בין ג'יהאד לאיג'תיהאד
הכירו את חמשת עמודי האסלאם

איתמר אילתי מעניק סקירה על האסלאם והמזרח התיכון בצורה קלילה ומעשירה.

איתמר אילתי , כ' בטבת תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: אייסטוק

האסלאם הסוני הוא הזרם המרכזי באסלאם. משמעות השם "סונה" הוא דרך חיים ועל-כן, ה"סונים" הם אלו שצועדים בדרכי האסלאם הטהורות (השיעים יחלקו מן הסתם על הקביעה האחרונה).

הסונים מאמינים שישנם חמישה ציוויים עיקריים לכל מוסלמי באשר הוא. ציוויים אלו נקראים "חמשת עמודי האסלאם", הלא הם:

עדות ("א-שהאדה")- האמונה הבסיסית שאין אלוה מלבד אללה ושמוחמד הוא שליחו. המוסלמי אומר את המשפט: "אני מאמין שאין אין מלבד אללה ושמוחמד הוא שליחו של אללה" (בערבית זה נשמע יותר זורם) פעמים רבות לאורך חייו וכמו כן, מי שמעוניין להמיר את דתו לאסלאם צריך לומר משפט זה.

תפילה ("א-סלאה")- מוסלמי חייב להתפלל 5 פעמים ביום, כאשר בצהרי יום שישי חובה להתפלל דווקא במסגד.

צדקה ("א-זכאה")- כל מוסלמי חייב לתרום מהונו למעוטי היכולת וישנן דרכים מדויקות לחשב את הצדקה יש לתת. ארגוני טרור יודעים "להלבין" באמצעות ארגוני צדקה כספים למימון פעילויותיהן (חמאס ממש טובים בזה).

צום ("א-צום")- צום בחודש רמד'אן (אחד מהחודשים בלוח השנה המוסלמי), בו נאסר על המוסלמי לאכול, לשתות ולקיים יחסים מהזריחה ועד השקיעה. מכיוון והמוסלמים מונים את החודשים לפי הירח אבל לא מעברים אותם, הרמד'אן יכול לצאת בכל עונות השנה.

עלייה לרגל ("אלחג'")- כל מוסלמי המסוגל לכך, חייב לעלות לעיר מכה לפחות פעם בחייו, שם הוא מבצע מספר טקסים שנועדו לחזק אותו מבינה רוחנית.

למרות מה שנהוג לחשוב, ה"ג'יהאד" (שמשמעותו המילולית היא-"מאמץ"), על אף היותו חובה של כל מוסלמי, אינו חלק מעמודי התווך של האסלאם, אם כי לפי זרמים סונים קיצוניים וארגוני טרור הוא נחשב כ"עמוד השישי" של האסלאם. משמעותו הפשוטה היא מלחמה כנגד כופרים ועובדי אלילים.

ישנם באסלאם הסוני שני חגים עיקריים, הלא הם חג שבירת הצום ("עיד אלפיטר") שמגיע מיד בסיום חודש הרמד'אן וחג הקרבן (עיד אלאד'חא) המציין את מועד קיום העלייה לרגל למכה.

באסלאם הסוני ישנן אסכולות הלכתיות מורכבות, פלפולים מעשיים ובירורים רוחניים, אבל כאן נגענו רק בעיקרי הדברים וזאת על מנת לא להלאות ולא לשעמם.

את הטור הבא נקדיש לניתוח דומה של השיעים ובכך נסיים להתעסק במחלוקת השורשית הזו.