קצב היציאה הישראלי מהמשבר - מהמהירים בעולם

דודי רזניק, אסטרטג בלאומי שוקי הון מעריך שחרף משבר הקורונה השקל ימשיך להתחזק וייתכן שגם תחזית הצמיחה של בנק ישראל תעודכן לטובה

ניצן קידר , י"ח באייר תש"פ

כלכלת קורונה
כלכלת קורונה
צילום: ISTOCK

הפתיחה ההדרגתית של המשק הישראלי לפעילות לאחר הסגר שנכפה עקב משבר הקורונה נותנת את אותותיה.

דודי רזניק, אסטרטג בלאומי שוקי הון, מסביר לערוץ 7 שקצב היציאה מההגבלות מקדים את תחזיות בנק ישראל.

"אנחנו בקצב די מהיר. עוד לא הגענו למחצית חודש מאי ומרבית ענפי המסחר פועלים כמעט כרגיל והייצר חזר לקצב רגיל. למעט ענפי התעופה והתיירות המשק ברובו חזר לפעילות, בקצב מהיר יותר מהערכות בנק ישראל. אני חושב שבנק ישראל עוד יכול להיות מופתע לטובה ולעדכן למעלה את תחזיות הצמיחה לשנה הנוכחית".

לדעתו, גם מגמת ההתחזקות של השקל תימשך. "השקל בסך הכל חוזר לתפקד בצורה טובה ולעלות. למעט בשבוע או שבועיים הראשונים של המשבר שבו חווינו ירידה חדה בשער השקל, ראינו תיקון מהיר והוא חזר לרמתו טרום המשבר. אני מעריך שהשקל ימשיך להתחזק".

לשאלה איך משפיע נתון מספר המובטלים על השווקים הכלכליים עונה רזניק, "נתוני התעסוקה כרגע לפחות מאוד חלשים. ראינו בארה"ב בסוף השבוע שעבר נתון תעסוקה שלא נראה מאז המשבר הגדול של שנות ה-30 של המאה הקודמת. המשק האמריקני איבד בחודש אפריל יותר מ-20 מיליון משרות שזה מספר גדול מאוד. גם בישראל ראינו מגמה כזו במרץ ובאפריל, אבל התקווה היא שהמספר הזה הוא זמני והציפיה היא שבתור מספר חודשים נראה מספר מועסקים גדול יותר, אבל לא נחזור כל כך מהר למספרים שראינו טרום המשבר".

"אני חושב שישראל נמצאת בקצב התאוששות מהיר יותר מהרבה מאוד מדינות ודאי מארה"ב וממרבית המדינות באירופה", הוא מסכם.