בין ג'יהאד לאיג'תיהאד
מבוא לטרור אסלאמי

על אף הקישור הראשוני שעולה אצל רבים בין המילה "טרור" לדת המוסלמית, ישנם ארגוני טרור רבים שאינם קשורים לדת כלשהי.

איתמר אילתי , ח' בסיון תש"פ

מבוא לטרור אסלאמי-ערוץ 7
אילוסטרציה
Flash 90

בטורים הקרובים נעסוק בנושא הטרור האסלאמי, מאפייניו וארגוניו. ראשית נתייחס לשתי שאלות:
מה זה "טרור"? מהו טרור "אסלאמי"? (רמז- זה לא אותו דבר כמו "מוסלמי").

בניסיון ההגדרה של "מהו טרור" נשתברו קולמוסים רבים וחלוקות הדעות. האם מה שמגדיר טרור הוא פגיעה מכוונת באוכלוסיה אזרחית? פעולה שנעשית דווקא על ידי גוף שאינו מדיני? האם מדובר דווקא בפגיעה פיזית או גם נפשית ו\או כלכלית?

אכן, ישנן דרכים רבות להסביר את המושג "טרור". לענייננו, נתייחס ל-"טרור" כפעולה שנעשית על ידי יחידים או ארגון בעלי אידיאולוגיה מהפכנית, הנחשבים כ"חלשים" מבחינה צבאית. זאת במטרה לשנות את המציאות בצד ה"חזק", כלומר- השליט.

על אף הקישור הראשוני שעולה אצל רבים בין המילה "טרור" לדת המוסלמית, יש להדגיש שישנם ארגוני טרור רבים שאינם קשורים לדת כלשהי. לדוגמא, המחתרת הבסקית או האירית היו תנועות לאומיות ולא דתיות במהותן.

כדי להבין מהו "טרור אסלאמי", נסביר ראשית מספר מושגים.

אסלאם- פירוש מילה זו היא "כניעה" בפני אללה. דת האסלאם הוא הדת שאותה ייסדו מוחמד וממשיכי דרכו.

מוסלמי- אדם שרואה את עצמו כמחויב לעקרונות ולמצוות האסלאם.

אסלאמיזם- אסלאם פוליטי. תנועה שטוענת שמאחר ואסלאם אינו רק דת, אלא מערכת פוליטית שעניינה לנהל את חיי המדינה, מוסדותיה ותושביה על כל ההיבטים האישיים והלאומיים שלהם, יש לפעול בכדי להביא את המדינה למצב בו חוקיה יונחו על ידי האסלאם ("שריעה" בערבית). אי לכך-

אסלאמיסט- אדם הדוגל באסלאמיזם. אמנם כל אסלאמיסט הוא מוסלמי, אך לא כל מוסלמי הוא גם אסלאמיסט.

אסלאמיזם לא בהכרח מביא לטרור. ישנן דרכים רבות לגרום לכך שהאסלאם ישלוט במדינה וטרור הוא רק אחת מהן. ישנן שיטות רבות שטוענות שהדרך הנכונה להביא לשלטון האסלאם הוא דווקא על ידי שכנוע וחינוך ("דעוה" בערבית).

עם זאת, ישנם הסוברים שהדרך היחידה להביא את האסלאם לשלטון הוא באמצעות הפלת משטרים כופרים (שאולי מגדירים את עצמם כדתיים, אבל הם אינם דתיים בעיני חלק מהארגונים הללו), השתלטות בכוח על ההגה השלטוני וייסוד ההלכה הדתית כקובעת הטון בהנהגת המדינה.

כעת, נחזור אחורה בזמן, לתחילת המאה ה-20, אל מקום לא רחוק מאיתנו- מצרים, שם נוסדה תנועת "האחים המוסלמים" שחלקנו אולי שמענו עליה, אבל לא כולם יודעים עד כמה היא השפיעה לאורך השנים בעיצוב האסלאמיזם על כל נגזרותיו והשפעותיו.

הארגונים המפורסמים "חמאס", "אל-קאעידה", "דאע"ש" וכו' הם בצורה כזו או אחרת תוצר של תנועת "האחים המוסלמים" המצרית. את הטורים הבאים נקדיש לעיסוק בשורשי התנועה ובהתפתחות שלה.