ראש הממשלה נפתלי בנט נשא הערב (שני) דברים בישיבה המיוחדת במליאת הכנסת לזכר יצחק רבין ז"ל במלאת 26 שנים לרצח.

"בעשרים ושש השנים שחלפו מאז הרצח, חזרתי פעמים רבות אל הלילה ההוא בכיכר מלכי ישראל. אני מקווה שמאז הרצח למדנו כמה מסוכנת אלימות וכמה היא מהווה קו אדום מובהק. אני מקווה שלמדנו גם כי אסור להשתיק ציבורים שלמים בחברה שלנו, אסור להכפיש ציבור שלם אם פרט בתוך אותו ציבור פשע או סרח. לא הימין רצח את רבין ולא הדתיים רצחו את רבין. יגאל עמיר רצח את רבין", אמר בנט.

הוא הוסיף, "אני בעיקר מקווה שלמדנו כי אם נקום איש על רעהו, אם ניתן לשנאה לחלחל ולחצוץ בינינו, אם ניתן להכללות להשתלט על השיח בינינו, נאבד את כל מה שיקר לכולנו, וחלילה נאבד גם את המדינה שלנו. מדינת ישראל היא לא דבר מובן מאליו, אנחנו חייבים לא רק לפעול לביצור ביטחונה כלפי חוץ אלא להבין שאיבדנו בעבר את הבית שלנו מבפנים".

"אחרי שנתיים בצבא שהייתי בלי הכיפה, את הכיפה שעל ראשי החזרתי בימים שלאחר הרצח הנורא. חשתי שזאת התשובה הראויה למתקפה נגד חובשי הכיפות", סיפר בנט.

לדבריו, "שני לקחים עולים מהרצח, האחד שגם אם אתה בטוח במאה אחוז בצדקת דרכך, יש קווים שלא חוצים אותם, לא משנה מה. אלימות זה מחוץ לתחום נקודה. הלקח השני הוא שאסור להשחיר קבוצות בישראל בגלל היחיד. הלרחח הוא שצריך ללמוד לנהל את הויכוח בין שמאל לימין ומה גבולות הגזרה של הויכוח".

"הממשלה אשר הקמנו, חבריי ואני, לפני כארבעה חודשים, מביאה בעצם כינונה מסר אחד מהלקחים האלה. כזה המעצים את המשותף, המחבר והמאחד בינינו - והוא רב כל-כך וגדול כל-כך מהמפלג. אנחנו רוצים שכל אזרחי ישראל ירגישו רצויים בין אם יש להם ייצוג בקואליציה ובין אם אין להם ייצוג בקואליציה", סיכם בנט.

שר החוץ יאיר לפיד דיבר במלים חריפות. "יש קו ברור בין רצח רבין לשנה האחרונה. שניהם חלק מהמאבק הישראלי הגדול. הוא לא בין ימין לשמאל. המאבק הישראלי הגדול הוא בין אנשים שמאמינים בדמוקרטיה לאנשים שמנסים להרוס אותה".

"רבין לא נרצח בידי הימין. הימין האמיתי הוא דמוקרטי. רבין נרצח בידי מי שלא היה מוכן לקבל את הדמוקרטיה הישראלית. יגאל עמיר רצה לרצוח את הרעיון הדמוקרטי. הוא אמר לעצמו שהרוב לא קובע. הוא יודע יותר טוב. ראש ממשלה מחליפים בקלפי, אז החלפנו. למרות כל קשיי השנה האחרונה, עדיף שלוש מערכות בחירות משלושה כדורי אקדח. בלי נס ממשלת השינוי צאצאיו האידיאולוגים של יגאל עמיר שיושבים בכנסת היו עכשיו שרים", טען.

דבריו שוסעו בקריאות ביניים של האופוזיציה וח"כ בצלאל סמוטריץ' אף יצא מאולם המליאה.

לפיד המשיך: "מורשת רבין. מורשת הלוחם. אתה רוצה להגן על מה שאתה מאמין בו, תצטרך להכנס לבוץ עם הידיים ועם הרגליים. ויש בוץ. אנחנו מוקפים בו. יצחק רבין אמר, 'בחרדה לא בונים מדינה'. אנחנו יודעים מה הציווי שרבין הותיר לנו: להמשיך להיאבק ולהמשיך לנצח".

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו אמר כי הרצח מנוצל לשם הטלת רפש בצד אחד. "שנה אחרי שנה יש מי שמשתמש ברצח רבין כדי לתקוף את המחנה שלי ואותו. 26 שנה שמעתי בטקסים את זה וחרקתי שן אך מילאתי את חובתי כראש הממשלה. כשבאתי שאלו למה באתי וכשאני לא בא - למה לא באתי. יש פה ראשי אופוזיציה שהחרימו ימי זיכרון אחרים ועליהם לא מדברים".

"לפיד מדבר על ממלכתיות? הוא נמנע מלתמוך בהסכמי אברהם. אני הצבעתי כיור האופוזיציה של רבין בעד השלום עם ירדן", דברי נתניהו כלפי שר החוץ שמתח עליו ביקורת.

נתניהו הוסיף כי "רבין חתם על הסכמי אוסלו מתוך הנחה שערפאת ואש״ף יזנחו את מחויבותם להשמדת ישראל ויילחמו בטרור בצורה חסרת-פשרות. זה לא קרה. אני חשבתי שהדבר מחייב אותנו לא רק לשקול מחדש את ההסכמים הללו אלא גם לפעול לטובת מה שהאמנתי בו במשך שנים רבות: שאת השלום עם עוד מדינות ערביות רבות נשיג לא דרך רמאללה, אלא בציר 'עוקף רמאללה'. תמיד האמנתי שאם השלום עם מדינות-ערב יהיה תלוי בהסכמת הפלסטינים, לעולם לא יהיה שלום. יכול להיות שהם יהיו האחרונים ובטח לא הראשונים ואולי הם לא יבואו בכלל. אז למה לחכות, למה לתת להם וטו ולמה לשים את השלום בידיים שלהם?".

לדבריו, "הסכמי אוסלו המחישו שלא ניתן להשיג שלום בר-קיימא על יסודות של תקוות בלבד – ובוודאי לא על בסיס של תקוות-שווא. תמיד האמנתי ששלום עושים עם אויבים – אבל רק עם אלה שמחליטים להפסיק להיות אויבים. לא עושים שלום מדומה – עם מי שמשתמשים בהסכם שלום כדי לשפר עמדות להמשך המאבק בישראל. ובהקשר זה אני חוזר ואומר: אין דבר כזה 'קורבנות שלום'. יש 'קורבנות טרור'. טרור הוא טרור ושלום הוא שלום".

ראש האופוזיציה טען כי דבריו מאז הרצח סולפו. "הפולמוס עם עמדת הממשלה דאז היה מהותי, תקיף וחריף – כיוון שהוא עסק בנושאים גורליים לקיומנו ולעתידנו. אבל גם בלהט הוויכוח אמרתי שוב ושוב, מעל כל במה – וזה מתועד: 'יש לנו עניין עם יריבים פוליטיים, לא עם אויבים. בני עם אחד אנחנו'. אמרתי: 'רבין אינו בוגד. הוא טועה, אבל הוא אינו בוגד'. מעל דוכן הכנסת, חודש לפני הרצח, אמרתי בצורה חד-משמעית: 'התופעה הזאת של כינוי מנהיגי ישראל בתואר 'רוצחים' ו'בוגדים' – רבין רוצח, בגין רוצח, שמיר רוצח, שרון רוצח – אלה דברים שהיו פסולים תמיד, ואנחנו מגנים זאת בכל פה'. עוד הוספתי: 'מה שעלינו לעשות כולנו יחד הוא להתייצב נגד התופעות הללו ונגד כל ניסיון להכתים את הציבור שיושב כאן בכתמים של אותו קומץ קטן וקיצוני'".

"זאת האמת", הצהיר נתניהו, "וכל שקר אחר שחוזרים עליו שוב ושוב, לא יהפוך להיות אמת. יש צד אחד שכל מה שהוא אומר ועושה, כולל הביטויים הקיצוניים ביותר (כולל הצגת חבלי תלייה, וגיליוטינות וביזוי סמלי המדינה), זה 'דמוקרטיה', 'ממלכתיות', 'חופש הביטוי'".

"יש צד אחר – אנחנו – שגם כשאנו מבטאים עמדות שמייצגות את רוב הציבור הישראלי – עמדות לגיטימיות – לא חבלי תלייה ולא גיליוטינות ולא ביזוי סמלי המדינה – זה כבר מתויג כ'הסתה',
'שיח שנאה', פילוג', 'שיסוי', 'וולגריות'. עכשיו יש גם תוספת חדשה: ׳חוסר ממלכתיות׳", סיכם נתניהו.

שר הביטחון בני גנץ אמר בנאומו: "מורשת ענפה הותיר לנו רבין במעשיו – מורשת של השקעה חסרת תקדים בחינוך ותשתיות למען הדורות הבאים, של הגנה על ביטחון ישראל ללא פשרות, ושל חתירה לשלום גם פנימה בבית, וגם עם אויבים מרים. כך פעל כשחתם על הסכם השלום ההיסטורי עם ירדן, שעליו ובעקבותיו נבנו יחסים ביטחוניים אסטרטגיים משמעותיים. ההסכם עם ירדן הצטרף להסכם השלום עם מצרים, כאחד ההישגים המדיניים והביטחוניים המשמעותיים של ישראל מאז ומעולם. גם היום, כל פעולה שמרחיבה את שיתוף הפעולה והיחסים ברמה הביטחונית, האזרחית או הכלכלית – היא אינטרס ישראלי, ירדני, מצרי ואזורי של מי שרוצה בשגשוג וביציבות".

הוא הוסיף כי "מורשתו של רבין המנהיג היא גם מורשת רצח רבין. נודה ביושר, בימי האפלה ההם, נכשלנו. בצילו של פילוג, איבדנו את היכולת להתווכח באופן ענייני ואני מציע שניזהר בכך גם היום. מיריבים פוליטיים, הפכנו זה את זה לאויבים ואני מציע שניזהר בכך גם היום. פשענו, חטאנו, ושלוש יריות העירו אותנו וכדאי מאוד שנישאר ערים".

"מורשת רצח רבין, צריכה לעמוד לנגד עיננו גם היום, כשהשנאה נישאת בחלל ומועצמת ברשתות החברתיות. עלינו לבלום זאת, לא רק כדי למנוע רצח פוליטי – אלא כדי שנוכל לחיות כאן בביטחון ובשלום אחד עם השני. כדי שנוכל לצמוח כאן גם כשאנו חלוקים על הדרך. כדי שנסכים על המסגרת המדינתית ועל כללי המשחק – ולא נערער עליהם ועל יסודות הדמוקרטיה. מורשת רבין המנהיג היא שלום וביטחון, היא חינוך ותשתיות. והיא גם מורשת רצח רבין - לשמור על השלום בתוכנו, לבנות גשרים בין השבטים, לא להפסיק לדבר ולכבד גם כשלא מסכימים, ולשמור על אחדות העם גם בימים קשים", דברי גנץ.