יום המלחמה נגד אלימות מינית
יום המלחמה נגד אלימות מינית צילום: חגיטל שפס

כנסת ישראל ציינה לראשונה בתולדותיה את יום המלחמה באלימות מינית, ביוזמה משותפת של הלובי למלחמה באלימות מינית, יו"ר הקואליציה ויו״ר ועדת הבריאות ח"כ עידית סילמן (ימינה) וח"כ מוסי רז (מרצ).

במהלך הבוקר דנו ועדות הכנסת במלחמה באלימות מינית. בצהריים התקיים באודיטוריום הכנסת כנס "בגוף ראשון", בהנחיית גל גברעם. אחרי דברי ברכות של יו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן, ח"כ מוסי רז, ומנהלת הלובי יעל שרר, עלו על הבמה עדיאל בר שאול ודנה בר-צבי, כדי לספר בגוף ראשון ובפנים גלויות את מה שקרה להם ומה שעברו אחרי הפגיעה, מול המשפחה והחברים, ובעיקר מול המדינה.

אחרי העדויות, התקיים פאנל בהנחיית פאולה רוזנברג של שלוש נפגעות ונפגע אחד מאלימות מינית, כדי לדבר על משמעות חשיפת הסיפור האישי. בנוסף, במהלך הכנס הופיעו המוזיקאיות אקו ושי המבר.

סילמן: "אני רואה שליחות גדולה בהזדמנות להביא למשכן הכנסת את קולם של נפגעות ונפגעי אלימות מינית, שהגיעו לכנס לספר את סיפורם באומץ רב. האומץ שלכם הוא הצעד הראשון בדרך לשינוי עליו נעבוד כאן בכנסת.

''אלימות מינית הוא נושא שעלינו לנקוט בו באפס סובלנות, ואנחנו כאן כדי לשמוע ולפעול", הדגישה ח"כ סילמן ופירטה. ''לפעול למען צמצום חברתי של התופעה, להחמיר את הענישה, להגביר שירותים נדרשים לנפגעים, ולספק את המערכות הנדרשות לתמיכה. היום הבושה עוברת צד".

ח"כ מוסי רז (מרצ): "עברנו יום חשוב ומרגש בכנסת. חברי וחברות כנסת ואורחים נחשפו לקולן החשוב של הנפגעות והנפגעים. אל המגיפה הזו יש להתייחס בחומרה הראויה - ולמגר אותה. נמשיך לעבוד יחד עם הנפגעות והנפגעים כדי שקולן ישמע והשינוי יעשה."

מנהלת הלובי למלחמה באלימות מינית, יעל שרר: ״המפגש בין הנפגעות והנפגעים למחוקקות ומחוקקים, מי שמכתיבות את גורלנו, היה אינטנסיבי לכל הצדדים, וחשוב מאין כמוהו. המחשבה שעד היום, חברי וחברות כנסת החליטו על דרכים לטפל בנפגעות ונפגעי אלימות מינית מבלי לדבר מעולם עם אף אחת מאיתנו, היא אבסורדית, אבל זאת המציאות.

''אני כולי תקווה שהיום הזה יסמן דרך חדשה וברורה: אין ולא תהיה מדיניות מועילה לטיפול בנפגעות ונפגעי אלימות מינית בלי לכלול את הנפגעים והנפגעות עצמן בדיון. לא ידברו יותר עלינו בלעדינו, מעל לראש שלנו. אני מודה מאד לח"כ סילמן וח"כ רז על שיתוף הפעולה ביצירת הארוע הזה. עשינו היום היסטוריה ביחד, ונתנו כוח ותקווה להרבה מאד נשים וגברים", כך שרר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו