גורם הסיכון המפתיע להידבקות בקורונה

מחקר חדש מגלה: מי שסובל מהפרעה נפשית כמו חרדה, נדודי שינה או דיכאון, נמצא בסיכון מוגבר לחלות בנגיף הקורונה

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ג בחשון תשפ"א

גורם הסיכון המפתיע להידבקות בקורונה-ערוץ 7
בדיקת קורונה
צילום: Yossi Aloni/Flash90

מלבד המחיר הבריאותי שגובה מחלת הקורונה, רופאים ואנשי בריאות הנפש בעולם מודאגים מהמחיר הנפשי שגובה המגיפה מאלו שנמצאו חיוביים לנגיף.

מחקר חדש שבוצע על ידי חוקרים מאוניברסיטת אוקספורד ומרכז המחקר הביו רפואי בעיר אוקספורד, העלה כי אחד מכמעט כל חמישה אנשים שחלו בקורונה, פיתח הפרעות נפשיות ובהן חרדה, נדודי שינה או דיכאון, במהלך שלושת החודשים לאחר שנמצא חיובי לנגיף.

המחקר גם מצא כי אלו שסבלו מבעיה נפשית עוד לפני שאובחנו כחיוביים לקורונה, היו בסיכון מוגבר לחלות בנגיף. 65 אחוזים מאלו שאובחנו כחיוביים לקורונה דיווחו בעבר על בעיות נפשיות שכללו מתח וחדרה.

"הנתון הזה הפתיע גם כאשר לקחנו בחשבון גורמי סיכון ידועים כמו גיל, מין, גזע והתנאים הפיזיים. הממצא הזה לא היה צפוי וצריך לחקור אותו. בינתיים, יש להוסיף הפרעה פסיכיאטרית לרשימת גורמי הסיכון להידבקות בקורונה", אמר ד"ר מקס טאקט, עמית קליני אקדמי במרכז המחקר הביו-רפואי באוקספורד ומחברי הדו"ח.

החישובים של מחברי הדו"ח בוצעו על בסיס 70 מיליון רשומות רפואיות בארה"ב, בהן מעל 62,000 מקרים של קורונה שלא דרשו אשפוז או ביקור במיון. השכיחות של אבחנה של הפרעה נפשית כלשהי במהלך 14 עד 90 ימים לאחר האבחון של האדם כחיובי לקורונה עמד על 18.1 אחוזים.

על מנת לבדוק האם הסיכון העודף להפרעה נפשית היה קשור ישירות לקורונה, החוקרים השוו נתונים עם שש בעיות רפואיות אחרות באותה תקופה ובהן שפעת, דלקות אחרות בדרכי הנשימה, זיהום בעור, אבנים בכיס המרה, אבנים בדרכי השתן, ושבר של עצם גדולה.

בשלושת החודשים שלאחר אבחנה חיובית לקורונה, 5.8 אחוזים מהחולים עברו אבחנה ראשונה של מחלה פסיכיאטרית, לעומת 2.5 עד 3.4 אחוזים מהחולים בקבוצות ההשוואה, כמעט הכפלת הסיכון. המחקר פורסם בכתב העת Lancet Psychiatry.