בודפשט
בודפשט צילום: Yossi Zamir/Flash90

האם עוד מדינות בדרך לפרוש מהאיחוד האירופי? ראשי האיחוד פתחו בהליכים משפטיים נגד פולין, הונגריה וצ'כיה לאחר שפולין, הונגריה וצ'כיה סירבו לקלוט כמות מוגדרת של מהגרים מוסלמים כפי שנקבע ב"תוכנית החלוקה" של האיחוד האירופי.

ראשי האיחוד מתכוונים לפנות לבית הדין האירופי לצדק, בדרישה לחייב את שלוש המדינות לקלוט את אלפי המהגרים לשטחן.

על פי התוכנית שיזמו ראשי האיחוד, כל מדינה תקבל מכסה קבועה של מהגרים לשטחה. הממשלות בפולין והונגריה, המתנגדות בחריפות לכניסת המהגרים לאירופה, הודיעו כי לא יסכימו לקחת חלק בתוכנית למרות האיומים מצד ראשי האיחוד בסנקציות כלכליות ופעולות משפטיות שיינקטו נגדן.

היום (שלישי) הודיעו כאמור ראשי האיחוד כי פתחו בהליכים משפטיים נגד המדינות שסירבו לקבל מהגרים לשטחן והוסיפו כי מכתבים בנושא נשלחו לראשי המדינות.

"הציפייה שלנו היא כי ההליך המשפטים יחל כבר בקרוב", אישר בכיר באיחוד האירופי לסוכנות הידיעות "רויטרס". ראש הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, אמר כי ביום רביעי יפרסם האיחוד האירופי את ההודעה על הסנקציות והצעדים המשפטיים בהם ינקוט האיחוד כלפי המדינות שלא קיבלו את המהגרים לשטחן.

למרות האיומים בפנייה לבית הדין האירופי לצדק, בפולין והונגריה מסרבים להתרגש. שר החוץ הפולני, ויטולד ושצ'יקובסקי, אמר כי "איננו מסכימים לסחיטה כזו. עם הודעה כי אם לא נקבל מהגרים, אנו לא מראים סולידריות עם האיחוד ונספוג סנקציות כלכליות, וכן ננותק מהקצבות כספיות מצד האיחוד". גם שר הפנים הפולני, מריוש בלשצ'אק, אמר כי "הענשת מדינות על סירובן לקבל מהגרים הוא חסר בסיס".

ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, אמר כי "אנו לא ניכנע לסחטנות מבריסל, ואנו דוחים את מכסת הפליטים המחייבת שנקבעה לנו".