לספר את סיפורה של משפחה גרמנית תחת חוקי הגזע

הפסיכולוג הקליני ד"ר יעקב וגנר ליווה את עבודת הכתיבה של הסופרת הגרמנית אינגבורג הכט שחוותה את השואה כבת לאב יהודי ואם נוצרייה.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ג' בטבת תשע"ט

אינגבורג הכט היתה כבת שתים־עשרה כאשר הנאצים עלו לשלטון בינואר 1933. המשפחה שלה התגוררה בשכונה אמידה בהמבורג.

אביה החל לבסס את מעמדו כעורך־דין, והיא ואחיה למדו בבתי־ספר טובים ובילו בשעות הפנאי עם חבריהם.

הם היו בשר מבשרה של החברה הגרמנית הבורגנית ומעורים בחייה של עיר הנמל הגדולה והמשגשגת בגרמניה. מוצאם של ההורים והשתייכותם הדתית (האב יהודי והאם פרוטסטנטית) לא היו כלל עניין לענות בו בשגרת יומם הנעימה.

חוקי הגזע של "הרייך השלישי" שינו את פני הדברים מקצה אל קצה. הם הגדירו מחדש את זהותם ואת מעמדם של בני משפחת הכט: האב ״יהודי“, האם ״ארית“, הילדים ״בני תערובת“. בהדרגה אך בעקביות ובשיטתיות צימצמו חוקי הגזע את מרחב חייהם, סגרו עליהם ובודדו אותם מסביבתם. לא ההורים, ובוודאי לא הילדים, לא הבינו כיצד זה, לפתע פתאום, מתעמרים בהם ומנדים אותם ככה.

וכול זה על פי חוק. לא חוק אחד כי אם המון חוקים, שמסתעפים לסעיפים ולסעיפי סעיפים ומולידים תקנות והוראות וצווים שנוגעים לכל פרט בחייהם: החל במקורות הפרנסה שלהם ובשגרת יומם במרחב הציבורי והפרטי וכלה בחייהם האינטימיים; החל בשלילת זכויות האדם והאזרח הפוליטיות, דרך רדיפות ומעצרים, וכלה בגירוש האב ורציחתו באושוויץ.

הישראלי ד"ר יעקב וגנר, פסיכולוג קליני ופסיכיאטר, פגש לראשונה את אינגבורג הכט בפרייבורג כאשר הוזמן לארוחה אצל ידידה משותפת שלהם.

הדבר הראשון שאמרה לו היה "שמי אינגבורג הכט ואני סופרת וחולת נפש". כאשר התעניין, למד שאינגבורג סובלת מאגורפוביה ומבלה את רוב זמנה בכתיבת ספרים בחדר עליית הגג שבביתה.

בהמשך היא סיפרה לו את קורות משפחתה, והוא הציע לה לכתוב את כל זאת בספר, היא אכן עשתה זאת, וכעבור מספר שנים שלחה לד"ר וגנר את ספרה המוגמר בגרמנית: "חומות סמויות מן העין".

כאשר יצא לאור הספר בגרמניה, בעזרת המפגשים הרבים אליהם הוזמנה והתגובות המזועזעות והתומכות שקיבלה בכל רחבי אירופה, החלימה הכט מהחרדה ממנה סבלה במשך שנים ואף נסעה לאמסטרדם ע"מ לקבל את הפרס על שם אנה פרנק, אות כבוד מהאגודה לאי השכחת הזכרון ושמירת הדמוקרטיה. ד"ר וגנר היה בקשר עם אינגבורג הכט במשך 34 שנים עד למותה בשנת 2011.

מאז שאינגבורג הכט נפטרה בשנת 2011, עושה ד"ר יעקב וגנר מאמצים רבים על מנת שהספר יזכה להכרה ופרסום גם בארץ, כך הגיע לאילנה המרמן, שתרגמה את הספר וכעת מוציאה אותו לאור בהוצאת "אחוזת בית".

חומות סמויות מן העין
עטיפת הספר