בין ג'יהאד לאיג'תיהאד
קיצור תולדות האסלאם

איתמר אילתי מעניק סקירה על האסלאם והמזרח התיכון בצורה קלילה ומעשירה. הפעם נלמד על הזרם המרכזי באסלאם

איתמר אילתי , י"א בשבט תש"פ

קיצור תולדות האסלאם-ערוץ 7
מסגד בעיר שיראז, עיראק
צילום: ISTOCK

ננסה הפעם לסכם כ-1400 שנות אסלאם, ממות מוחמד בשנת 632 ועד המאה ה-20. מכיוון וההיסטוריה נכתבת ע"י המנצחים, נתמקד בעיקר באסלאם הסוני, שהיה דומיננטי בהרבה מהאסלאם השיעי במשך רוב ההיסטוריה. עם חוסיין, עלי וחבריהם הסליחה.

מיד עם סתימת הגולל על קברו של מייסד האסלאם, עלו לשלטון בזה אחר זה ארבעה ח'ליפים (=מחליפים) המכונים "א-ראשידון" (=ישרי הדרך). לפי המסורת המוסלמית הם, כממשיכי מוחמד, מהווים דוגמה למנהיגים המוסלמים האידיאליים. ארבעת הח'ליפים, אשר שלושה מהם נרצחו כמיטב המסורת, הרחיבו את כיבושי האימפריה המוסלמית מבחינה פיזית ורוחנית גם יחד.

הח'ליפים, הלא הם אבו בכר, עומר בן אל-ח'טאב, עות'מאן בן עפאן ועלי בן אבו-טאלב (בו גם השיעים רואים דמות למופת) סיימו את שלטונם בשנת 661, כאשר תחת שטחי האסלאם נמצאים חצי האי- ערב (אותו כבש מוחמד בימי חייו) וחלקים משמעותיים מאסיה ואפריקה ובתוכן ירושלים.

בין 661-750 שלטו באימפריה אנשי "בית אומיה". הם ניצלו את הקרע בעם על מנת לעלות לשלטון, רצחו את בניו של עלי (מה שיצר את השיעה) והרחיבו את כיבושי האסלאם למזרח אסיה מצד אחד ולאזור המגרב וספרד מהצד השני.

בין 750-1258 שלטו באימפריה אנשי "בית עבאס". באופן אירוני, דווקא גודלה העצום של האימפריה וההתפשטות שלה על שטח עצום, הוא זה שהיה בעוכריה ויצר בעיות כלכליות, חברתיות וצבאיות כבדות. השושלת החלה להיחלש במאה ה-9 ובסופו של דבר התמוטטה.

החל מסוף המאה ה-13 ועד סוף המאה ה-20 האימפריה העות'מאנית שלטה בכיפה. מדובר באימפריה שגם היא מוסלמית במהותה, אבל עם שוני רב מאותה אימפריה מוסלמית מקורית. אימפריה זו התפרקה בשלהי מלחמת העולם הראשונה.

במידה רבה, פירוק זה והשלכותיו יצרו את המזרח התיכון אותו אנחנו מכירים כיום. למי שעדיין לא נרדם, חשוב לומר שמעבר לעצם הידע ההיסטורי (שנסקר כאן בצורה מאוד מתומצתת), ישנה חשיבות גדולה בהכרת ההיסטוריה של האסלאם, שכן בימינו ישנם ניסיונות רבים להחיות מחדש את ימי הזוהר של האימפריה המוסלמית, פעמים רבות ע"י טרור ג'יהאדיסטי רחב, שמטרתו הסופית היא ליצור מדינה מוסלמית כבימי עבר.

אם נלמד את העבר כמו שצריך, אולי נדע להתמודד עם ההווה כמו שצריך. בטורים הבאים נניח קצת להיסטוריה ונסקור את השפה, התרבות והלבוש הערביים והמוסלמיים.