קבר הנביא יחזקאל
קבר הנביא יחזקאל צילום: באדיבות מרכז מורשת יהדות בבל

כנס בינלאומי יתקיים מחר ומחרתיים (שני ושלישי) בשיתוף מרכז דאהן, המכון לחקר יהדות בבל ואוניברסיטת בר אילן ובהשתתפות מרצים מהארץ ובעולם סביב סוגיית יהודי עיראק.

סוגיות של זהות, לאומיות, הגות והלכה עם סוגיות של תרבות וחברה יעלו בכנס. עם ד"ר צבי יהודה, מנהל המכון לחקר יהדות בבל, שוחחנו על הפעולות השיטתיות המבוצעות בשנים האחרונות למחיקת זכרה הקהילה היהודית בעיראק, סוגיה עליה ירצה במהלך הכנס.

"שבעים שנה מאז עליית יהדות עיראק והם מוחקים עוד ועוד אתרים", אומר ד"ר יהודה המספר כי מתוך כשלושים בתי כנסת שהיו בבגדאד נותר רק אחד וגם הוא עזוב ונטוש ובכל רגע יכול הממשל השיעי לקבל החלטה להרוס אותו.

בדבריו מזכיר ד"ר יהודה כי כאשר נכנסו לוחמי דאעש לעיראק הם ביצעו שורת מעשי הרס שכאלה כלפי מונומנטים דתיים של דתות אחרות. בין השאר הרסו את קברו של הנביא יונה במוסול, אך "כרגע דאעש לא בעיראק. למה הם צריכים להרוס את הקבר החשוב ביותר שנמצא בעיראק, קבר הנביא יחזקאל?".

לדבריו קבר יחזקאל שהיה אחד מסמליה של קהילת יהודי בבל עדיין לא נהרס אבל הוא הפך למסגד ולא נותנים ליהודים להיכנס. הוא הוא הפך לחלק מקומפלקס של מסגד. מחקו את בית הכנסת הסמוך. היום כדי להיכנס לקבר צריך לעבור דרך מסגד. ליהודים הם לא נותנים להיכנס למסגדים כי בעיניהם היהודים טמאים".

מוסיף ד"ר יהודה ומספר: "הם השתלטו על כל המבנים של היהודים שהיו מסביב ועשו מכל המבנים מסגד אחד ענק. הם טוענים שכאילו המסגד הזה היה שייך לנביא עלי, החשוב בנביא המוסלמים בעיראק, חתנו של מוחמד. הם טוענים שהוא אסף את הצבא שלו במקום הזה, אבל אין שום עדות לזה. הם המציאו את זה כדי לומר שזה נכס שיעי".

ד"ר יהודה מציין כי במרוצת למעלה מאלף שנים הקפידו המוסלמים ששלטו על המקום שלא לפגוע בקבר, אך לפני שנתיים הוחלט על ידי השיעים השולטים במקום להרוס את המבנה. יהודה תוהה כיצד זה מתקבל ההרס השיטתי הזה באדישות בינלאומית ובשתיקה בעוד לו הייתה ישראל מעזה לפגוע בקבר מוסלמי היה העולם כולו יודע ונזעק. "כאשר כאן עושים משהו כל העולם יודע ויש סחף בינלאומי וכאן קורה דבר במקום הכי חשוב ליהודי עיראק וליהדות העולם כולו. הם רוצים לומר לנו בהרס הזה שאין לנו יותר נביא וזה לא מזיז לאף אחד. לא כותבים על זה".

לטעמו של ד"ר יהודה לגורמים יהודים ברחבי העולם יש כוח השפעה לא מבוטל, כזה שיכול לבלום את מגמת ההרס הנמשכת. עדות לכך הוא מוצא בפעילות ההסברתית והתודעתית הנרחבת שעוררו יהודים יוצאי עיראק כאשר התפרסמו כוונות הממשל בעיראק לבצע חפירות מתחת לקבר. הלחץ הבינלאומי הועיל והמיזם הופסק תוך הבטחות שלא ייבנה במקום מסגד.

בהקשר זה מזכיר ד"ר יהודה כי מי שהעלה את השיעים לשלטון בעיראק הם האמריקאים ועימם ניתן להגיע לשיח שימנע את הפעולות ההרסניות. "השיעים לא היו לבד לשלטון בשום אופן. גם סדאם חוסיין לא העז לגעת במקום הזה. הוא עשה הרבה דברים אבל פחד לנגוע. באו הקיצוניים השיעים האלה והם רוצים להתנקם בנו באיזו צורה ויהדות העולם יושבת בשקט ולא עושה כלום".

"אנחנו מצפים שארגונים יהודים בעולם יפעלו וירימו קול צעקה. כרגע אנחנו מבקשים לפחות שלא ישנו את הקבר עצמו. הרסו ושינו את כל מה שמסביב. אין להם בעיה למחוק מבנים שהיו קיימים אלף שנה", אומר יהודה ומספר כי בבית העלמין היהודי בבגדאד הוצאו עצמות היהודים ונבנה עליו בית ספר שאחד המוסלמים בעיראק כתב עליו שאין בו הצלחה וברכה ותלמידים טובים לא יוצאים ממנו. את הדברים כתב אותו מוסלמי לתומו, אך בעיני יוצאי הקהילה יש בכך סמליות רבה.