הרב עמיטל בראלי
הרב עמיטל בראלי צילום: יהונתן הלפרין

פורום מומחים לסוגיית ברית המועצות, אוקראינה, שהתכנס ביוזמת ארגון חותם, יוצא בסרטון חדש בו מסבירים חברי הפורום על הבעיות הרבות בהמשך קבלה והשארת מהגרים ופליטים בישראל, ועל העובדות המטרידות שכמעט לא נשמעות בדיונים השונים סביב הסוגיה.

ד"ר הלנה רמון, מרצה באוניברסיטת אריאל ומי שמנהלת בשנים האחרונות מעקב ברשת אחר השיח של דוברי רוסית בישראל, תוהה מדוע מדינת ישראל מתעקשת לקלוט פליטים, בזמן שבאירופה הם מקבלים תנאים חלומיים.

"כמעט מדי יום אני קוראת בפרסומים ועדכונים של האיחוד האירופי ברוסית ובשפות אחרות, באוקראינית, שם מציעים לפליטים דברים שישראל לא מסוגלת לתת להם בכלל, נסיעות חינם ברחבי אירופה, דיור חינם, ביטוח רפואי חינם, קצבאות, זכות לעבודה, הטבות למובטלים, ובחלק מהמדינות גם לימודי השכלה גבוהה בחינם. מי שרוצה באמת לסייע לאוקראינים יסייע להם לממש את ההטבות שמוצעות להם ביבשת אירופה", אמרה ד"ר רמון.

הפעיל החברתי בוריס אפליצו'ק, ביקש להזכיר כי אוקראינה לא לבד. "ברגעים זה יש מיליוני אנשים בעולם שזקוקים לסיוע הומניטרי, האם זה אומר שאנחנו צריכים לקלוט את כולם בארץ? ממש לא, זה לא הפתרון. לסייע לכולם - כן, אבל באזורים שלהם".

מיכאל לובוביקוב, מסורב עלייה לשעבר, מוחה על ההתעלמות מהחתירה תחת המפעל הציוני. "כמי שהיה מסורב עליה ופעיל עליה בברית המועצות לשעבר, וחלם להגיע למדינה יהודית, אני שמח שמגיעה עליה, אני שמח שהמפעל הציוני של קיבוץ גלויות נמשך, אבל כשמנצלים את זה לצורך הבאת קבוצות של מהגרים שאין להם שום קשר ליהדות, שום קשר לעם היהודי ושם זיקה לחזון הציוני, אני רואה בזה פגיעה בזהות הלאומית של מדינת ישראל".

לדברי עו"ד זאב פרבר, יו"ר ארגון הרוב היהודי לישראל, העלאת פליטים שאינם יהודים, תמשיך את המגמה המסוכנת של איבוד הרוב היהודי במדינה "לפי הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אחוז היהודים במדינת ישראל יורד משנה לשנה. עד לתחילת שנות ה 90, אחוז היהודים במדינת ישראל עמד על כ 80 אחוז, כרגע זה פחות מ 74 אחוז. השחיקה ברוב היהודי במדינת ישראל, היא סכנה גדולה לעצם קיומה של המדינה."

בסיום הסרטון מספרת בכירה במינהל האוכלוסין לשעבר, מילה מושקוביץ, כי ישנם אינטרסים זרים בנושא הפליטים. "יש גורמים שרוצים להביא לישראל מהגרים לא יהודים זה נובע מכל מיני אינטרסים של פוליטיקאים ומתוך רצון לפגוע במדינה. מדינת ישראל צריכה לקחת אחריות ולהפסיק להביא לכאן את הגורמים שאינם יהודים, אחרת לא נהיה מדינה יהודית אלא מדינת כל אזרחיה".

מנכ"ל ארגון חותם, עמיטל בראלי, התייחס לדברי מומחי הפורום אומר: "מדינת ישראל היא ביתו של העם היהודי, וכל יהודי שמגיע לכאן יתקבל בברכה. תפקידנו הוא לשמר על זהותה היהודית של המדינה, ולשמור על הרוב הנשחק מימלא של היהודים בארצם. אפשר וצריך להמשיך לסייע לאוכלוסיות הפליטים במקום בו הם נמצאים. כמות הפליטים העולמית גדולה מנשוא, ואין זה מתפקידנו להכיל את כולם כאן. אנחנו קוראים לממשלה לקחת אחריות בנושא ולסייע לפליטים מבלי לסכן את מדינת היהודים".