ניתוח פרוסטטה. אילוסטרציה
ניתוח פרוסטטה. אילוסטרציה צילום: 123RF

הגורם הנפוץ ביותר לניתוח פרוסטטה הוא פרוסטטה מוגדלת, שגדלה באופן טבעי בשל היותה בלוטה הורמונלית. ככל שהבלוטה גדולה יותר, כך היא נשענת על צינור השופכה ושלפוחית השתן ופוגעת בפעילותם השוטפת.

פרוסטטה מוגדלת מובילה לאי-נוחות ומגוון רחב של תופעות לוואי כמו קושי במתן שתן, יצירה של זיהומים בדרכי השתן, דימום במערכת השתן, היווצרות של אבנים בכליות, עלייה בתכיפות השתן ועוד.

קיימות מספר דרכים לטיפול בפרוסטטה מוגדלת ולרבות טיפול תרופתי, מספר שיטות לניתוח פרוסטטה ושיטת iTIND. שיטות אלו מסייעות לרפא את התופעה, לתחזק זרם שתן רציף, לתחזק את היכולת ליהנות מזקפה מלאה וממושכת ולמזער תופעות לוואי וכאבים.

מהי שיטת iTIND?

שיטת iTIND (Temporary Implantable Nitinol Devi) מהווה את הדרך החדשנית ביותר לטיפול בפרוסטטה מוגדלת: היא מסייעת להשיב את זרם השתן התקין ולשוב וליהנות מזקפה מלאה וממושכת. מדובר בפעולה אמבולטורית קצרה שאינה מצריכה אשפוז ונטולת תופעות לוואי בטווח הארוך.

מכשיר ה- iTIND עצמו הוא סטנט שמוחדר אל תוך הפרוסטטה ושופכת הפרוסטטה בתהליך שאינו פולשני למשך מספר ימים בודדים (5-7 בממוצע). במהלך הטיפול, הסטנט לוחץ על שלוש נקודות אסטרטגיות לאורך בלוטת הפרוסטטה והשופכה, ומפיק לחץ ספציפי שמסייע לשנות את מבנה רקמות שופכת הפרוסטטה ושלפוחית השתן.

בתום הטיפול, הסטנט מייצר משלוש הנקודות שלושה ערוצים חדשים, שדרכם יכול הגבר להטיל שתן בקלות. התוצאה היא זרם שתן חזק ויציב.

נתונים מכנס האורולוגיה האירופאי (EAU19) מוכיחים כי מטופלים שבחרו ב- iTIND נהנו משיפור ניכר ברמת חייהם, ללא ניתוח או טיפול תרופתי ממושך.

השימוש בטיפול מתאים למטופלים בשנות ה- 50 וה- 60 לחייהם, הסובלים מקשיים במתן שתן ומעוניינים לשוב וליהנות מזקפה מלאה וממושכת ומפליטת זרע נוחה. רוב המטופלים שבים ליהנות מזרם שתן בריא תוך חצי שנה ועד שנה לכל היותר לאחר הטיפול, ונהנו ממנה לאורך זמן.

שיטת iTIND נחשבת לבטוחה מאוד, כאשר תופעות הלוואי של התהליך הן מינוריות בלבד ובמרבית המקרים חולפות מאליהן ללא צורך בטיפול משלים.

שיטות ניתוח פרוסטטה

מעבר לשיטת ה- iTIND ולטיפול תרופתי, קיימים מספר סוגים של ניתוחי פרוסטטה שמסייעים להקל על הנפיחות ולהשיב את התפקוד התקין באזור:

  • ניתוח פרוסטטה עם שימוש בלייזר – הניתוח מסייע להקל על תופעת הפרוסטטה המוגדלת בלי לעשות שום חתך בגוף. הרופא מחדיר קנולה של סיב אופטי דרך קצה הפין אל תוך השופכה. לאחר מכן, הוא מסיר את רקמת הפרוסטטה שחוסמת את זרימת השתן.
  • ניתוח פרוסטטה אנדוסקופי – בדומה לניתוח הלייזר, אין שום חתכים בעור גם בתהליך זה. רופא נעזר בצינור גמיש וארוך במטרה להסיר חלקים מבלוטת הפרוסטטה. הצינור נכנס דרך קצה הפין ונחשב לניתוח שאינו פולשני.
  • ניתוח פרוסטטה פתוח (TURP) – ניתוח פולשני יותר שנחשב לפתרון הסטנדרטי לפרוסטטה מוגדלת כיום. המנתח מבצע חתך בבטן התחתונה וחושף את השלפוחית ואת בלוטת הפרוסטטה, במטרה לסלק חלקים מהפרוסטטה המוגדלת באמצעות לולאת תיל.

ניתן לבצע את כל הניתוחים בהרדמה כללית. במקרים חריפים יותר, כמו סרטן הפרוסטטה או הגדלה יוצאת דופן של הפרוסטטה (למידע נוסף לחץ כאן), יתכן והמנתח יעדיף לכרות את כל הפרוסטטה בתהליכים פולשניים יותר.

התאוששות לאחר ניתוח פרוסטטה

תהליך ההתאוששות לאחר ניתוח פרוסטטה הוא ארוך וממושך. ככל שהפרוצדורה פשוטה יותר, כך תהליך ההחלמה קצר יותר. ועם זאת, לכל מטופל יידרש מעט זמן לשוב וליהנות מזרם שתן חזק ויציב, ויוטלו עליו מגבלות מסוימות כגון מניעה מקיום יחסים או מהרמה של משאות כבדים.

בתום תהליך ההחלמה, המטופל ייהנה מהיכולת להטיל שתן בנוחות, להגיע לזקפה מלאה ולהצליח להפריש זרע.