בין ג'יהאד לאיג'תיהאד
כך תלמדו ערבית

איתמר אילתי מעניק סקירה על האסלאם והמזרח התיכון בצורה קלילה ומעשירה.

איתמר אילתי , כ"א באדר תש"פ

כך תלמדו ערבית-ערוץ 7
ערבית
פלאש 90

כפי שראינו בטור הקודם, השפה הערבית מורכבת למעשה מ-2 שפות, שביניהן יש שוני רב- הספרותית והמדוברת.

מי שיודע רק ספרותית- לא באמת יכול לדבר עם מישהו ברחוב. מי שיודע רק מדוברת- לא באמת יכול להבין חדשות ברדיו או כתבות בעיתון וגם לא תמיד יצליח לדבר באופן שוטף עם מישהו מאזור אחר בארץ\בעולם.

לכל אלה מצטרף אתגר הרשתות החברתיות, שם כל אדם כותב מה שבא לו, בלי צורך לתת דין וחשבון לגבי תקינות הכתיבה או הניסוח. הדבר הזה גורם לערבוב מטורף בין הספרותית למדוברת, קשה להבחין מתי מתחילה זאת ונגמרת השנייה ולהיפך.

אם אתם רוצים לשים לב עד כמה השפה הספרותית אינה טבעית אפילו לערבים עצמם, נסו להקשיב לראיון פוליטי ברדיו. בהתחלה תראו שהכל מסודר, מדוקדק ומהוקצע בשפה הספרותית, אך לא לאורך זמן. לאט לאט המרואיין מתחיל "לשבור את הכללים" ולדבר כמו שהוא רגיל, חיש מהרה המראיין מצטרף אליו ובסוף זו נשמעת כמו שיחה ברחוב, עם הסלנג והביטויים העממיים.

אז מה עושים ואיך לא מתייאשים?

ישנן דרכים רבות ללימוד שפה וכל אחד צריך לבחור את הדרך שנוחה ומתאימה לו. בכל אופן, ללא תרגול ועבודה קשה אי אפשר להצליח.

להלן דרך אחת מבין הדרכים ללימוד הערבית הספרותית והמדוברת באופן שיביא אתכם לרמה טובה- יכולת לקרוא, להבין ולדבר כמעט בכל נושא שתרצו (אמנם בלימוד שפה טעויות או חוסר ידיעה הן בלתי נמנעות, אבל אם אתם לא בונים על הסתערבות, זה לא נורא).

המצרכים: מוטיבציה, התמדה ו-40 דקות ביום למשך שנה וחצי (מי שאומר לכם שאפשר לדעת תוך כמה חודשים את 2 סוגי הערבית ברמה גבוהה, הוא לדעתי, או גאון לשפות, או שהוא למד באולפן של השב"כ מהבוקר עד הערב).

עדיף להתחיל בספרותית. היא אוניברסלית והיא בסיס טוב לכל סוג של הערבית המדוברת שתלמדו אחריה. את האותיות, הגייתן, כתיבתן וקריאה בסיסית אפשר ללמוד באינטרנט בחינם, בחוברת עבודה או אצל מורה בתשלום מינימלי. מעבר לזה- הרבה תרגול עם חוברות עבודה (יש בערבית 10 בניינים!), קריאת אתרי חדשות בערבית (בעזרתו האדיבה של גוגל תרגום, שיודע גם לטעות אבל בדרך כלל הוא בסדר), הקשבה לרדיו כדי להתרגל לשפה ושינון אוצר מילים.

אחרי כחצי שנה, מומלץ לשלב גם את השפה המדוברת, באמצעות קורס באינטרנט, ספרי לימוד וסרטוני תרגול או סרטונים בערבית מדוברת עם תרגום לעברית.

עברה שנה? אתם אמורים להיות די בעניינים. תמשיכו לקרוא חדשות ולשמוע רדיו בשביל הספרותית. בשביל להגיע לרמה גבוהה באמת במדוברת- אתם צריכים למצוא ערבי אסלי לדבר איתו, שיתקן אתכם ויעזור לכם, בתשלום או מתוך רצון טוב (מניסיון, יש לא מעט כאלה שיסכימו).

ספרים מומלצים ללימוד ערבית ספרותית: "אלערביה" (בגרסתו הישנה או החדשה), "ערבית ספרותית בכיף" של דן שובל (ספר קשה אבל מאוד עוזר בתרגול הבניינים), "חוברת עבודה בערבית" של אלי מזרחי (מומלץ מאוד!) ו- "שפה מספרת תרבות" של אלה ולסטרה. מכיוון ורוב הספרים ההלו מיועדים לתלמידי תיכון, הרמה לא גבוהה מאוד, אבל טוב מאוד להשתמש בהם בתחילת הדרך.

ללימוד הערבית המדוברת אמליץ על סדרת הספרים הנפלאים של יוחנן אליחי, "לדבר ערבית". ישנם קורסים רבים באינטרנט וכולם טובים, אם כי כדי להתקדם באמת, חייבים למצוא מישהו לדבר איתו.
מקווה שהיה מועיל, בפעם הבאה נלמד על לבוש מוסלמי וערבי.

ב(א)נג'אח! (בהצלחה!)