עלייה במספר בני הנוער שנפגעו מינית

נשיא המדינה קיבל לידיו את הדו"ח של עמותת עלם, לפיו בני נוער דיווחו כי סבלו מהרעלת אלכוהול, תקיפות מיניות, אלימות ושימוש בסמים.

ערוץ 7 , ז' בסיון תשע"ח

ריבלין מקבל את דו"ח עלם
ריבלין מקבל את דו"ח עלם
מארק ניימן/ לע"מ

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, קיבל לידיו היום (שני) את הדו"ח השנתי של עמותת עלם לשנת 2017. את הדו"ח הגישה לנשיא נשיאת עמותת עלם נאוה ברק.

עוד השתתפו באירוע יו"ר העמותה שלמה ינאי, מנכ"לית העמותה, ענבל דור קרבל, מתנדבי העמותה ובני נוער המקבלים סיוע מהעמותה.

"אני תמיד מופתע לגלות עד כמה רחבה פעילותכם בסיוע ובטיפול בבני נוער בסיכון. החל ממשברי גיל ההתבגרות, דרך מצוקות נפשיות, שימוש בסמים ואלכוהול, פגיעות מיניות ועד חסרוּת בית ומעורבות בזנות", פתח הנשיא והוסיף: "אתם עושים עבודת קודש של ממש. לרשת התמיכה שלכם אין גבול. היא פרושה בכל מקום. גם בַּמקומות הקשים ביותר. היכן שבני הנוער נמצאים - אתם נמצאים שם איתם".

במפגש סיפרו לנשיא אולה בידק, אביבה אלמו ואור פרץ שקיבלו סיוע מעלם כנערים והיום מתנדבים בעמותה, על חייהם והנסיבות שהובילו אותם להיעזר בעלם.

בסיום דבריו אמר הנשיא לאור, אולה ואביבה: "כיף לפגוש את כל הצעירים שאיתנו כאן היום. אתם ההוכחה לתרומה של על"ם, וגם לפוטנציאל שטמון בכל אחד ואחת מאיתנו. תודה לכם. אני בטוח שהנערים והנערות שאתם תומכים בהם, יצליחו בזכותכם לקחת חלק פעיל בחברה הישראלית. יתגייסו, יטיילו, ילמדו ויבנו את ביתם היציב והחם במדינת ישראל."

נשיאת עמותת עלם, נאוה ברק ציינה כי אחת מכל שש נערות חוותה פגיעה מינית ממושכת במשפחה או בסביבה הקרובה אליה. "מדובר בנתון קשה ומזעזע שאינו מדווח בדרך כלל, ולכן התופעה קשה מאוד לאיתור. אנחנו מאמינים שחובתנו כחברה לטפל לא רק בנפגעי ונפגעות תקיפה מינית, אלא גם בפוגעים מינית, ולהעלות על סדר היום את התרחבות התופעה".

מנכ"לית עמותת עלם, ענבל דור קרבל הוסיפה "הקשיים הרבים שבני נוער, צעירים וצעירות בימינו חווים ביצירת קשרים חברתיים מהווים תופעה חוזרת ועולה ברבים מהפרויקטים שלנו, בכל רחבי הארץ ועל פני טווח רחב של גילאים. אנחנו בעלם עושים ככל שביכולתנו על מנת לסייע להם בהקניית הכלים והכישורים ליצירת קשרים חברתיים, בבניית תחושת השייכות והאמון ובהפגת הבדידות".

מדו"ח עמותת עלם לשנת 2017 עולה כי 33% מבני הנוער והצעירים דווחו כי הם חווים קשיים ביצירת קשרים חברתיים וחשים בדידות (סה"כ 6,965).

"אנו מוצאים הלימה בין השעות הרבות שבני הנוער מבלים מול מסכים, במדיה וברשתות חברתיות לבין הקושי ביצירת קשרים חברתיים בסביבה החברתית שמחוץ לרשת", ציינו בעמותה.

בשנת 2017 הייתה עליה של 16% במספר בני הנוער והצעירים שפנו ל- Y elem, אתר המאפשר תמיכה וסיוע לבני נוער ברשת, תוך הנגשה של שירותי טיפול המתאימים לבני נוער הסובלים בין השאר מבדידות וקשיים חברתיים, ויכולים באמצעות האתר לפנות בצורה אנונימית מהמרחב הפרטי שלהם.

844 מבני הנוער והצעירים בעלם ביצעו ניסיון אובדני או פגעו בעצמם בשנת 2017. מניסיוננו, ככל שמצבי הסיכון בקרב בני נוער וצעירים גבוהים יותר (פגיעות מיניות, חסרות בית, מעורבות בזנות), כך גם עולה אחוז האובדנות והפגיעה העצמית. בקרב בני הנוער בקצה רצף הסיכון שעלם פוגשת, כ-31% מהמטופלים חוו ניסיונות אובדנות.

בשנת 2017, 8.5% (1,794) מבני הנוער והצעירים דיווחו כי חוו פגיעה מינית, עלייה משנת 2016, אז דווחו 5% מבני הנוער והצעירים כי חוו פגיעה מינית. מתוכם, 75% הן בנות, 21.5% הם בנים, ו-3.5% הם טרנסג'נדרים.

717 בני נוער וצעירים בכלל הפרויקטים של עלם דווחו כפוגעים מינית במהלך השנה. מתוכם, 92.5% הם בנים, 6% הן בנות, וקצת יותר מ-1% הם טרנסג'נדרים. במסגרת התוכנית לטיפול בילדים ובני נוער פוגעים מינית שהעמותה מפעילה, טופלו בני נוער ובני משפחותיהם ב-10 מרכזים ברחבי הארץ.

בני נוער רבים דיווחו כי סבלו השנה מהרעלת אלכוהול, תקיפות מיניות, מקרי אלימות ושימוש מוגבר בסמים, במהלך מסיבות שנערכו במרחבים פרטיים שהושכרו על-ידם ללא פיקוח.