שליחות משפחתית
שליחות משפחתית צילום: אור תורה סטון

חששות כבדים מלווים את ההורים שילדיהם בוחרים לצאת לשליחות. כדי לתת מקום לחששות ולהדריך גם את ההורים וגם את השליחים העתידיים איך להתמודד עם הסיטואציה החדשה, החליטו במכון שטראוס-עמיאל מבית אור תורה סטון להרחיב את תוכנית הלימודים להכשרת השליחים לתפוצות – גם להוריהם.

היום (ראשון) נפגשו 50 השליחים לעתיד, תלמידי ותלמידות תכניות ההכשרה של 'אור תורה סטון', יחד עם הוריהם, ליום עיון מיוחד.

זו הפעם הראשונה מאז הקמת המכון לפני עשרים שנה שבה הוזמנו הורי התלמידים כדי להכיר את עולם יהדות התפוצות, את הצורך בשליחי חינוך ורבנות בחו"ל ואת עבודת הקודש שילדיהם ונכדיהם עומדים לעשות למען עם ישראל.

במהלך היום דיבר עם השליחים והוריהם ד"ר דב מימון, עמית בכיר במכון למדיניות העם היהודי (JPPI), שנתן לנוכחים סקירה על אתגרי העולם היהודי כיום, וצוהר למספרים המדאיגים של התבוללות, המראים את הצורך החיוני של יצירת וחיזוק זהות יהודית איתנה בקרב הקהילות ברחבי העולם.

בהמשך התקיימה הרצאה וסדנה של ד"ר שלמה ישי, על יחסים בינאישיים: "יש השפעה אינסופית של רב ורבנית, מחנך ומחנכת, שמבינים ומקבלים את כל מי שעומד מולם".

במרכז היום התקיים פאנל שאלות ותשובות בהנחיית הרבנית רננה בירנבוים, מנהלת תכנית למחנכות ע"ש קלאודיה כהן ובהשתתפות חברי צוות המכון, הרב אליהו בירנבוים, הרב יהושע גרינשטיין, הרב דני אפל והרב בנג'י מאיירס.

ההורים נתנו ביטוי לחששותיהם ושאלו שאלות בנוגע לתכנית הלימודים, כיצד שומרים על קשר עם השליחים ומסייעים להם בתקופה שלפני, תוך כדי וגם אחרי השליחות; כיצד המשפחה מתמודדת עם אתגרים שונים וכן מהי ההשפעה של הסביבה המקומית על גידול הילדים, נכדיהם.

"שליחות היא לא רק אינדיבידואלית" אמר להורים הרב אליהו בירנבוים, ראש מכון שטראוס-עמיאל, לאחר השיח המשותף. "שליחות היא משפחתית, הן של המשפחה היוצאת לשליחות והן של המשפחה הנשארת בארץ. כולם ביחד משפחה אחת מאוחדת, תומכת אחת בשנייה ובעצם כולם מבצעים ומקיימים את השליחות למען עם ישראל וכלל ישראל. וזו הסיבה המרכזית לקיום מפגש הזה - לחזק את המערכת המשפחתית הכללית והפרטית שלכם".

אלירן שבו, תלמיד המכון וכולל תורת יוסף של אור תורה סטון להסמכת רבנים, סיכם את המפגש המשותף עם הוריו: "לאמא שלי היו הרבה שאלות והיא יצאה עם הרגשה קצת אחרת, 'אני לא רוצה שתלכו, אבל האמת שזה חשוב וזה יבנה אתכם'".

משה ויפה אלשייך, הוריהם של נעם והדס אלשייך אמרו בסיום: "המפגש הכין את השליחים ואת ההורים למציאות כנה וברורה אותה יחוו הילדים שלנו. בעזרת ה' נמשיך לקרב את כלל עם ישראל לתורה וליהדות בכלל". דורית, אמה של אחת התלמידות, הוסיפה: "מרשים מאוד לראות ולשמוע את מגוון התחומים והיקף החומר שאתם מלמדים, ומרגיע מאוד לשמוע על הליווי של השליחים לפני ובמשך השליחות".

הרבנית רננה בירנבוים סיכמה את היום, "ההורים הרגישו שייכים ולא רק עומדים מבחוץ וצופים בתהליך. הם קיבלו מוטיבציה לתמוך ולסייע לילדים שלהם".