מערכת recoveriX
מערכת recoveriX צילום: יח''צ

שבץ מוחי הוא הגורם השכיח ביותר לנכות על רקע נוירולוגי המותיר ברוב המקרים את המטופל עם נכות בדרגות שונות.

הפגיעות הינן בדרגות שונות, כשברוב המקרים מדובר בפגיעות מוטוריות בגפיים המותירות את המטופל להתמודד עם סיטואציה חדשה ואובדן העצמאות האישית.

כיום, מערכת הבריאות מאפשרת לכל מי ששורד שבץ לקבל טיפול במרכז שיקומי ל-3 חודשים ולאחר מכן 12 טיפולים בלבד על ידי קלינאי תקשורת שבסוף הטיפול נותר שורד השבץ במצב "פלאטו", קרי, מצב סטטי ללא שיקום.

מערכת ה-Recoverix פרי פיתוחה של חברת Gtec העולמית, מטפלת בשבץ מוחי באמצעות חיבור בין המוח והחשיבה של המטופל לבין השרירים שאחראים באופן ישיר על תנועות גפיים.

המערכת מחוברת ל-16 אלקטרודות הבודקת פעילות מוחית במרכזים מסוימים במוח + 2 אלקטרודות על היד הפגועה. המטופל מקבל כ- 240 פקודות מהמטפל במשך 45 דקות לפחות, לדמיין ולחשוב בלבד על התנועה שעליו לעשות בזמן שהמערכת מודדת את פעילות המוח.

צילום: יחצ
צילום: יחצ

במקביל, על גבי מסך מוצגת באופן חזותי "אוואטר" של הגפיים הממחישה למטופל את התנועה שדמיין. למעשה המערכת מראה כי המח מצליח לדמיין את התנועה. המערכת מיועדת לשורדי שבץ ללא מגבלת זמן מהאירוע (שנה, 5 שנים ואף 20 שנה ומעלה) כל עוד אינם מצויים בחוסר מוחלט של הבנה קוגנטיבית.

בתחילת הטיפול מבוצע מבחן למטופל על מצבו הקוגניטיבי, כך גם לאורך הטיפולים ובתום סדרה של 25 טיפולים מבחנים הבוחנים את שיפור התנועות.

המערכת עברה את האישורים המחמירים של CE (אישור האיחוד האירופי) ופועלת ב-27 מדינות בעולם. חברת NBT, הנציגה של חברת GTEC בישראל, מטפלת כיום בקליניקה ברעננה ב-15 מטופלים במצבים שונים של פגיעות משבץ מוחי, חלקם שנים בודדות מהאירוע וחלקם אף 20 שנה ומעלה.

אצל כל המטופלים ניכרים שיפורים אובייקטיבים כגון שיפור בהליכה, נפטרו מהמקל הליכה, שיפור תנועות יד ועוד. מדובר במטופלים שהשלימו עם העובדה כי התנועה לא תחזור אליהם וכי הם הגיעו למצב "פלאטו" מוחלט. בעולם כיום ישנם מאות מטופלים בקליניקות השונות שכבר מטופלים על ידי המערכת וכאמור בישראל המערכת חדשה לגמרי וכבר התנסו בה 15 מטופלים.

אוסטריה שם פותחה המערכת, בוצע מחקר המורכב מ-50 מטופלים בגילאי 30-80 שמטופלים על ידי המערכת המוכיח כי 48 מהם השתפרו משמעותית, ניכסו פונקציות חדשות, הורידו נוקשות בגפיים ועוד.

נדב שכטר, מנהל recoverix ישראל: "על פי הרפואה הקונבציונאלית שנתיים לאחר שבץ נגמר החלון לשיפור המצב הקוגניטיבי והתנועות ופעילות השיקום מתמקדת בשימור פונקציות קיימות ומניעת הידרדרות. מערכת Recoverix פועלת כאן בדיוק, בשינוי התפיסה המוטעית כי המוח לא יכול לייצר פונקציות חדשות. מבחינת המערכת, מחשבות הופכות לתנועות ואכן המטופלים שכבר התנסו במערכת שיפרו את התנועה, סיגלו פונקציות חדשות, החלו אף ללכת ללא מקל הליכה ולרקוד''.