ארז צדוק
ארז צדוק צילום: אבישג שאר ישוב

משבר הקורונה בשוק ההון מטריד את כולם, החל מבעלי ההון שמשקיעים מיליונים רבים, ועד לאלו שמוטרדים מפגיעה בקרן הפנסיה או בקופת הגמל. ראשית נאמר לצעירים בינינו שמשקיעים בקרן פנסיה או בקופת גמל לשנים רבות קדימה, אין לכם סיבה להיות מוטרדים מהמתרחש בתקופה זו בבורסה. כספים רבים עוד יזרמו בנהרות העקלקלים של שוק ההון, לפני שתפדו את הקרן שלכם. מעבר לכך, אם מועד הפירעון רחוק, תוכלו לנצל ירידות חדות בשווקים כדי לעבור מקרן פנסיה סולידית לקרן פנסיה מנייתית, שתניב ככל הנראה תשואה גבוהה יותר משמעותית בטווח הארוך, תוך ניצול מחירי הקנייה הנמוכים. מצד שני, אם אתם מבוגרים ומועד הפירעון של הקרן שלכם מתקרב, כדאי לחפש קרן סולידית במיוחד, כדי להימנע מהפסדים בטווח הקצר, שעלולים להופיע בסמוך למועד הפדיון.

תקופה של משברים היא תקופה ששייכת למקצוענים. בדרך כלל במהלך ירידות חדות, הציבור מבוהל ומפוחד ונוטה למכור את המניות או את אגרות החוב שבידיו, גם בהפסדים גדולים, כדי לצאת מהשוק. הסטטיסטיקה מראה שככל שהירידות חדות ומהירות יותר, כך גם העליות שבאות אחריהן חדות ומהירות יותר. לכן מי שיוצא כשהשוק יורד, לרוב לא יספיק לקנות בחזרה לפני שהשוק יעלה. כשהציבור מוכר בירידות, קונים ממנו אלו שמשקיעים לטווח ארוך. המקצוענים עולים עוד שלב אחד. הם מכירים את החברות היטב, הם יודעים בזמן אמת כמה כל חברה שווה ופחות או יותר עד כמה משפיע עליה משבר הקורונה. יש להם גם גישה אישית למנהלים, במידה וחסר להם מידע ציבורי הקשור לחברה. כלומר המקצוענים מסוגלים לאתר בזמן משבר, כשכולם בורחים, מי החברות הטובות שהמניות שלהן ירדו מעל ומעבר לפגיעה הכלכלית בהן, ושמהוות הזדמנות קנייה שתוכיח את עצמה כשהשווקים יתאוששו, בעליות גבוהות מהרגיל.

בזמנים רגועים אפשר להשקיע בתעודות סל על מדדים ולהשיג את 'תשואת השוק'. כלומר את הממוצע של כולם. וזה בסדר. בזמני משבר ותנודתיות גבוהה, הממוצע לא מספיק. הוא לא טוב. בתקופות משבר הוא נוטה להיות שלילי וטומן בחובו הפסדים משמעותיים. בתקופה כזאת, היכולת לבחור את החברות האטרקטיביות ביותר מתוך סך השוק, מהווה הזדמנות פז להשגת תשואות טובות הרבה יותר בטווח הקצר, ואטרקטיביות בטווח הארוך.

אחרי שדיברנו על טווח קצר וטווח ארוך ועל ההבדל בין הציבור למשקיעים המקצוענים, בואו נדבר קצת על ערכים. בעולם המפותח יודעים שחברות שמתנהלות בהוגנות (בעולם קוראים לזה 'אחריות תאגידית' או 'השקעות אחראיות') מרוויחות יותר לאורך זמן. גם מי שמקפיד להשקיע בחברות כאלו, צפוי להרוויח יותר לאורך זמן. הקביעות הללו מגובות במאות מחקרים ברחבי העולם, כמו גם בסטטיסטיקות בעולם המבדילות בין חברות הוגנות לכלל החברות, ומראות שחברות הוגנות משיגות תשואה טובה יותר ובסיכון נמוך יותר. מכיוון וחברות כאלה מגלמות סיכון נמוך יותר, במשברים פיננסיים הן נוטות לרדת פחות ולהשיג תוצאות טובות יותר. בכלל תתפלאו לגלות שכאשר מכניסים ערכים לעולם ההשקעות, וזה יכול להיות התנהלות הוגנת או חברות שאינן פועלות בשבת ועוד, לא רק שאתם עשויים להשיג תשואה גבוהה יותר, אלא אף ליהנות מהדרך ולקבל טפיחה על הכתף.

הכותב הינו מנכ"ל אביב ניהול קרנות, המנהלת קרנות שמשקיעות בחברות שמתנהלות בהוגנות ועל פי ההלכה.

***

הערה: אין בכתוב לעייל בכדי להוות ייעוץ השקעות. כל פעולה בשוק ההון צריכה להיעשות לאחר התייעצות עם יועץ השקעות מוסמך, המתחשב בצרכים של כל אדם ואדם.