"הציטוט הוצא מהקשרו לחלוטין"

הרב הראשי פרסם הבהרה בפייסבוק בעקבות הראיון שבו צוטט מגדיר את בית הכנסת שבו בוצע הטבח "מרכז יהודי"

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"א בחשון תשע"ט

הרב דוד לאו
הרב דוד לאו
צילום: שלומי כהן, פלאש 90

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, פירסם הלילה (שלישי) הבהרה בפוסט בפייסבוק בעקבות העליהום התקשורתי עליו סביב ראיון שבו כינה את מקום הטבח בפיטסבורג "מרכז יהודי" ולא בית כנסת.

"ציטוטו של הרב לאו הוצא מהקשרו לחלוטין, מכיוון שאין ולו דיווח חדשותי אחד שציטט את הראיון המלא, שבו הרב לאו התאבל על הקורבנות והדגיש כי התפלספות על ההבדלים הדתיים אינה רלוונטית לחלוטין", נכתב בשמו של הרב בעמוד הפייסבוק האישי.

"אנחנו מדברים על יהודים שנרצחו אך ורק מפני שהם יהודים! למה זה אפילו שאלה?! אני לא שומע או מבין איזה סוג של דיון יכול להיות לגבי השאלה ששאלה עכשיו. הם נרצחו כי הם יהודים. נקודה. האם זה משנה באיזה בית כנסת או איזו מקום תפילה הם היו באותו הזמן והתפללו? אני חוזר ואומר: אנחנו מדברים על יהודים, ואנחנו צריכים לנצל את הרגעים הללו, אנחנו לא יכולים להפוך את הכאב לנושא של ויכוח - אין כאן בכלל נושא לדיון".

"אכן כן, יש לי הבדל אידאולוגי קשה איתם, בנושא היהדות, על העבר ועל ההשלכות של התנהגותם לגבי העתיד של העם היהודי לאורך הדורות, ואז מה?! בגלל זה הם לא יהודים?".

הוא הסביר כי "חלק פירשו את תשובתו של הרב כהתחמקות - אבל זה לקיחת צד מכוונת, מכיון שהם מונעים מהסתכלות פוליטית צרה, ורצון עז ללבות את אש המחלוקות".

הוא טוען כי השתמש בביטוי "מרכז יהודי" במקום בית כנסת כי רצה להשתמש "בתיאורו הקלאסי והרגשי של בית-כנסת, תיאור שידע שיצליח להתחבר עם קוראי המאמר ושומעי הראיון. הרב לאו תיאר במפורש את עץ החיים כבית כנסת, כמקום שבו אנשים הולכים להתחבר לאלוקים. במילותיו הוא אומר זאת: "למה זה משנה באיזה בית כנסת או איזה תפילה הם התפללו?".

"למתוח ביקורת על הרבנות הראשית לישראל זה תמיד קל. ולא חסרים אנשים שזה כל מה שהם רוצים. אבל להפנות את הצער והכאב של הרב הראשי על הטבח הזה, ולהשתמש בו כדרך לזרוע מחלוקת ואיבה בין יהודים אמריקאים וישראלים, ובין יהודים אורתודוכסים לא-אורתודוכסים, זה באמת הדבר האחרון שאנחנו צריכים עכשיו, ובפרט שהמתים הקדושים נמצאים רק כעת בתוך קבריהם הטריים".