עלייה דרמטית בתשלומים של הרשות הפלסטינית למחבלים

תשלומי המשכורות למחבלים מהרשות הפלסטינית גדלו ב-11.8% ב-2019. זאת על אף המשבר הכלכלי שהרש"פ המיטה על עצמה.

שמעון כהן , ל' בסיון תשע"ט

הבטיח ומקיים. אבו מאזן
הבטיח ומקיים. אבו מאזן
צילום: str פלאש 90

הרשות הפלסטינית פרסמה לאחר עיכובים את דוחות התקציב החודשיים שלה לחמשת החודשים הראשונים של 2019, מהם עולה כי היא מגדילה את התשלומים למחבלים.

על פי דוחות אלה, הוציאה הרשות הפלסטינית לא פחות מ-234,172,000 ש"ח, או סכום ממוצע של 46,834,400 ש"ח בחודש, על משכורות למחבלים אסירים (כולל משוחררים).

מכון 'מבט לתקשורת הפלשתינית, מציין כי נתון זה מגיע על אף המשבר הכלכלי שהרשות הביאה על עצמה.

ב'מבט' עורכים את החישוב השנתי הצפוי לשנה הנוכחית וקובעים כי על פי הממוצע החודשי הזה, ההוצאה של הרש"פ על מתן תמריצים כספיים למחבלים אסירים בשנת 2019 תגיע ל-562 מיליון ש"ח, בהשוואה להוצאה של 502 מיליון ש"ח בשנת 2018.

משמעות הפרש זה מסתכם ב-60 מיליון ש"ח בשנה, כלומר עלייה של 11.8% בהוצאת הרש"פ על משכורות למחבלים אסירים ב-2019.

ב'מבט' מוסיפים ומזכירים כי מיד אחרי שהקבינט החליט על יישום החוק נגד תגמולים כספיים לטרור, וממשלת ישראל החלה לקזז מהכנסות המסים של 2019 המועברות לרש"פ, את הסכומים שמכון "מבט לתקשורת פלסטינית" הראה כי הרש"פ הוציאה ב-2018 למשכורות למחבלים אסירים, הרש"פ החליטה להתעלם מדרישת המדינות התורמות שלה לשקיפות פיננסית, והסתירה את כל נתוני התקציב שלה. במקום העדכונים החודשיים על ביצועי התקציב, אתר משרד האוצר של הרש"פ רק פרסם הודעה ולפיה "בגלל חוק החירום וההשלכות המשפטיות מול הצד הישראלי, הדו"חות הכספיים הופסקו באופן זמני". הודעה זו הופיעה באתר משרד האוצר של הרש"פ במשך כמעט שלושה חודשים.

כעת החזיר משרד האוצר הפלסטיני לאתר את רוב המידע התקציבי השוטף שבעבר נכלל באתר שלו. אך בחר להסיר מהאתר את כל ספרי התקציב של הרש"פ לשנים 2018-2014. כמו כן התקציב של 2019 טרם פורסם.

הבחירה של הנהגת הרשות לעמוד בתשלום המשכורות למחבלים גם אם תקציב הרשות יהיה במשבר עומד בהתאמה להתבטאויותיו של אבו מאזן ולפיהם גם אם ייוותר שקל אחרון בקופתה הוא יילך ראשית למחבלים הכלואים. כמו כן זכורה הכרזתו לפיה "אנו אומרים לישראל ולעולם כולו, שאנו לא ננטוש את בני עמנו, ובמיוחד אלה מביניהם שהקריבו. אנו נמשיך לתמוך בהם, גם אלה יהיו המשאבים הכספיים האחרונים שלנו".