האדרת מחבל במוזיאון מגדל דוד

בפרויקט מיוחד של מוזיאון מגדל דוד בירושלים נבחרו 50 אנשים המייצגים את העיר, ביניהם גם המחבל עלי ג'אדה שזרק רימון לעבר ישראלים.

רפאל לוי , ד' בסיון תשע"ז

מגדל דוד בירושלים
מגדל דוד בירושלים
צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

בפרויקט 50 שנים - 50 פנים של מוזיאון מגדל דוד בירושלים נבחרו 50 אנשים המייצגים את ירושלים.

בין האנשים זוכים לכבוד באתר הוא המחבל עלי ג'אדה, חבר החזית העממית לשחרור פלסטין, שהשתתף בפיגוע נגד יהודים וישב בכלא עד ששוחרר בעסקת ג'יבריל.

בפרויקט המוצג בדף האינטרנט של המוזיאון לתולדות ירושלים מסופר על ילדותו של ג'אדה ועל תחושותיו בעקבות שחרור העיר העתיקה בה התגורר:

...אבל העידן החדש לא האיר לו פנים והוא נחשף לאיבה ולמתח שעדיין רחשו מתחת לפני השטח. שוטרי משמר הגבול עצרו אותו ברחובות העיר והשפילו אותו לעיני העוברים והשבים. גם בבית, בעיר העתיקה, עלי היה עד לחלק מן ההשלכות הקשות של המצב החדש. הישראלים, שיכורים מניצחון ומשמחה, עשו בעיר העתיקה כבתוך שלהם. הם פלשו בגסות ובשחצנות לעירו, לשכונתו ולקהילתו של עלי ג'אדה, כאילו לא היו בעיר תושבים מעולם. כל אלה הגדישו את הסאה עבור עלי, והוא הצטרף לארגון "החזית העממית לשחרור פלסטין" שקם לאחר הכיבוש.

ג'אדה היה בין מבצעי פיגוע "ליל הרימונים" בשנת 1968 והוא וחבריו הטילו רימונים על חפים מפשע ברחוב שטראוס בעיר.

הוא נתפס ונידון לעשרים שנות מאסר מהם ריצה 17 עד אשר שוחרר בעסקת שחרור המחבלים המכונה 'עסקת ג'יבריל'.

ממוזיאון מגדל דוד נמסר: "הפרויקט הדוקומנטרי '50 שנים 50 פנים' מביא את הסיפורים של האנשים שחיו וחיים בעיר ירושלים".

חבר מועצת עיריית ירושלים, אריה קינג מגיב בזעם לפרסום. "יש לנו בעיה מנטלית חמורה בעיריית ירושלים. היא שכחה את עצמה. אני מתבייש בעירייה ובמגדל דוד ואני מקווה שנוכל להפסיק תקצוב לגוף שנותן במה למחבל. איבדנו כל כיוון בכל מה שקשור לקדושת העיר. העירייה מקבלת הון מהממשלה והכסף הולך בשביל הבל".

"נער תושב ירושלים רואה שנותנים במה למחבל - מבין שזה כבוד וזו דמות לחיקוי שצריך לנהוג כמוה", אמר קינג לערוץ 7.

הדף המתאר את סיפורו של ג'אדה
צילום מסך מתוך האתר