בית המדרש לנשים הרצוג
בית המדרש לנשים הרצוג צילום: מכללת הרצוג

בית המדרש הגבוה לנשים שבמכללה האקדמית הרצוג, בראשותה של הרבנית ד"ר מיכל טיקוצ'ינסקי, פותח את שנתו השמינית ומזמין אותך להיות חלק מחבורה איכותית הלומדת גמרא על ספסלי בית המדרש, ולמעוניינות- הלימודים מוכרים כחלק מן התואר שני בתושב"ע.

"תכנית בית המדרש מתאימה לנשים בעלות רקע בלימוד. נשים השואפות לקחת אחריות על חייהן הרוחניים והדתיים ורוצות להיות בנות בית באוצרות הרוח היהודיים" אומרת הרבנית ד"ר מיכל טיקוצ'ינסקי, העומדת בראש התכנית.

"בבית המדרש לומדים גמרא ובכל שנה נלמדת מסכת שונה. התכנית מסודרת כך שעוברים על הסוגיות המרכזיות במסכת כולה וזה מקנה ללומדות אפשרות להיחשף לנושאים רבים ומגוונים העולים מהמסכת. בשנה זו מומלץ ללמוד בבקיאות גם את המסכת ולעשות עליה סיום בסוף השנה.

המיוחד בתכנית הוא החומר האנושי שבה. האווירה בבית המדרש מפרגנת ונעימה מאוד. נשים איכותיות ששואפות לשיח משמעותי ומעמיק, השואבות הרבה מעולמן מתוך בית המדרש. הלומדות מגוונות מאוד. חלקן מגיעות עם רקע רחב בגמרא ובלימוד וחלקן מגיעות ללמוד לשמה, לעצמן. נשים המגיעות ללא רקע בגמרא צריכות להיות עם מוטיבציה גבוהה שכן הלמידה הזו היא לא פשוטה למי שלא התנסתה בה עד היום.

לפרטים והצטרפות לחצו כאן

המתחילות מודעות לכך שהן יצטרכו להתאמץ בהתחלה ויתכנו אפילו תסכולים בתחילה, אלא שאין מצב שהלומדת תחזור הביתה ללא חוויה, משהו שהיא לקחה איתה איזושהי תובנה מהמסכת ועם הזמן היא תפתח גם את תחושת המסוגלות העצמית".

למי התכנית תתאים?

התכנית מתאימה לסטודנטיות הלומדות לתואר שני בתושב"ע או במחשבת ישראל, לימודי בית המדרש מהווים עבורן חלק נכבד מהלמידה לתואר. כך היא מרוויחה גם משהו 'לנשמה' וגם מכירים לה בכך לתואר השני. אבל התוכנית מתאימה גם לנשים שמגיעות ללמוד לשמה, לשם הפיתוח העצמי וההנאה שבלימוד.

כיצד מתנהל הלימוד?

הלימוד בבית המדרש נעשה בחברותות ולאחריו יש שיעור על בסיס הלימוד העצמאי. אני משתדלת להעמיק בסוגיה עצמה – לימוד מסורתי שלא מדלג על אף שלב, מצד שני יש נסיון לחבר את הנושא לעולם המחקר וללימוד בינתחומי. אני מעודדת לשאול שאלות ולהתעמת עם הטקסט.

אחרי השלב הבסיסי של הבנת הגמרא והסוגיה, נפתח בפנינו עולם שלם ויש המון מה לדון ועל מה לדבר.

אני סבורה שהתכנית תתאים לכל מי שחשקה נפשה בתורה ויש לה יום או יומיים להקדיש לטובת הענין. כל מי שתמיד הרגישה שהיא פספסה את הרכבת, או לא מצאה את המקום המתאים והנכון- אני שמחה להגיד לה שיש. מקום נקי וטוב של לימוד נעים ומפרה, מרענן ומחדש.

סופסוף אני יכולה לעזור לבן שלי להתכונן למבחן בגמרא

מיכל מרמור- (36), מחנכת כיתות י"א- י"ב מזה 13 שנה, היא תלמידה במסלול בית המדרש ושמחה מאוד בבחירה.

"את התואר הראשון שלי לפני כ-15 שנה עשיתי בתושב"ע וכיום אני מלמדת תושב"ע לצד מחשבת ישראל באולפנה בה אני גם מחנכת. היתה לי מחשבה לעשות תואר שני במחשבת ישראל במהלך השבתון. היה ברור לי שאני רוצה ללמוד תורה וחיפשתי משהו שיתאים לעולם הפנימי שלי ופתאום שמעתי על התכנית הזו של בית המדרש וזה התאים לי. בניגוד ללומדות רבות אחרות בתכנית, לי אין בכלל רקע בלימוד גמרא. נקודה שציערה אותי לאורך השנים ולא היה לי זמן לתקן. למרות זאת, החלטתי להתחיל מאפס, ואמנם בהתחלה הייתי ברמה יותר נמוכה אפילו מהבן שלי, הלומד בכיתה ו', אבל הנשים בתכנית הכניסו בי הרבה מוטיבציה ואנרגיות וגיליתי לאט לאט שהשד הוא לא כל כך נורא. התכנים ריתקו אותי והכניסו אותי לעומק עולם התורה, גרמו לי להרגיש איך אני חלק משרשרת הדורות היהודית".

שמעתי שלקחת את הלימוד צעד אחד קדימה?

לגמרי. בתחילת הדרך שלי לפני כשנה וחצי, נערך סיום הש"ס לנשים וזה מילא אותי מוטיבציה. הרגשתי שאני מאוד רוצה להצטרף ולהיות חלק מהדבר הגדול הזה. אני זוכה לציין כבר שנה וחצי שאני מחזיקה עם הדף היומי וזה הישג אדיר מבחינתי. נקודה נוספת שריגשה אותי, וקשורה ללימוד ולדרך שעברתי עם לימודי הגמרא, היא שהבן שלי נבחן לפני מספר שבועות בגמרא ולראשונה, אחרי שנים שהייתי פחות רלוונטית עבורו במקצוע זה, היה ברור לו שהוא יכול לבוא ללמוד עם אמא. זאת היתה חויה מאוד משמעותית עבורי.

לרשמים ולחוויות מצטרפת ימימה תורג'מן (34) מחנכת באולפנה. "הפעם האחרונה בה למדתי היתה במדרשה לפני הרבה שנים. לפני שנתיים התחלתי ללמד בביה"ס בו אני מלמדת איזושהי תכנית ייחודית והרגשתי שאני צריכה לקבל כלים ולהזכר קצת בשפת בית המדרש. במסגרת התואר השני שלי בתושב"ע נכנסתי לתכנית בית המדרש ולמרות שסיימתי את חובותיי האקדמיים לתואר, בכוונתי להגיע ללמוד גם בשנה הבאה ללימוד לשמה. הרבנית מיכל פותחת לנו צוהר לפרשנים לא קלאסיים, מציגה לנו זוויות ראיה חדשות של הסוגיה. היא מורה בחסד עליון.

ימימה תורג'מן
ימימה תורג'מן צילום: מכללת הרצוג

השתתפו אצלנו בבית המדרש נשים בלי רקע בלימוד גמרא בכלל והיא הצליחה לחבר רמות שונות של נשים בלימוד. היו שיעורים בהם למדנו סוגיות והיו שיעורים שלמדנו בהם סוגיות מהחיים עצמם. בימים הספורים בהם הפסדתי את הלימוד בגלל כל מיני אילוצים, החסר הלך איתי כל השבוע. מיכל הצליחה ליצור חבורה לומדת ונתנה כלים משמעותיים ללמידה העצמאית. בזכותה למדתי ללמוד. למדתי על עולמם של החכמים ועל צורת חשיבתם.

הלימוד בבית המדרש עובד בצורה ספירלית. יש את ה'זום אין'- צלילה לתוך הסוגיה והבנתה, ואז את ה'זום אאוט'- מה ההקשר בו נאמרו הדברים? מה היא התפתחות ההלכה? עברתי מסע בשני הנתיבים הללו במקביל כל השנה. זו זכות ומתנה לחוות את התחושה הגדולה הזו של נגיעה באינסוף, להתמלא באוקיינוס של ידע וחכמה עתיקה.

מענין אותך לשמוע עוד? בית המדרש פועל בימים שלישי וחמישי בקמפוס היכל שלמה, ירושלים.

לפרטים והצטרפות לחצו כאן

Additionally, paste this code immediately after the opening tag: