בין ג'יהאד לאיג'תיהאד
מי אתה מוחמד? תולדות האסלאם

איתמר אילתי בסדרת טורים חדשה, בה יעניק סקירה על האסלאם והמזרח התיכון בצורה קלילה ומעשירה.

איתמר אילתי , כ"ח בכסלו תש"פ

מי אתה מוחמד? תולדות האסלאם-ערוץ 7
מוסלמים בתפילה. ארכיון
צילום: סולימאן קאדר. פלאש 90

הפעם נעסוק בראשית האסלאם. למרות שההיסטוריה של המזרח התיכון עשירה מאוד גם לפני זה, אפשר להגיד שבאותה תקופה האזור שלנו עבר שינוי משמעותי לכיוון הסגנון שאותו אנחנו מכירים היום.

מוחמד נולד בשנת 570 לספירה לשבט בשם קורייש. לפני שהאסלאם הגיע לעולם (וגם אחריו. למען האמת - עד היום) אזור המזרח התיכון היה מורכב משבטים, שמורכבים מחמולות, משפחות וכן הלאה.

חשוב להבין את העניין הזה, בגלל שלשבט יש צורת התנהלות מסויימת שלא בהכרח מסתדרת עם חוקים אחרים שמונחתים עליה מלמעלה. אפילו אם זה מאללה היחיד והמיוחד.

מוחמד היה יתום וגר אצל הדוד שלו וכשהיה נער הכיר את מי שלעתיד תהיו אשתו ותדחוף אותו להפיץ את בשורת האסלאם- חדיג'ה.

באותה תקופה שנקראת בפי המוסלמים "הג'אהליה" (תקופת הבורות, חוסר תרבות), באזור חצי-האי ערב כמעט כולם היו עובדי אלילים והיו מגיעים לעיר מכה, בה הייתה ה"כעבה", האבן השחורה, להקריב קורבנות לאלים הרבים והמגוונים שלהם.

אפשר לדמיין את חוסר הסבלנות של אנשי מכה כלפי מוחמד, שלפי המסורת המוסלמית, בשנת 610 כשהוא בן 40, התחיל להתנבא מפי המלאך ג'יבריל (מזכיר לכם מלאך אחר? אולי גבריאל?). תארו לעצמכם, פתאום מגיע מוחמד, ה"צעיר" הזה ואומר לכם שאתם צריכים להפסיק לעבוד אלילים ושאללה מסר לו נבואות. אז במקרה הטוב תרחמו עליו ובמקרה הרע תנסו להרוג אותו ואת חבריו המאמינים. מה לדעתכם קרה?

מכיוון שאנחנו במזרח התיכון, האפשרות השנייה היא זו שהתממשה. מוחמד וחבריו סבלו רדיפות עד שהוכרחו לברוח ממכה מפני הצר הצורר אותם.

מוחמד עצמו עזב את מכה לעיר ית'רב (שנקראה לאחר מכן בשם המוכר שלה- "אל-מדינה") בשנת 622 במה שנקרא ה-"היג'רה" (מלשון הגירה) ובעצם משם כל העסק התחיל להשתנות לטובתו והוא הפיץ את הבשורה שלו לכל עבר והפך לאיטו להיות מושל, מנהיג, לוחם ושופט. לאור התפנית ששנה זו מהווה בעיני המוסלמים, לוח השנה המוסלמי מתחיל את ספירתו דווקא מאותה השנה.

מוחמד הוביל מסע כיבושים, מלחמות, שכנועים להמרת דת וניהול צבא מאמיניו עד שבשנת 632 הוא נפטר, לא לפני שכבש בערך את כל חצי-האי ערב.

בשלב זה מתחיל קרב הירושה. מי יחליף את מוחמד? מי ינהיג את האומה המוסלמית?

כל זאת ועוד בפעם הבאה. מבטיח שיהיו שם אקשן, תככים, בריתות, מזימות וגם, כמובן, מלחמות. והרבה.