השמיים ייפתחו בקרוב:
כך יראה ביטוח הנסיעות לחו"ל בצל הקורונה

הכיסוי יכלול גם כיסוי להוצאות בגין בידוד או סגר בחו"ל וכן כיסוי לביטול נסיעה כתוצאה מהידבקות. לא יימכר ביטוח למדינות ״שחורות״

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ג באב תש"פ

כך יראה ביטוח הנסיעות לחו"ל בצל הקורונה-ערוץ 7
עם מסיכות בשדה התעופה
צילום: ISTOCK

המפקח על הביטוח, ד"ר משה ברקת, אישר לחברת ביטוחי הנסיעות PassportCard להתחיל לשווק פוליסת ביטוח נסיעות מודולארית המציעה פתרונות ביטוח שמותאמים למציאות החדשה בצל נגיף הקורונה.

הפוליסה החדשה, שתשווק לקהל הרחב החל מה-10 באוגוסט, תיתן כיסוי רפואי מלא במקרה של הידבקות בנגיף ה-COVID19.

בנוסף לכך, הפוליסה תכסה תרחישים ביטוחיים נוספים שנדרש עבורם מענה בעקבות התפשטות הנגיף כדוגמת: כיסוי הוצאות הארכת שהות כתוצאה מדרישה לבידוד בחו"ל, הפסד הוצאות במהלך הנסיעה על רקע בידוד או אשפוז, ביטול נסיעה כתוצאה מהדבקות בנגיף או אשפוז, שירותי טלמדיסין מטעם רופאים מורשים במדינת היעד שיאפשרו טיפול רפואי והנפקת מרשמים מחדר המלון – ללא הסיכון שבהגעה למרפאה/חדר מיון (השירות זמין בארה"ב, גוש היורו, תאילנד, רוסיה, דרום אמריקה וישראל).

כרטיס הפספורטכארד ישמש לתשלום ההוצאות הרפואיות וכן לתשלום קצבה יומית לנוסעים שנדרשו לבידוד ונאלצו להאריך את שהייתם.

מודל ביטוחי הנסיעות הקיים נדרש לשינוי משמעותי בעקבות מצב התחלואה הדינאמי בישראל ובעולם. הביטוח, שבעבר מחירו נקבע על פי טבלת תעריפים קבועה, יתומחר כעתבאופן דיפרנציאלי, בהתאם למדינת היעד ולמצבו הבריאותי של הנוסע.

הטסים לחו"ל יוכלו לרכוש את ביטוח הנסיעות החל מחודש לפני הנסיעה ועד יום לפני הטיסה, אז יקבע התמחור בהתאם למצב התחלואה הנוכחי במדינת היעד.

מחיר הביטוח ישתנה בין מדינות המוגדרות ירוקות שמצב התחלואה בהן נמוך ובין מדינות אדומות שמצב התחלואה בהן חמור וההסתברות להידבקות בינונית עד גבוהה. לא יימכר ביטוח למדינות המוגדרות "שחורות".

לצורך כך, תפעיל PassportCard מערך בקרה וניטור 24/7 שיינטר את מצב התפשטות הנגיף ברחבי העולם ובמידת הצורך אף תתריע בפני המבוטח באם המדינה בה נמצא צפויה לסגור את גבולותיה על מנת שיוכל לצאת ממנה מבעוד מועד.

בשלב הראשון יבוטחו אנשים עד גיל 60, כשהחברה עומלת בימים אלו על פתרונות ביטוחיים גם לבני הגיל השלישי והרביעי שנמצאים בסיכון גבוה יותר לסיבוכים הנגרמים עקב הידבקות בנגיף.

כך לדוגמה, אדם בריא, בעשור השלישי או הרביעי לחייו, המבקש לנסוע למדינה ירוקה כדוגמת גרמניה למשך 7 ימים, ישלם על הפוליסה (כולל כבודה), כ-9 דולר ליום.

אותו אדם שיבקש לטוס לשבעה ימים למדינה המוגדרת כאדומה, כדוגמת רוסיה, ישלם כ-11 דולר ליום. כאמור התמחור נכון למצב התחלואה בזמן הרכישה ועשוי להשתנות בכל רגע נתון. מבוטחים הסובלים ממחלות רקע הידועות כמשפיעות על סיבוכים של הנגיף, ידרשו לשלם סכום גבוה אף יותר.

PassportCard טיפלה בחודשים האחרונים בעשרות מקרים בהם מבוטחי החברה נדבקו בנגיף הקורונה. תוכנית הביטוח החדשה מבוססת על הניסיון שנצבר מאירועים אלו. עיקר השינוי נובע מבדיקות קורונה שנעשות בשדות תעופה שונים טרום עלייה למטוס ואשר תמנענה מנוסעים רבים שאינם סימפטומטים להימצא כנשאי הנגיף ולהיכנס לבידוד במדינת היעד או טרום יציאתם מישראל.

בנוסף, התייקרות תעריפי הביטוח מושפעת מאופן הטיפול הארוך והממושך בחולי קורונה במדינת היעד, שמתורגם להוצאות רפואיות בסדר גודל שטרם הכרנו.

השבוע קיבלה החברה חשבונית עבור אשפוז של ישראלי בשנות ה-40, ללא מחלות רקע שהגיע לבית החולים עם קורונה במצב קשה ואושפז בטיפול נמרץ למשך שבועות ארוכים בעלות של - $715,000. על פי נתוני החברה אשפוז ממוצע של חולה קורונה אורך כ-30 ימים ועלות יום אשפוז בארה"ב במחלקת טיפול נמרץ עומדת על ממוצע של כ-13,000$.

מעבר לעלויות האשפוז בטיפול נמרץ, להוצאות אלו נלוו גם עלויות אשפוז במחלקת שיקום נשימתי למשך שבועיים נוספים בסך- $195,000 נוספים. לאחר מכן, נדרשה הטסה רפואית לארץ בתנאי טיפול נמרץ ולכן התבצעה במטוס אמבולנס פרטי בעלות של $153,000 נוספים. סך כלל העלויות עמד על למעלה ממיליון דולר, למטופל אחד.

אלון קצף, נשיא קבוצת PassportCard ו-DavidShield אמר כי ״בחודשים הקרובים כפי שנעשה ברוב שדות התעופה בעולם, תוקם בנתב"ג מעבדת בדיקות קורונה שתאפשר לכולנו לעלות למטוס ללא חשש ולהימנע מדרישת בידוד במדינת היעד ובחזרה לישראל. בדיקות טרום טיסה ופוליסת הביטוח שאושרה היום ומכסה את תרחישי הקורונה, יאפשרו את התנאי לפתיחת השמיים לרווחה״.