בין ג'יהאד לאיג'תיהאד - חלק 13
איך נולד הטרור האיסלאמי המודרני?

איתמר אילתי צולל למעמקי האסלאם ומסביר בטור נוסף כיצד הגיע הג׳יהאד לעולם.

איתמר אילתי , כ' בסיון תש"פ

איך נולד הטרור האיסלאמי המודרני?-ערוץ 7
איסלאם קיצוני
פלאש 90

בטור הקודם הסברנו מהו ההבדל בין אסלאם לאסלאם פוליטי (אסלאמיזם).

הפעם ננסה לעקוב אחרי האסלאם הפוליטי המודרני ואחרי התהליכים שעבר במאה השנים האחרונות, עד שהוליד את בנו החורג- האסלאמיזם הג'יהאדיסטי רדיקלי.

תנועת "האחים המוסלמים" הוקמה במצרים בשנות 1928 בידי מחנך מוסלמי אדוק בשם חסן אל-בנא, שמאוד הטרידה אותו העובדה שהשלטון במצרים אינו מנהיג את העם בדרך ההלכה המוסלמית. אל-בנא החליט שיש לחנך את העם בשיטתה"סלפיה", כלומר ההליכה בדרכי האבות הראשונים של האסלאם.

לפי הסלפיה, יש צורך לחזור לאסלאם נקי וטהור כפי שהיה בראשית דרכו, לפני שהושפע ממקורות זרים. בשל כך, אל-בנא הטיף לבניית מסגדים, בתי ספר ומועדונים, לחיזוק האסלאם, לשנאת זרים ולאיחוד בני האומה האסלאמית במצרים ומחוצה לה.

לאחר "מהפכת הקצינים החופשיים" שהתרחשה בשנת 1952 במצרים, קיוו האחים המוסלמים שהגיעה שעתם להצעיד את מצרים לכיוון מדינת הלכה ותמכו בחברנו משכבר הימים, ג'מאל עבד אל-נאצר, משום שחשבו שהוא יוביל את המדינה למקום הנכון.

לצערם, הם התבדו. נאצר ראה בהם איום על שלטונו, דיכא אותם, הוציא את הארגון מחוץ לחוק ועצר אלפים מהם. בין העצורים היה אדם חכם וכריזמטי בשם סייד קוטב, שהגותו תהיה זו שתעצב במידה רבה את הטרור העולמי של המאה ה-20.

קוטב הבין שאין סיכוי שהאסלאם יכול לדור בכפיפה אחת עם תפיסות מערביות. הוא טען (בעקבות מורו ורבו אבו אל-עלא אל-מודודי) שהעולם המוסלמי סובל מ-"ג'אהליה חדשה". "ג'אהליה", שמשמעותה המילולית היא "בורות", היא הכינוי למצב התודעתי של בני האדם לפני בשורתו של מוחמד.

הג'אהליה החדשה היא הבורות, החומרניות והכפירה שבו נמצא העולם המוסלמי בשל השפעת המערב. לאור זאת, גם מדינה שמכנה את עצמה "מוסלמית" אינה בהכרח כזו ועל כן, לא מן הנמנע שיש לבצע בה הפיכה אלימה (דבר שמבחינה הלכתית באסלאם אסור לעשות למדינה בה השלטון הוא מוסלמי, למעט מקרים חריגים).

קוטב אמנם הוצא להורג, אבל רעיונותיו המהפכניים חצו יבשות.

מי שהושפעו רבות מדעותיו הקיצוניות היו כמה שמות מוכרים יחסית: עבדאללה עזאם, אימן א-זואהירי ואוסמה בן-לאדן, הלא הם מקימי ומנהיגי ארגון "אל-קאעידה", ארגון הטרור הג'יהאדיסטי המוכר, שבד בבד עם סילוק הסובייטים מאפגניסטן, הרחיבו את המלחמה והפכו ל"חזית העולמית האסלאמית למאבק בצלבנים וביהודים״ (כך לפי הגדרתם).

מכאן ועד לדאע"ש הדרך לא ארוכה. אבל על כך בפעם הבאה.