לחץ דם
לחץ דם צילום: ISTOCK

לחץ דם גבוה הוא אחד המצבים הרפואיים השכיחים ביותר הקיימים - 20% עד 40% מהאנשים מעל גיל 45 סובלים מלחץ דם גבוה. שכיחות המחלה עולה עם השנים, ומגיעה ל-60% בקרב האנשים מעל גיל 60.

שכיחותה של המחלה נובעת בין השאר ממספר הגורמים הרב המשפיע על לחץ הדם ועלול להוביל ללחץ דם גבוה מהרגיל. הכרת הגורמים השונים ללחץ דם גבוה יכולה לאפשר לכם לצמצם את אותם גורמים ולשמור על לחץ דם תקין.

מהו לחץ דם גבוה לעומת לחץ דם תקין?

לחץ הדם נקבע בהתאם לפעולת הלב, המשמש כמשאבה להזרמת הדם לשאר חלקי הגוף, והוא עולה ויורד באופן קבוע בהתאם לפעולת הלב - כאשר הלב מתכווץ (סיסטולה) הלחץ בכלי הדם עולה ובמצב לב רפוי ומתרחב (דיאסטולה) הלחץ בכלי הדם יורד.

את לחץ הדם מודדים במילימטר כספית (ממ"כ), כאשר ערכי לחץ דם תקין הם 120 ממ"כ בזמן סיסטולה (לחץ דם סיסטולי) ו־80 ממ"כ בזמן דיאסטולה (לחץ דם דיאסטולי). מכאן נוהגים לומר שלחץ דם תקין הוא 120/80 (120 על 80). לחץ דם שהערכים שלו הם מעל 140/90 נחשב ללחץ דם גבוה.

מהם הגורמים לעלייה בלחץ הדם?

ישנן שתי קבוצות עיקריות של מצבים הגורמים ללחץ דם גבוה - מצבים פיזיולוגיים שאינם נתונים לשליטתנו ומצבים התנהגותיים שיש לנו השפעה עליהם.

מצבים פיזיולוגיים – קבוצה זו כוללת גורמים שלרוב נוצרים מבלי שיש בידינו את האפשרות המלאה למנוע אותם.

גיל - הגיל הוא אחד הגורמים המשמעותיים ביותר ללחץ דם גבוה. ככל שאנו מתבגרים כלי הדם שלנו מתקשחים ומתעבים, מה שמשפיע על זרימת הדם ומוביל לעלייה בלחץ הדם. 80% מכלל האנשים מעל גיל 45 יפתחו לחץ דם, כאשר עד גיל 64 השכיחות של לחץ דם גבוה היא בעיקר אצל גברים, ואילו מגיל 65 ומעלה גם נשים נמצאות בסיכון גבוה לפתח לחץ דם.

גורמים רפואיים - לחץ דם גבוה יכול להגרם פעמים רבות כתוצאה ממחלות כרוניות או כתופעת לוואי מנטילת תרופות קבועות. מחלת הסוכרת למשל מהווה גורם סיכון משמעותי להתפתחות יתר לחץ דם, וכך גם מחלות וסיבוכים בכליות.

משקל עודף - אנשים בעלי משקל עודף נמצאים בסיכון גבוה להתפתחות של לחץ דם גבוה. הסיבה לכך היא שהשומן העודף דורש מהגוף כמות גדולה יותר של דם כדי לספק חמצן ורכיבים תזונתיים לרקמות השונות. דרישה זו מובילה לעליה בנפח הדם הזורם בכלי הדם וליתר לחץ דם. הסיכון עולה ביחס ישר למשקל, כאשר על פי מחקרים, עליה של 5 עד 10 ק"ג במשקל מעלה ב-74% את הסיכון ליתר לחץ דם.

מצבים התנהגותיים - בקבוצה זו נמצאים גורמים אותם אנחנו יכולים לצמצם או להפחית באמצעות שינוי התנהגות.

תזונה בלתי מאוזנת - לתזונה לא מאוזנת יש השפעה ישירה על לחץ הדם, בעיקר כאשר מדובר בתזונה העשירה במלח ונתרן או דלה באשלגן. צריכת יתר של מלח או מחסור באשלגן גורמים להצטברות גבוהה של נוזלים בכלי הדם וכך לעליה בלחץ הדם.

עישון - עישון סיגריות לאורך זמן יכול להעלות את הסיכוי ללחץ דם גבוה בעשרות אחוזים. לעישון יש השפעה כפולה על לחץ הדם – ראשית הוא גורם לעלייה בלחץ הדם בזמן העישון עצמו, ובהמשך הוא גורם לנוקשות של כלי הדם ועלול ליצור דלקתיות, טרשת עורקים מוגברת וקרישיות יתר בדם, שמעלים את הסיכון ללחץ דם גבוה.

העדר פעילות גופנית סדירה - מחסור בפעילות גופנית עלול לגרום לעלייה בקצב הלב, מה שמוביל לעלייה בלחץ הדם. בנוסף, חוסר בפעילות גופנית יכול להוביל לעודף משקל, שגם הוא גורם לעליה בלחץ הדם.

שתיית אלכוהול - שתיה מופרזת וממושכת של אלכוהול מובילה לפעילות יתר של הלב ולעומס יתר על כלי הדם, הגורמים לעלייה בלחץ הדם.

חרדה, מתח נפשי ולחץ - רמות גבוהות של לחץ ומתח נפשי גורמים להפרשת הורמונים מוגברת ולהאצה בפעילות הלב הגורמת הצרת כלי הדם. העלייה בלחץ הדם יכולה להיות רגעית או מתמשכת - מצבי לחץ עשויים להוביל לעליה זמנית בלחץ הדם, ואילו מתח נפשי קבוע עלול להוביל להתפתחות מצב כרוני של יתר לחץ דם.

מהם הסיכונים בלחץ דם גבוה?

ההשפעות של לחץ דם גבוה באות לידי ביטוי במערכות הגוף השונות ועלולות לגרום למחלות רבות -

מחלות לב הכוללות אי ספיקת לב, תעוקת חזה והתקפי לב, מחלות כלי דם כמו טרשת עורקים, מחלות כליות בהן אי-ספיקת כליות, אירועים מוחיים הכוללים שבץ מוחי ונזק לתפקוד מערכת העצבים ומחלות עיניים בשל פגיעה ברשתית הגורמת להפרעות ראיה.

חשוב לדעת כי ברוב המקרים לחץ דם גבוה אינו גורם לסימפטומים המאפשרים לנו לזהות את המצב. לכן מומלץ לערוך בדיקות שגרתיות לאבחון לחץ הדם אחת לשנה באמצעות מכשירים ביתיים, בבדיקת רופא, ואם ישנו חשד ייתכן שתוזמנו גם לבדיקת הולטר לב המשמש לניטור פעילות חשמלית של הלב כמו אקג.

על מנת לצמצם את הסיכוי לפתח יתר לחץ דם מומלץ לשמור על אורח חיים בריא הכולל הימנעות מעישון, שמירה על תזונה בריאה ומאוזנת והקפדה על פעילות גופנית.

הגעתם לגיל 45? אמצו לעצמכם כמה הרגלים שיסיעו לכם לשמור על לחץ דם תקין – הפחיתו את צריכת המלח והשומן הרווי, הגבירו את צריכת האשלגן וויטמין די, צמצמו בצריכת אלכוהול וקפה, מצאו לעצמכם פעילות גופנית קבועה שמתאימה לכם כמו הליכה, שחייה או רכיבה על אופניים, והכי חשוב - המנעו ממתח מיותר והקפידו על שגרת חיים רגועה ושלווה.