בלהה יהלום
בלהה יהלום צילום: הרשות השופטת

שופטת בית משפט השלום בירושלים, בלהה יהלום, ביטלה צו הרחקה שניתן לאדם שהתפלל בהר הבית ואישרה כי מותר להתפלל בשקט במקום. זו גושפנקא מפורשת ראשונה מסוגה שמתירה ליהודים להתפלל בשקט במתחם ההר.

בלהה יהלום מונתה לשופטת השלום בחודש דצמבר 2018, על ידי הוועדה למינוי שופטים בראשה עמדה אז השרה איילת שקד.

יהלום, בת 34, אשת הציונות הדתית, למדה בתיכון הדתי ''עמליה'' בירושלים והתנדבה בשירות הלאומי. היא למדה משפטים באוניברסיטת בר-אילן וסיימה תואר שני באוניברסיטה העברית.

אחרי לימודיה, התמחתה אצל השופט עזרא קמא שהיה סגן נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים. היא עבדה כעוזרת משפטית בבית המשפט המחוזי בירושלים, לאחר מכן עבדה כעורכת דין במשרדי העבודה והרווחה.

עוד באותו נושא:


לאחר כמה שנים בשוק הפרטי, יהלום נבחרה ב-2013 לכהונת רשמת בכירה בבית משפט השלום בירושלים. בדצמבר 2018 היא נבחרה לכהונת שופטת על ידי הוועדה שבראש עמדה כאמור השרה איילת שקד.

כאמור, השופטת יהלום ביטלה צו הרחקה שניתן לאדם שהתפלל בהר הבית ואישרה כי מותר להתפלל בשקט במקום, "העורר נמצא בהר הבית על בסיס יומיומי ומכיר את הנהלים המקובלים במקום, ואכן מודה כי התפלל. במובן זה ברור מדוע חוששת המשיבה ומדוע הורתה על ההרחקה. מאידך גיסא, דווקא הגעתו היומיומית להר הבית מלמדת על כך שמדובר בעניין עקרוני ומהותי עבורו", כתבה יהלום בהחלטתה.

"ציפייה בסרטון מעלה כי העורר עמד בקרן זווית כשלידו חבר או שניים, אין סביבו קהל, תפילתו היתה שקטה, בלחש ועל פניו. לא מצאתי כי סממני הפעילות הדתית שביצע העורר היו חיצוניים וגלויים", הבהירה השופטת. "המשיבה אינה חולקת על כך שהעורר, כמו רבים אחרים, מתפלל על בסיס יומיומי בהר הבית ואין בפעילות זו כשלעצמה כדי לעבור על הוראות המשטרה".

השופטת קיבלה את הערר שהגיש אריה ליפו נגד צו ההרחקה, והורתה למשטרה לקצר את הרחקתו ולאפשר את חזרתו לתפילותיו במקום. "סבורתני כי המשיב הורחק לזמן ממושך דיו, לא ראיתי כי נשקפת מסוכנות המצריכה הרחקה למלוא התקופה".
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו