אמא, קחי לעצמך כח עם מאוחדת

איך מאזנים בין עומס עבודה לבין חיים בריאים של איזון גופני ונפשי? כל התשובות, העצות והטיפים של מומחיות 'מאוחדת' לאורח חיים בריא

 תמר שור , י"ב בניסן תשפ"א

אמא, קחי לעצמך כח עם מאוחדת-ערוץ 7
מאוחדת
צילום: פלאש 90

דלת המטבח הייתה נעולה. קולות שקשוק של צלחות וסכו"ם עלו ממנה, וגירו את תאבונם של הילדים שעטו עליה.

"אמא, אמא, תפתחי, אנחנו רעבים".

אבל אמא לא פותחת. היא אפילו לא עונה.

"אמא, מה את עושה שם, כל כך הרבה זמן?". אחרי דקות ארוכות של המתנה, הילדים קצת מיואשים. איך אמא שוכחת אותם, מתעלמת מצרכיהם?

סוף סוף נשמע קול חיים. "אני מכינה לכם אמא, ילדים יקרים".

זו לא רק אגדת עם או אימרה שנונה. יש לרעיון העמוק-פשוט הזה גם תרגום מעשי: בעת טיסה, ההורה חייב לחגור את עצמו בחגורת בטיחות לפני שיחגור את ילדו. למרות שכולנו היינו רוצים לעשות את ההיפך הגמור באופן טבעי למדי. המסקנה חד משמעית, ונוגעת לכל תחומי התפקוד: רק מי שמטפל בעצמו, דואג לעצמו ונמצא במצב טוב ובריא, יכול לתת לאחרים.

כולנו מבינות את זה, אבל מתקשות כל כך ליישם. וזו באמת משימה בלתי אפשרית: כיצד אימהות לקטנטנים יכולות לקום בלילות לתינוק, להוציא סדרה של פעוטות בבקרים ולצאת ליום עבודה מפרך של שמונה תשע שעות, ולשוב הביתה, לתפקוד מלא כעקרת בית? איך אמא כזו, שלא מספיקה אפילו לשבת ולאכול בצורה מסודרת או לישון שעתיים ברצף, תוכל למצוא זמן כדי למלא את עצמה בתוכן?

"אז זו הנקודה, שכולנו, נשים ואימהות, חייבות למצוא לעצמנו את הזמן הזה", טוענת ד"ר לינדה כהן, רופאת 'משפחה' של מאוחדת בגבעת שמואל. "הרפואה המודרנית דוגלת בגישה שעדיף למנוע מחלות, במקום לטפל בהן, ובגישה ההוליסטית, הטוענת שיש קשר הדוק בין גוף לנפש. נפש בריאה בגוף בריא. יש למלא את הנפש כדי לתדלק את הגוף, ומצד שני חייבים לדאוג לבריאות הגוף, כדי שהנפש שלנו תהיה בריאה. כרופאה במאוחדת, אני דואגת לבריאות המטופלות שלי לא רק בטיפול במחלות, אלא בהפנייה לבדיקות דם אחת לשנה, לבדיקות סקר תקופתיות בהתאם לגיל, ולשמירה על אורח חיים בריא, רגוע ונטול סיכונים".

לדבריה, ישנה חשיבות רבה לבדיקות דם תקופתיות, כגורם מכריע בגילוי מחלות בשלב מוקדם. "בבדיקתספירת דם פשוטה אנחנו בודקים את ערכי הסוכר, השומנים בדם, תפקוד בלוטת התריס. זה קריטי לגילוי סכרת, כאשר בשלב מוקדם ניתן להדריך את המטופלת לתזונה בריאה. כשמדובר בערכי כולסטרול, יש להם חשיבות מכרעת למניעת מחלות לב כמו אירוע מוחי או לבבי. בכל ביקור במרפאה, אם המטופלת לא מדדה לחץ דם למעלה משנה, המחשב מאותת על כך, ואני שולחת אותה לחדר האחות כדי לעשות זאת, ועל הדרך למדוד גובה ומשקל. נשים רבות לא יודעות כלל כמה הדבר הזה חשוב וקריטי, במיוחד בגילאי ארבעים ומעלה, או אם יש ספור משפחתי, או אישי".

בגילאים מבוגרים יותר, ממליצה ד"ר כהן על בדיקות סקר כדוגמת דם סמוי, בדיקה אותה אפשר לבצע גם לאחר קבלת הפניה מאחות, או בדיקות ממוגרפיה ופאפ. "הזמינות של התורים ב'מאוחדת' היא גבוהה מאוד, כך לא צריך להמתין מעבר לשבועות ספורים. אם יש סיבה דחופה, ניתן גם להקדים את התור".

"ההשפעה של הבריאות הגופנית על הנפש היא עצומה", ממשיכה ד"ר כהן. "ראשית, כשאשה יודעת שערכי הדם שלה תקינים והיא עוברת בדיקות תקופתיות בצורה מסודרת, היא תהיה הרבה יותר רגועה. לא פעם נשים מגיעות אלי כשהן דאוגות, לאחר ששמעו על חברות שחלו. אני תמיד ממליצה במקום לחשוב ולדאוג, פשוט לבדוק. וכשהכל תקין, אין דבר יותר מרגיע".

נתקלת במקרים בהן נשים חששו מלערוך בדיקות?

"בהחלט. מדובר בתופעה נפוצה, ואני נתקלתי בה בדור השני ושלישי לניצולי השואה או שמי שעברה סיפור אישי ומשפחתי לא פשוטמורכב. הן סבורות שהן יחיו כמה שבורא עולם יתן להן חיים, אבל אני מסבירה להן בעדינות שלא מדובר רק בחיים, אלא באיכות החיים. במקרים כאלו אני מנסה לברר בעדינות את הסיבה לפחד מהבדיקה, ומציעה להתחיל בבדיקות שהמטופלת מוכנה לבצע, ובהמשך, כשהחרדה תפחת, אני מעודדת אותה לערוך את כל הבדיקות הנחוצות בהתאם לגילה".

הנפש למען הגוף, הגוף למען הנפש

במקרים בהן השכנוע לא עובד, ממליצה ד"ר כהן על טיפול פסיכולוגי. "לעיתים, המטופלות בעצמן באות לבקש הפניה לטיפול. בתקופת הקורונה ראיתי הרבה יותר בקשות כאלו. במקרים אחרים, בהן אני נתקלת בחשש מביצוע בדיקות, או כאשר מטופלות מגיעות עם כאבים שאני חושדת שהמקור שלהם הוא פסיכו סומאטי, אני מנסה לברר בעדינות האם הן עברו תקופה של לחץ, האם יש סיבה לחרדה. יש בקופה מגוון של אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש, פסיכולוגים ופסיכיאטרים מצוינים. במקרים בהם תורי ההמתנה ארוכים, תמיד ניתן לפנות למטפל פרטני שנמצא בהסדר עם הקופה ולקבל טיפול מהיר יותר".

לדבריה, למרות שכל תור נמשך בממוצע כעשר דקות, ד"ר כהן לא מביטה על השעון, וכאשר יש לה הזדמנות להגיע לשיחה פתוחה היא מנצלת אותה מתוך ראיה שלפעמים מדובר בהזדמנות שאינה חוזרת. גם אם הביקור יהיה ממושך יותר.

חשוב לציין כי כאשר מדובר בנשים צעירות, המצוקה לא תמיד בולטת. הן יגיעו עם תנועות על עייפות וחוסר כח, אבל ד"ר כהן מבררת מה קורה בלילה. "אישה שקמה לתינוק וישנה שעתים שלוש בלילה, חייבת להיות עייפה. נשים צעירות שמתזזות בין הבית לעבודה לא תמיד אוכלות מסודר. התוצאה היא עייפות וחוסר כח, ואני ממליצה להתחיל בארוחות מסודרות, בתזונה בריאה, בשינה מספקת ובפעילות גופנית כמו הליכה, יוגה, שחיה או חדר כושר. אפילו חוג נגינה או ציור בא בחשבון. העיקר שהאישה תרגיש טוב, והסיפוק יתן לה כח להזין את הגוף".

איך אשה ממוצעת תמצא זמן לכל הדברים הללו?

"אני תמיד אומרת, שאם אישה לא תשמור על עצמה, היא לא תהיה מסוגלת לעזור לאף אחד. לנשים כאלו, שמתקשות למצוא את הזמן והחשק להתחיל, אני ממליצה לקבוע הליכה בשעה קבועה עם חברות, לרשום את עצמן למכון כושר, לעשות מנוי לבריכה, כדי שתהיה להן מחויבות. כל פעילות שנעשית מחוץ לבית נותנת כח. וכשהן הולכות לעבודה, אני מזכירה להן להכין אוכל גם לעצמן, כפי שהן דואגות לבעל ולילדים. פעילות גופנית קבועה, במיוחד כזו שמשלבת יוגה ותרגילי נשימה, מסייעת מאוד למצבים של סטרס ולחץ".

"אני באופן אישי נהנית ללכת פעם בשבוע לארוחת בוקר משותפת", משתפת ד"ר כהן. "כך יש לי הזדמנות להתנתק מהעבודה והילדים ולקח פסק זמן שמטעין אותי בכח. גם שיעור תורה שבועי מעניק לי אנרגיה ומשמעות לכל השבוע העמוס".

גם יהודית שיבר, עובדת סוציאלית במרפאות 'מאוחדת' בני ברק, טוענת שללחץ יש השלכות הרסניות על תחומים רבים בחיים. "לחץ משפיע באופן ישיר על הבריאות, הוא גורם סיכון למחלות רבות כמו סוכרת, מחלות לב, מיגרנות, בעיות במערכת העיכול, יתר לחץ דם, ועוד. לחץ גם משפיע על הבריאות הנפשית - הוא גורם לעצבנות וחוסר סבלנות וממילא עלול לפגוע גם במערכות היחסים שחשובות לנו כל כך: בקשר הזוגי, בקשר עם הילדים, בקשרים חברתיים, ועוד.

אני בטוחה שלכל אחת מאתנו יש יותר מדוגמא אחת למקרים שבהם היא דיברה או התנהגה לאנשים שיקרים לה בצורה לא נעימה בגלל לחץ ולא בגלל שהסיטואציה עצמה הצדיקה זאת. כל אחת יודעת מנסיונה כמה אירוע כזה מעורר רגשות אשמה, מצריך תיקון ועלול ליצור משקעים ונזקים, ולכן עדיף לעשות הכל כדי להימנע ממנו".

שיבר מוסיפה ומציינת כי ההשקעה הבסיסית והראשונית היא ברמה הפיזית: תזונה מתאימה ושינה מספקת. נפש בריאה בגוף בריא, כבר אמרנו?

"כל אמא יודעת שכדי שילד ילמד טוב ויתפקד - חובה שהצרכים הבסיסיים שלו יהיו מסופקים - חובה שיהיה שבע, נקי וישן טוב. אך כאשר מדובר באמא המסורה של אותו ילד, היא אינה מוצאת זמן לעצמה לאכול או לישון".

"אישה שאוכלת ארוחות מסודרות ומזינות – מעבר לתועלת הבריאותית שיש בכך, היא רגועה יותר, ועצבנית, לחוצה ומתפרצת הרבה פחות. כמובן, מדובר בהשקעה סטנדרטית. אל תרוצי לחפש ספרי מתכונים, ולהכין לעצמך ארוחת צהריים בכמות וברמה של בית החלמה. אבל הקפדה על ארוחת בוקר מזינה במקום שרשרת של כוסות קפה עם כמה קוביות שוקולד היא השקעה משתלמת מאוד בנושא איזון גוף נפש".

לדבריה, גם השקעה בנושא השינה, העלאת שעות השינה ואיכותה, חיונית לשיפור ההתמודדות עם ריבוי הלחצים.

"אישה עייפה היא אישה יותר חלשה ועצבנית, פחות מרוכזת ופחות מספיקה. להערכתי בחברה החרדית יש פחות מודעות לחשיבות השינה ולנושא של היגיינת שינה, כלומר יצירת תנאים לשינה טובה ואיכותית כמו הקפדה על חושך, שקט, או הימנעות מאכילה 3 שעות לפני השינה. מקובל אצלנו ללכת לישון מאוחר בגלל סיבות אובייקטיביות, אך כשאשה מתייחסת לשינה מספקת כמשהו חיוני שמשפיע ישירות על התפקוד שלה בכל התחומים היא תחפש וגם תמצא דרכים להקדים את שעת השינה.

"במסגרת עבודתי פגשתי אישה מקסימה שסבלה מהשמנת יתר ורצתה לעבור ניתוח בריאטרי אך לא עמדה בקריטריונים הרפואיים", מספרת יהודית. "היא פנתה אלי כדי להתייעץ בעניין פניה לוועדת חריגים וסיפרה שהיא סובלת מאיכות חיים ירודה מאוד שכוללת מעבר לתחושת הכבדות, גם כאבי ראש כרוניים, סחרחורות, עייפות וחוסר אנרגיה מתמדת. היא תלתה את כל התופעות הללו בהשמנה והייתה נחושה לעבור את הניתוח. במהלך הפגישות התברר כי היא סובלת מחוסר שינה משמעותי ומתמשך. היא הייתה עצמאית והתרגלה לעבוד בלילות כשהבית שקט. כדי לשמור על ערנות במהלך העבודה הייתה מרבה לשתות קפה. למרות שהשתדלה להקפיד על ארוחות מאוזנות וגם עשתה פעילות גופנית לא הצליחה לרדת במשקל והייתה מתוסכלת מאוד. הצעתי לה לעשות ניסיון ובמשך שבועיים/ שלשה להקדיש מאמץ כדי לישון 7-8 שעות ביממה. היא חזרה אלי אחרי חודש, סיפרה כי ירדה 3 קילו אך בעיקר הופתעה לגלות שכאבי הראש, הסחרחורות, וחוסר האנרגיה פסקו. היא החליטה להמשיך בניסיון, במשך מספר חודשים ירדה קילוגרמים נוספים, ובסופו של דבר החליטה שאינה זקוקה לניתוח ויש ביכולתה לשפר את איכות חייה באמצעות הקפדה על שינה מספקת".

לא בזבוז זמן

אבל יהודית שיבר לא מסתפקת רק בדאגה לצרכי הקיום בלבד. לדעתה, מלבד הדאגה לצרכים הבסיסים חשוב גם מידי פעם לעסוק בפעילויות מהנות שנותנות כח. "לכל אישה יש את התחביבים והעיסוקים שנותנים לה כח: קריאה, הליכה לבד או בחברותא, ציור, נגינה, ריקוד, פתירת תשבצים, או השתתפות בהרצאות או קורסים שונים".

אבל הנשים העמוסות של שנות ה-21 בטוחות שבשבילן אלו מותרות או בזבוז זמן לכל דבר

"זה ממש לא נכון. כל הדברים הללו נועדו "להטעין את הבטריה" וחשוב להקדיש להן זמן מידי פעם. אני באופן אישי אחת לכמה חודשים, כאשר אני מרגישה "על הקצה" עולה על אוטובוס ונוסעת לכותל. הנסיעה הממושכת מבני ברק, הנוף בדרך, האוויר השונה של ירושלים והתפילה בכותל מרגיעים אותי ומטעינים אותי באנרגיה.

אבל ישנם מקרים, בהן הסוללה פשוט לא נטענת. אלו לאו המקרים של מצוקה נפשית קשה, חרדה, דיכאון או מצוקה נפשית אחרת, שמחייבת פניה לעזרה מקצועית. לא תמיד אנחנו ערניות למה שקורה לנו, ולא תמיד יש לנו את הפנאי והפניות להביט סביבנו, ולזהות חברות או בנות משפחה מתמודדות. אבל יהודית שיבר טוענת שמדובר במשהו קריטי. "הערנות והמודעות הן של הסביבה והן של האישה עצמה יכולים להציל את האישה ואת כל הבית. ניתן לזהות משבר באמצעות שימת לב לשינויים בהתנהגות. אם את שמה לב שאחותך/ חברתך/ שכנתך פחות חיונית, יותר מסתגרת, נראית עייפה, או כל התנהגות אחרת שלא אופיינית לה – כדאי להפנותה בעדינות לעזרה מקצועית.

גם מודעות עצמית של כל אישה לגבי עצמה חשובה מאוד", היא מדגישה. "אם אישה חווה שינויים במצב הרוח וברמת האנרגיה, סובלת מרגישות מוגברת, נטייה לבכי, קשיי שינה, חוסר תאבון, חוסר הנאה מפעילויות שנהנתה מהן בעבר, וכדומה, מומלץ מאוד לפנות ליעוץ מקצועי. אנחנו, העובדות הסוציאליות ב'מאוחדת', יושבות במרפאות הקופה בכל הארץ וזמינות מאוד. אפשר לפנות לשיחת יעוץ חד פעמית ואפשר גם להגיע לסדרת פגישות. בהתאם לצורך ולרצון של המבוטחת אנחנו מערבות גורמי טיפול נוספים כדי לתת טיפול רב מערכתי שיסייע לאשה להתמודד בצורה טובה יותר עם האתגרים השונים.

"גם שיתוף חברתי הוא כלי יעיל וחשוב בהתמודדות עם מצבי לחץ", מדגישה יהודית. "אצלנו ב'מאוחדת' תחום קבוצות התמיכה מפותח מאוד. במהלך השנים נפתחו קבוצות רבות לנשים חרדיות במגוון נושאים : התמודדות עם סוכרת, טיפול בהורים מזדקנים, גיל המעבר, התמודדות לאחר ניתוח בריאטרי, קבוצות לירידה במשקל, ועוד. אני אישית מאוד אוהבת להנחות קבוצות כאלה. בדרך כלל הנשים שמשתתפות בקבוצות הן חכמות, אינטליגנטיות ומוצלחות מאוד. והן תמיד מדווחות איך השיתוף והמפגש עם נשים שמתמודדות באותה זירה מקל עליהן ותורם להן רבות.

לנישה הזו, נכנסת עם כל הלב אילנה רוזנבלום, אחות מקדמת בריאות מחוזית במחוז ירושלים, המתארת פעילות עניפה בכל הסניפים בכל הנוגע לקבוצות תמיכה והרצאות.

"בכל סניף של הקופה ישנה מתאמת בריאות שמוציאה לפועל את החוגים והקבוצות, בהתאם לדרישה של הלקוחות בסניף. בשל הפריסה הרחבה של 'מאוחדת' בריכוזים החרדים, גם אם אין בנקודת זמן כלשהי את הקבוצה הספציפית ניתן להצטרף לקבוצה בסניף קרוב. בחלק מהקבוצות ההשתתפות היא ללא עלות, כמו בגמילה מעישון, אבל בכל הקבוצות המחיר שווה לכל נפש, זול הרבה יותר בהשוואה לפעילות דומה במקום אחר, ובעלות מופחתת לבעלי ביטוח משלים.

אין צורך לציין, שהקבוצות מותאמות לאורח החיים בשכונה. גם המנחה וגם המרצים האורחים באים מתוך הציבור שומר המצוות ומכירים היטב את אורחות חייו, ומדובר בנושא מהותי: לא ייתכן מצב בו בקבוצת תמיכה לסוכרתיים או בקבוצת תזונה יאמרו לאשה עם סכרת לוותר על שתיית יין או אכילת מצה וחרוסת בליל הסדר, כפי שזה יכול לקרות בקבוצות בהם המנחים לא מכירים את אורח החיים החרדי. "כשמדובר בקבוצת דיאטה, יש הבנה שיש קושי לשמור על משקל כשיש שמחה משפחתית באופק, שכוללת לא רק חתונה אלא שבוע שלם של שבע ברכות, והאתגר גדול יותר. המנחים שלנו מודעים גם לעובדה שיש לאשה חרדית עומס גדול, וכאשר היא יוצאת לקבוצת תמיכה, כל שעה כזו יקרה, ולכן היא חייבת להיות מתומצתת ותועלתית מאוד".

נוסף על כך, ב'מאוחדת' יש שירות מיוחד גם לנשים שמתקשות להתאים את עצמן לזמן הפעילות של הקבוצה המבוקשת, או מבקשות ייעוץ פרטני יותר: מאמנים קליניים שעברו הכשרה מקצועית בתחומים שונים כמו תזונה, סכרת, לווי מקצועי בפעילות גופנית ועוד. מתאמת הבריאות שבסניף מסייעת לתאם את הפגישה עם המאמנת או המאמן, וביחד נקבעים יעדים אישיים ודרכי העבודה פעולה להגיע אליהם. זה יכול להיות פתרון מצוין לנשים עסוקות במיוחד, או לנשים מטופלות בילדים".

מי מנחה את הקבוצות הללו?

"גם בקבוצות וגם באימון האישי מדובר באנשי מקצוע מתוך הקופות: עובדות סוציאליים, תזונאיות ודיאטניותדיאטניות קליניות, מרפאות בעיסוק, פיזותרפיסטיות פיזיותרפיסטיות, מאמני כושר, רוקחות , אחיות וכדומה".

חשוב לציין כי בכל התכניות יש מענה מותאם גם לנפש. "אנחנו ב'מאוחדת' רואים את יחסי הגומלין בין מתח אישי לסוכרת, עישון והשמנה, ופועלים בכל החזיתות. בכל קבוצה של סכרת או קבוצת ליווי אחרי ניתוח בריאטרי יש עובדת סוציאלית שנותנת מענה לאתגרים הפסיכולוגיים הנדרשים בויתור על ארוחות בשיפור הרגלי אורח חיים ובשימורם , לצד ההתמודדויות היומיומיות של ניהול חיי משפחה ,יציאה לעבודה ומצבים חברתיים שונים. בקשר עם בני המשפחה".

"אבלמעבר לכך, עצם המפגש מעניק שעה של אוורור וטעינת אנרגיה", מדגישה אילנה. "המפגשים נעשים באווירה נעימה, יש אינטגרציה בין המשתתפות וחלק בלתי נפרד מהעבודה של המנחה הוא לתת לכל משתתפת העצמה אישית, ללא שיפוטיות. כך אישה לא תתבייש לספר שהשבוע לא ירדה במשקל בשל שמחה משפחתית או כל זיבה אחרת ,המשתתפות מקבלות רק ותקבל אמפטיה והכלה שיתנו להן כח להמשיך. המפגשים מעניקים איפוס, לא משנה מה עבר עליה השבוע וכמה קשה היה, היא תצא עם כוחות מחודשים לקראת האתגרים של השבוע הקרוב. היה לנו מקרה שאשה שנרשמה שוב ושוב לסדנאות של דיאטה. לאורך הפעילות היא שיתפה בקשיים שהיו לה, אבל בסוף השנה השיפור היה משמעותי מבחינת ירידה במשקל ובשיפור בבדיקות הדם".

כאשה חרדית ועמוסה, איך את מפנקת את עצמך?

"אני מאמינה בצעדים קטנים שמביאים את השינויים הגדולים: הפחתה של חצי כפית סוכר בכוס הקפה, צעדה של תחנה אחת ברגל והליכה של רבע שעה ביום תורמים לבריאות בצורה מדהימה. הקביעות גם היא תורמת להצלחה, כאשר הטיפ האישי שלי הוא לבחור יום בשבוע לקבוצה, שעה ביום להליכה, ולהתמיד. אני התחלתי עם הליכה בערב, אבל כשראיתי שהשעה לא מתאימה העברתי את הפעילות לבוקר, וזה היה יותר מוצלח. הצלע השלישית היא להתחיל היום, לא מחר ולא בעוד עשור. גם אם יש לך תינוקות בבית. אל תחכי לגיל חמישים. תתחילי לחסוך כוח להשקיע בבריאות מהיום".

והכי חשוב: אושר הוא מלשון אישור. כשאת מצליחה לרדת במשקל או להגיע ליעד שבחרת, כמה קטן שיהיה, תהיי המאושרת באדם. כבר לא צריך לקנות שמלה חדשה במידה מוקטנת כי הסיפוק עולה על כל פרס.

ביזור סמכויות

לאה טנא, פיזיותרפיסטית במרפאת 'מאוחדת' במרום שיר בבני ברק, מאמינה שנפש בריאה צריכה קודם כל גוף בריא. וגוף בריא פרושו בין היתר גם מערכת שרירים תקינה, דבר שלא תמיד מובן מאליו.

"מגיעבאות אלי באופן קבוע נשים בגילאים שונים שסובלות משרירים מלקויות שונותרפויים ברצפת האגן", היא מציינת. "ישנן שתי תקופות בחיים שם אנו יכולות לראות ירידה בתפקוד רצפת האגן. האחת היא אחרי לידות, ואפשר לראות נזקים כבר אחרי הלידה הראשונה. התקופה השנייה היא גיל המעבר שבו גם כן מתרחשים שינויים הורמונליים בגוף האישה ורצפת האגן מגיבה לשינויים האלה לא תמיד בצורה חיובית"אצל נשים צעירות השרירים נחלשים בדרך כלל בתקופה שלפני לידה, כאשר כל לידה עלולה להחמיר את המצב. אצל נשים מבוגרות, גיל המעבר גורם לבעיה. בפיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן ניתן לטפל במגוון תחומים הקשורים ברצפת האגן, מנושא של אי שליטה על סוגרים, תכיפות ודחיפות בהגעה לשירותים, צניחות של אברי האגן השונים ואף כאבים באזור. ישנן המון נשים שנמנעות מפעילות גופנית, או אפילו מפעילויות בסיסיות כמו יציאה לטיולים או נסיעה בין-עירונית. מדובר על פגיעה משמעותית באיכות החיים ובתפקוד היומיומי. הדבר בא לידי ביטוי ביציאה לשירותים לעיתים קרובות ואפילו בצורך להשתמש במוצרי ספיגה, מה שגורם להפרעה משמעותית בתפקוד ובאיכות החיים. רק תחשבו על אישה שנמנעת מיציאה לטיולים, או אפילו מנסיעה בינעירונית. לא קשה לדמיין כיצד איך זה משפיע על ההרגשה שלה, הדימוי שלה בעיני עצמה ובעיני הסביבה, כאשר בדרך כלל היא גם מתביישת לפרט את הסיבה להימנעות הזו?. הבשורה הטובה היא שיש בהחלט מה לעשות. לא בטיפול קבוצתי, אלא בטיפול אחדת על אחדת אצל פיזיותרפיסטית שמכירהומחית את הבתחום. הניסיון שלי מלמד על אחוזים גבוהים של הצלחות, בעיקר אם האישה מגיעה לטיפול כשהבעיה שלה בשלבים מוקדמים. זו בדיוק החשיבות של רפואה מניעתית. נשים רבות מגיעות אלי לאחר שנים שבהן הן סובלות, מה שהופך את הנושא לקשה עם בעיות קשות יותר לטיפול, והן שואלות בתסכול: איך לא שמעתי על הטיפול הזה לפני חמש או עשר שנים?"

אבל דווקא נשים צעירות מתקשות למצוא זמן פנוי לטיפול פרטני.

"אני בהחלט מודעת לקושי, אבל הן חייבותכל אישה מוכרחה למצוא את הזמן הזה לעצמהן. שמעתי פעם משפט חכם שאומר: שכאשר כשאנחנו צעירים, אנחנו מזניחיםשמים את הבריאות שלנובצד כדי שנוכל להרוויח יותר כסף, ובגיל המבוגר אנחנו משלמים את כל הכסף שהרווחנו כדי להחזיר לעצמנו את הבריאות שנטלנו מעצמנו כדי להרוויח את הכסף הזה. האבסורד אך ברור לכולנוהוא, שלא תמיד אפשר להחזיר את הבריאות שאבדה, תמורת כל הון שבעולם.

" אישה חייבת צריכה להיות בריאה עבור עצמה, עבור המשפחה שלה, ועבור הזוגיות שלה. היא חייבת להיות בכושר גופני טוב, ובלי לסבול מבעיות שהיא יכולה לפתור בקלות".כדאי שתשמור על כושר גופני ולא תזניח את עצמה"

לדבריה, במרפאות 'מאוחדת' ישנן פיזיותרפיסטיות רגישות, שומרות מצוות המכירות מקרוב את אורח החיים החרדי. גם נושא הזמינות של התורים השתפר מאוד. בעקבות הקורונה ישנם ביטולים רבים, כך שלעיתים אפשר להשיג תור הרבה יותר מהר ממה שנראה.

וכמובן, גם לאה טנא בטוחה שכל אישה צריכה למצוא דברים פעילויות שמיטיבות איתה, בגוף ובנפש, כאשר מוצאים את הפעילות המתאימה, כדאישעושים לה טוב, ו להקפיד מאוד לבצע אותה הפעילות הזו בצורה קבועה. "יש כיום כל כך הרבה סוגים של ספורט שיכולים להתאים לכל אישה: יוגה, פילאטיס, הליכה ואפילו אופני כושר שנמצאים בבתים רבים. כל אישה יכולה, ואפילו חייבת להעניק לעצמה חצי שעה פעמים בשבוע כדי לצאת לפעילות כזו. גם אישה חלשה שאין לה כח לפעילות אירובית, יכולה למצוא פעילות בעצימות נמוכה ולהתמיד בה, ככל שתתמידעמל, כך הגוף יתחזק יותר יותר הגוף שלה יתחזק יותר, כך המערכת החיסונית תתחזק וגם מצב רוחה ישתפר. בפעילות ספורטיבית הגוף מפריש אדרנלין, חומר שמעניק כח ומשפר מצב רוח. כמובן שאני לא אומרת לאשה שלא ישנה בלילות כי יש לה תינוק קטן שתוותר על שינה עבור פעילות גופנית, אבל באופן כללי, הגוף שלנו מדבר אלינו ואנחנו צריכות להיות קשובות אליו, מה טוב לנו לעשות, מה מחזק אותנו, ומה גבול היכולת שלנו. אשה היא לא סופר וומן, ו, החשוב ביותר הוא למצוא את האיזון הן הגופני והן הנפשי."יש צורך למצוא את האיזון בין גוף ונפש".

איך באמת מוצאים?

"זו שאלת מיליון הדולר, וזו תמציתה של חכמת החיים. אנחנו נוטות לעשות הכל בעצמנו, אבל אני חושבת שאשה חייבת לדעת לבזר אחריות. גם הבעל והילדים יכולים להיות שותפיםעזור, ואמר זאת כבר החכם באדם , לכל זמן ועת. יש עת לישון, ויש עת להתעמל. ישנה עת בה אנחנו צעירות ומלאות כח ונתינה, וישנו גם זמן בו אנו צריכות להתמלא בכח ולדעת גם לקבל. וגם אם לא הספקתי כל מה שרציתי בבית, מותר לי ללכת לישון, או לצאת לפעילות שתתן לי כח"

"אני אישית,באופן אישי מקפידה ללכת רבע שעה מידי יוםעל פעילות גופנית קבועה, . לצאת מהבית, עם נעלי ספורט. כך אני מתחזקת, האויר הצח ממלא את הריאות ואת הנשמה, התנועתיות משפרת את זרימת מזרים את הדם בכל הגוף, וההליכה המהירה מזרימה כח לשרירים, , ונותנת לי כבונוס גם סיפוק לנפש".

************************

ומה קורה כשמתבגרים?

חשבנו שעם הגיל, העומס יפחת. הילדים יגדלו, ילמדו לישון לילה. הגדולים יתחילו לעזור קצת בבית, ואנחנו נוכל לנשום לרווחה? בפועל, ועל כך אין חילוקי דעות, הלחץ רק גדל.

"האישה החרדית מתמודדת עם עומס מטלות וריבוי תפקידים גבוה במיוחד", מצינת יהודית שיבר. "היא נישאת בגיל צעיר, מגדלת משפחה ברוכה ורב גילאית, נושאת בעול הפרנסה ולעתים היא מפרנסת עיקרית. כשהילדים גדלים ומתחתנים היא משתדלת לתמוך, מארחת משפחות גדולות בשבתות וחגים, מתמודדת עם לחצים כלכליים בשל נישואי הילדים, ובין לבין משתדלת לסייע להוריה המזדקנים.

גם נשים חרדיות שלומדות מקצוע –והן לא מעטות, עושות זאת תוך כדי אינסוף מטלות נוספות. רובן המוחלט הן נשים נשואות ואמהות לילדים אשר לעתים גם יולדות במהלך שנות הלימודים. דווקא משום ניסיון החיים וההתמודדות בזירות רבות, הן בוגרות ובשלות, אבל הלחץ והעול שמוטל עליהן הוא עצום".

אם העומס הוא חלק אינטרגלי מהחיים, איך אפשר להילחם בו?

"חשוב שנזכור שאנו לא מזמינים לחץ. הוא מגיע לבד. לעומת זאת כאשר אנחנו רוצות להשיג איזון נפשי ולהתמודד עם הלחץ בצורה נכונה, כאן כבר צריך לעבוד, להשקיע מחשבה, תשומת לב וגם משאבים נוספים".

ד"ר לינדה כהן מוסיפה ומציינת, כי אם נשים בגילאי חמישים נושאות על עצמן עול כבד, נשים בגילאי השבעים פלוס מציגות לעיתים תגובות קשות הרבה יותר, דווקא בשל חוסר הפעילות.

"הרבה נשים מבוגרות סובלות מחרדות ודיכאון. כשהתחלתי לעבוד כרופאת משפחה לא חשבתי שזה כך יהיה. לכאורה, בגיל הזהב ניתן כבר ליהנות מהחיים, אחרי שהקושי של גידול הילדים חלף, אבל במקום זה ראיתי תחושות של שעמום וריקנות, אין עבודה מסודרת ואין סדר יום".

התוצאה מהריקנות הזו היא השפעה קשה על הבריאות: נשים רבות לא מצליחות להירדם בלילה, וסובלות מעייפות כרונית. הן פחות פעילות, והדבר משפיע בצורה קשה על המפרקים וגורר אותן לעייפות נוספת כתוצאה מירידה במסת שריר. נשים שלא יוצאות להיפגש עם חברות סובלות מירידה קוגנטיבית בתפקוד המוחי ובזכרון.

אני רואה הרבה פעמים תופעות של מעי רגיז ומגרנות שמתפרצות דווקא בנשים בגיל מבוגר. אם תמיד אומרים שיש השפעה בין גוף ונפש, במקרה של הגיל השלישי, רואים זאת בצורה מובהקת . לא פעם אני מוצאת את עצמי שולחת נשים מבוגרות לפסיכולוג או לפסיכיאטר. הבשורה הטובה היא שיש כיום תרופות מצוינות שמותאמות לגיל השלישי כמו מירו. מדובר בתרופה שמסייעת גם לשינה, מגבירה תיאבון ועוזרת למצב רוח".

מה ההמלצה שלך לגיל הזהב?

"להיות פעילות, לצאת עם חברות ולהקפיד על פעילות גופנית סדירה, לשמוע מוזיקה ולאפשר לעצמך כל דבר שרצית לעשות כשהיית צעירה, ולא היה לך זמן לזה".

אילנה רוזנבלום מספרת על סדרת הרצאות שהושקה לפני מספר חודשים, במיוחד לגיל השלישי. "המפגשים הללו ניתנים ללא כל עלות. הקבוצה עוסקת בתכנים רב-מקצועיים כאשר משתתפי הקבוצה, נשים וגברים בהפרדה מלאה, מעלים אותם בעצמםמפתחים את השיח בהם לכיוון שיסייע להם באופן אישי. המפגשים מנוהלים על ידי מרפאה בעיסוק שנותנת להם כלים לפעילות גופנית ולותרגילים לשיפור ושימור תפקודי המוח, הגוף והמצב הנפשי. יש גם מפגשים עם דיאטניות, מכיוון שבגיל הזה יש שכיחות גבוהה של מצבים מטבולייםשכל גיל דורש תזונה שונה כדי לשמור על גוף ונפש בריא והגיל השלישי לא שונה בכך. המוטו שלנו הוא רגישות ועדינות, שבשונה מהמגזר הכללי, ב'מאוחדת' שמים הרבה יותר דגש על שיח מתאים, רגישות ואחריות.