לשיתוף פעולה בילטראלי. אני משוכנע שהוא יסייע בחיזוק וגיוון הסחר ההדדי. הסחר ההדדי הוא ברמה טובה, אבל בעיקר בזכות אספקת הנפט מאזרבייג'אן לישראל. אנו צריכים לפעול על מנת לגוון ולחזק אותו", הוסיף אלייב.

"היחסים בין יהודים ואזרבייג'נים היו תמיד טובים מאוד, לאורך כל התקופות בהיסטוריה שלנו, ויהודים חיים באזרבייג'אן במשך שנים. זהו הבית שלהם. הם מרגישים בבית והם עושים רבות על מנת לחזק את מדינתנו. כך היה בתקופת רוסיה הצארית כאשר אזרבייג'אן הייתה חלק מהאימפריה הרוסית, כך היה בתקופת ברית המועצות, וגם עכשיו, אחרי רבע מאה של עצמאות, היחסים בין העמים, בין כל העמים החיים באזרבייג'אן, משמשים דוגמה מצוינת לרב-תרבותיות, כבוד הדדי וכבוד כלפי המסורות והדתות האחד של השני", הדגיש אלייב.

"אני תמיד אומר שכבוד האדם כלפי דתו שלו מתחילה בכבוד שהוא מפגין כלפי המסורות והדתות של שכניו. אגב, אני מבקש לומר שהשנה הוכרזה באזרבייג'אן כשנת הרב תרבותיות, ואזרבייג'אן מוכרת בעולם כאחד המרכזים העולמיים לרב-תרבותיות", ציין הנשיא.

ראש הממשלה נתניהו השיב לאלייב, "צודק. אנחנו צריכים לעשות זאת לעתים קרובות יותר מאשר אחת לעשרים שנה, 19 שנה ליתר דיוק, וכפי שאמרתי לך, אני זוכר היטב את ביקורי האחרון כאן. זה היה באמצע הלילה, ואביך המנוח הגיע וקיבל את פנינו, וזה היה מפגן של ידידות גדולה שנמשכת עד יום זה ומתפתחת עוד ועוד".

"אני חייב לומר שעוד מהאוויר, לקראת נחיתתנו כאן, לאור היום, יכולתי לראות את השינויים האדירים, את ההתפתחות האדירה שהתחוללה באזרבייג'אן בשני העשורים הללו, וכמובן שכשנחתנו בשדה התעופה ונסענו ברכב, יכולנו לראות את העיר, את פרברי באקו. זה כל כך ברור שהיה כאן זינוק אדיר קדימה, ואני מבקש לשבח אותך על מנהיגותך ועל העובדה שאתה רואה את השותפות בין ישראל ואזרביג'אן כחלק מאותו זינוק לעתיד", הוסיף נתניהו.

לדבריו, "כפי שאמרת היום וכפי שחתמנו היום, יש לנו תחומים רבים שבהם אנו משתפים פעולה ונוכל בהם לשתף פעולה כדי להיטיב עם שני עמינו. יש לנו מערכת יחסים משגשגת בתחום האנרגיה, וכעת אנו מדברים לא רק על מכירת נפט מאזרבייג'ן לישראל, המהווה חלק חשוב מאוד מייבוא הנפט שלנו, אנו מדברים גם על שימוש במתקנים משותפים לייצוא גז וחיבור פוטנציאלי בין ייצוא הגז של ישראל לקו צנרת עצום שנבנה בימים אלה ממש מאזרבייג'ן לטורקיה. זה משהו שעשוי לחזק את שתי הכלכלות שלנו ולהעניק שירות גדול יותר".

"אני חייב לומר לך, אדוני הנשיא, אמרתי זאת באופן פרטי, אבל אני אומר לך גם עכשיו שאנו מזהים שינוי בחלקים רבים בעולם המוסלמי וספציפית בעולם הערבי, אבל אני חושב שמי שרוצה לראות כיצד יכול להיראות העתיד, עליו לבוא לאזרבייג'אן ולראות את הידידות והשותפות בין ישראל ואזרבייג'אן. היא טובה לא רק לשתי מדינותינו ושני עמינו. אני חושב שהיא טובה לאזור וטובה לעולם. לכן אני מבקש להודות לכם שוב על קבלת הפנים באמצע היום. אנחנו מגיעים ביום ובלילה. ואתה כמובן מוזמן לבוא לישראל. אני מקווה לקבל את פניך שם במועד נוח לך. ואני מבקש שוב לומר עד כמה אנו מעריכים את ידידותך ואת קבלת הפנים שלך", חתם נתניהו.