ארכיון
ארכיון צילום: ISTOCK

חודש המאבק בנגע הסמים עומד להסתיים ובשיחה עם ערוץ 7 מספר איש הייטק צעיר על הניסיון הקשה שלו כמי שהיה מכור מגיל צעיר, ראה את חבריו קורסים ואף מתים בעקבות התמכרות לקנאביס ונגמל אחרי תהליך לא מבוטל.

"התחלתי את השימוש בגיל 15-16. בהתחלה מעשנים וזה נראה נחמד ותופסים ראש, אבל לאט לאט זה ממכר אותך ואתה לא יכול לנהל את החיים. זה כמו משקולת על הגב. מגיעים למצב שבו רק רוצים לעשן, פוגעים בקרובים ביותר אליך, במעגל הקרוב של האחים, הילדים, האישה. יש תופעות לוויי של קריזות, אתה לא שולט בעצמך, יוצאים מפוקוס. רק אם אתה מעשן אתה רגוע, מחייך ויכול לתקשר. אם אין לך את זה תעשה הכול כדי להשיג את זה ולאט לאט זה מבודד אותך ממעגל החברים שלך".

עוד הוא ממשיך ומתאר את המציאות חסרת המנוח של המתמכר: "אם אתה לא משתמש אתה לא רגוע, אתה כועס ועצבני. זה משבש את כל הקופסא עד שאתה לא מעשן ונרגע. אתה רוצה כל הזמן חומר יותר ויותר חזק בתדירות יותר גבוהה. זה אסון לא קטן", הוא אומר ומעיר כי "רפואי זה משהו אחר, אבל אדם בריא שלוקח את זה זה מוציא אותו מכל שיווי משקל".

על ההשפעות הנפשיות הנגרמות מהעישון הוא מספר: "זה גורם לך לפנטזיות ואתה לא יודע מה אתה חושב ומה אתה עושה. זה מערער לך את כל השיווי משקל, כמו אלכוהול, אתה לא מרוכז בכביש, משהו משתלט לך על הראש. כשאתה לא יכול לעשות משהו אחר אתה חולה". על המעבר מחומר קשה לקשה יותר הוא אומר: "במעגל המשתמשים זה מגיע לכדורים, לאקסטות, ל-LSD, קוקאין וכו', כי זה המעגל של מסיבות וחומרים שאנשים מוציאים. הירידה מאוד תלולה, מהשימוש הרפואי אתה צולל".

"חבל לי על כל החבר'ה הצעירים שלוקחים וזה באופנה עבורם. זה מדרדר אותם לקריזים, לסכיזופרניה, מחלות נפש. אני יותר מחצי שנה נקי וסופר כל יום אחרי תהליך גמילה אצל שמוליק רוזנטל שהוא מלאך עבורי. אני מודה לו על היום שהכרתי אותו", הוא מספר.

כאמור, מכרים קרובים שלו מתו בעקבות העישון וההידרדרות שבעקבותיו: "יש לי שכן קרוב משפחה כבר לא בחיים בגלל העישון, אתה מגיע למצב של עישון כל היום, נשארים בבית ומעשנים כמויות מטורפות, מגיע לאישפוזים, השתוללויות, מעצרים ועד שהוא כבר לא בחיים. הוא נגע רק בגראס וחשיש ולא בכימיקאלים. יש לי חבר בגיל שלי שגם הוא לא איתנו בחיים. הוא זה שהתחיל איתי בגיל צעיר, הוא עישן אחרי שהיה גונב מהאחים שלו ולאט לאט זה הגיע לכדורי הרגעה עד שיום אחד אמרו לי לראות מה קורה אתו, הבן אדם הסתובבה לו הקופסא ומשם לאישפוזים והיום הוא לא איתנו, לא בחיים בגלל כדורים שלקח, מעך והריח. זה אסון".

על תהליך הגמילה שעבר הוא מספר: "החלק הקשה ביותר הוא להודות בכך שיש לך מחלה. בשלב הבא צריך לשלוח הודעה לכולם שלא יתקרבו אליך עם זה. המשתמשים אומרים לך כל הכבוד וגם הם רוצים לעשות את זה, אבל זה קשה להם והם לא יכולים לוותר על זה", הוא מספר ומציין כי כל משתמש עובר תהליך גמילה שונה. "כל משתמש אומר שזו הפעם האחרונה ומבין שזה לא טוב להם. התחלנו בשיחות וטיפול של הבנה והכרה בבעיה שלי ועברנו קשיים, היו לנו שיחות עם האישה ועם ההורים, כמה פעמים רציתי לעזוב אבל הוא לא ויתר עליי ונלחם עליי".

כשהוא מתבקש להתייחס לתכניותיו של שר המשפטים לקדם לגליזציה, תכניות הזוכות לגיבוי של שר הביטחון, בני גנץ, ולחברי הכנסת שמציבים את הלגליזציה כיעד פוליטי שאתו הם הולכים אל הבוחר, הוא אומר: "אני לא מבין על מה הם מדברים. אני חושב שהדבר הבסיסי הוא המודעות עוד מבתי הספר, להסביר מה זה הדבר הזה כשאתה לוקח אותו, מה התופעות. כשהתחלת לגעת בזה אתה לא מאופס, אתה יכול להגיד דברים ולא לזכור מה אמרת. אני לא מבין איך הפוליטיקאים רוצים להפוך את זה לחוקי. זה על סף הלא הגיוני. חשוב לדעת מה זה עושה לך, את השינוי בתפיסת העולם, את המרחק מאנשים. זה גורם לך לתפוס ראש, אבל זה גם ממכר וגורם לך לרצות להיות עם זה ואתה רוצה רק לשבת ולהתמסטל".

"זה מאוד מאוד נפוץ בצבא. אמנם יש משטרה צבאית וחשש מכלא, אבל זה עדיין מאוד נפוץ. זה לקחת את כל הדור הזה לאבדון. אין כמו להיות סחי ולהבין שהחיים יפים בלי כל החומרים האלה", הוא מסכם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו