איתן קרנטמן
איתן קרנטמן צילום: ללא

"האנטישמיות הלבנה בארצות הברית פועלת בצורה כפולה ומתוחכמת", כך סיפר לי שנה שעברה פעיל לשעבר בKKK (ארגון שמקדם עליונות של לבנים בארצות הברית) "האנטישמיות הלבנה מונעת משנאת יהודים או שחורים, אך מתבססת בעיקר על תופעות קיצון ברחוב האמריקאי, כלומר נוער משוטט בסיכון וגברים עם בעיות משפחתיות"

"פעילים מקומיים של אגודת KKK פונים לנוער לבן מתוסכל או לגברים לבנים שיש להם בעיות עם האישה, ואומרים להם כך - 'אתה יודע למה אין לך חברה? אתה יודע למה אישתך שונאת אותך? כי היהודים שמחזיקים בבעלות החברות הגדולות, שמים פרסומות ענק בחוצות העיר של ספורטאים שחורים, ודמות הגבר האידיאלי מתחלפת לנשים שלנו - במקום גבר נוצרי לבן, יהודי או שחור..."

אני לא בקיא בכל נתוני טרור היחידים, אבל גם אני ראיתי את הפרסום של ערוץ 12 שממהר לקבוע ולפסוק שטרור היחידים לאחרונה הוא שיקוף של בעיות משפחתיות, והניסיון של המתוסכלים להתגבר על הבעיות

אומר את האמת, אני לא כל כך מתחבר לפסיכואנליזה או לניתוח החברתי הזה, אבל אני כן חושב שיש בו מעט מן האמת.

כשהתחלתי ללכת למפגשים עם פלסטינים בחוות שורשים בגוש עציון, יצא לי לדבר עם אחד מהמארגנים ומקימי החווה. דיברנו על התגבשות השיח הטרוריסטי-אנטישמי בחברה הערבית, ומהר מאוד הגענו לדיון על המניעים לטרור. לא הייתה בפיו שום הצדקה לטרור ואלימות של פלסטינים, הוא מעולם לא הכחיש שיש שיח אנטישמי בחלקים נרחבים של החברה הערבית - אבל היה בדבריו מוטיב מסוים שחזר על עצמו שוב ושוב - מוטיב הניצול.

הוא הביא עשרות דוגמאות לניצול של ארגוני טרור וזרועותיהם את הרחוב הערבי השבור. הנוער הערבי שמשוטט ברחוב והגברים המתוסכלים הם המטרות הראשונות של ציידי/סוכני המחבלים.

נכון, הרבה פעולות טרור הגיעו גם משכבות גבוהות של הציבור הערבי (כמובן שיש גם תסכול/דיכאון בשכבות גבוהות), משכונות או יישובים ברמה סוציו-אקונומית ממוצעת פלוס, אבל אי אפשר להתכחש לכך שאנשים אלו הם מטרות קלות, ושגיוסם לטובת פגיעה ומלחמה הוא הגיוס הפשוט ביותר.

כך גם בחברה החרדית - אותם פוגעים בודדים, שורפי מכוניות, תולי פשקווילים, בריונים מקומיים (ששיעור כל אלו בחברה נמוך בהרבה לעומת הציבור הערבי) שאנו שומעים עליהם מפעם לפעם בחדשות, הם לרוב נוער שוליים או צעירים חמומי מוח שמגויסים על ידי גורמים קיצוניים לטובת פגיעה במי שלא חושב כמותם.

אין לי ספק שהבעיה העיקרית היא הגוף המגייס - זרועות הטרור המתוקצבות היטב, השולטות ביד רמה בחינוך הפלסטיני, ובתקשורת הפלסטינית, ומפמפמות את המסרים הטרוריסטים-אנטישמיים שחודרים ומחלחלים לתודעה הפלסטינית.

זו הבעיה העיקרית משום שזה הגוף השולט והמניע את מפעל הטרור, וגם משום שבעיית נוער השוליים לעולם לא תיפטר באופן מוחלט - תמיד יהיו נערים משוטטים ושכבות אוכלוסייה חלשות יותר מאחרות, תפקידינו הוא למנוע את הגעתם של זרועות הטרור לאותן שכבות.

הכותב הוא תלמיד ישיבת מחנים, ופעיל חברתי לשיח בין-דתי

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו