מיין קאמפף
מיין קאמפף צילום: רויטרס

האם פרסום של ספרו האנטישמי של אדולף היטלר "מיין קאמפף" היא עידוד הנאציזם ופגיעה בזכר הקורבנות או מהווה דווקא מחווה לקורבנות השואה?

זו אחת השאלות העומדות היום במרכז ויכוח ציבורי בפולין לאחר שמהדורה אקדמית של הספר בשפה הפולנית יצאה לחנויות.

אוגניוש קרול, היסטוריון פולני שעבד על תרגום הספר והתאמתו למהדורה אקדמית, טוען כי מדובר ב"מחווה לקורבנות השואה" וכי אין שום כוונה לפגוע בזכרם או לעודד את הנאציזם.

"המבקרים טוענים כי פרסום הספר הזה מהווה עבירה לקורבנות הנאציזם. לדעתי זה בדיוק ההיפך. המהדורה האקדמית תשמש כמקור היסטורי בהקשר רחב יותר", אמר קרול לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

המהדורה האקדמית של "מיין קאמפף" תכלול 1000 עמודים, כאשר כרגע הופצו 3000 ספרים במהדורה הנוכחית ובמידה ואכן יהיה ביקוש מתכוונים בהוצאה לאור "בלונה", המתמחה בהוצאה לאור של ספרי היסטוריה, להוציא מהדורות נוספות.

לדברי זביגנייב צ'רווינסקי, מנהל ההוצאה לאור "בלונה", הוא אינו מתכוון לבצע קמפיין קידום מכירות לספר האנטישמי, מחירו בפולין עומד על 150 זלוטי (40 דולר).

"אנו לא רוצים שהמהדורה הזו תהיה נגישה באופן נרחב. מעל הכל, הספר הזה הוא אזהרה לפיה קל מאוד לפרק משטר דמוקרטי ולבנות משטר טוטליטארי בצורה כמעט בלתי נראית. מה שקרה בגרמניה בשנת 1933 יכול לקרות מחר במקומות רבים בעולם", אמר צ'רווינסקי.

מנהל מוזיאון אושוויץ-בירנקאו, פיוטר ציווינסקי, אמר בראיון לעיתון הפולני "רצ'ספוספוליטה" כי "אני יכול להבין מהדורה של הספר המיועדת למטרות אקדמיות. עם זאת, עורך "מיין קאמפף" שיבצע קמפיין פרסומי עלול להתנגש עם החוק הפולני האוסר את קידום הפשיזם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו