אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

התקופה שלפני החתונה היא גם ככה תקופה מבלבלת ולחוצה, אז ניסינו לעשות לכם סדר ולענות על שאלה אחת פשוטה - כמה עולה להתחתן?

אז אחרי שבשבועות הקודמים דיברנו על הרכבת הרשימה והצעת הנישואין, השבוע אנחנו כבר עוברים לשלב שהוא אולי המשפיע ביותר מבחינת עלויות החתונה - בחירת האולם.

התשלום על האולם מורכב מכמה חלקים, ומזכיר קצת במבנה שלו טיסת לואו קוסט. יש את הרכיב העיקרי שהוא מחיר המנה, אבל מסביבו קיימים לא מעט תשלומים נלווים שיכולים לייקר את העסק משמעותית. למשל, יכול להיות שהאולם יציע לכם דיל משתלם ברק 220 שקל למנה, ואז אתה מגלה שזה לא כולל הגברה, ולא כולל עיצוב, ולא כולל מסכים, ולא כולל דמי מזיגה או מנת אנטריקוט, והופ, מחיר המנה התייקר ב20-50 שקלים לאדם.

אבל בואו נחזור להתחלה. מחיר סטנדרט למנה מתחיל היום מאזור 220 שקל למנה באולם אירועים הכי פשוט וסטנדרטי בקומה השביעית של בניין נטוש בקצה אזור התעשייה של רחובות, ממשיך דרך 320-350 שקל למנה בגן אירועים עם קצת דשא וחצי עץ, ומטפס עד ל500 ואפילו ל600 שקל למנה באולם יוקרתי עם נוף לים בהרצליה פיתוח. כן, זה יקר, וכן, כשאתם התחתנם בתרש"ח היה יותר זול. מה נעשה, המחירים עלו...

חתונה
חתונה istock

שלושה כללי אצבע שיכולים קצת להוזיל את העלות של המנה הם: מיקום, גודל ומגזר. למשל, טווח המחירים הזה יורד בבין 50 ל100 שקלים לכל רמת אולם אם אתם מוכנים להצפין או להדרים עם החתונה שלכם ולעבור את קו חדרה-גדרה. מצד אחד, חתונה רחוקה זה גם אחלה דרך לסנן מוזמנים שאתם לא רוצים שיגיעו אבל חייבים להזמין, אבל מצד שני אתם מסתכנים בכך שהאורחים שכן יגיעו יקללו אתכם לאורך כל הדרך. וכמו שאתם יודעים, עד מצפה רמון או עכו זה הרבה מאוד דרך...

גם גודל הוא פקטור במחיר המנה, וכלל שתתחייבו ליותר אנשים כך בעל האולם יהיה מוכן לבוא לקראתכם ולהוזיל את מחיר המנה בבין 5 ל30 שקלים. שוב, גם להנחה הזו יש שני צדדים, כשמצד אחד הנחה של 15 שקל כפול 300 אורחים יכולה להיות משמעותית למדי, אבל מצד שני, אם בשביל לקבל אותה נאלצתם להזמין עוד מאה אורחים ולשלם על עוד מאה מנות היא כבר לא כל כך משתלמת.

עוד דרך להוזיל עלויות היא אולמות אירועים של חרדים. בירושלים או בפתח תקווה תוכלו למצוא שני אולמות במרחק דקה נסיעה אחד מהשני, כשהאולם שפונה לחרדים זול בלפחות 50 שקל למנה אם לא יותר. אבל, וזה אבל גדול, האולמות האלו פונים מראש לקהל יעד אחר, כך שגם הסטנדרט והשירות שהם מציעים הוא אחר. לשיקולכם.

אבל, אם נחזור למשל הלואו-קוסט, לא משנה באיזה אולם בחרתם, כנראה שתידרשו להוסיף כסף על עיצוב גם אם מדובר בציוד שכבר נמצא באולם. כמה כסף? זה כבר משתנה. לכל אולם יש את העיצוב הבסיסי שלו שעליו הוא לא מוותר, הרי כל אורח בחתונה של היום הוא לקוח פוטנציאלי לחתונה של מחר, ולכן כמעט כל אולם ידאג לנראות הבסיסית על חשבונו: מפות, מפיות, כלים מהודרים, קצת צמחייה וכו'. רוצים להוסיף נרות על השולחנות? פרחים מסביב לחופה? קישוט לכסא כלה? הופ, הנה הלכו עוד כמה אלפי שקלים.

לזה כאמור מתווסף עלויות הגברה ותאורה, שזה סעיף די מקומם עבור רוב הזוגות במגזר שלנו כיוון שההגברה ברוב אולמות נועדה לדי-ג'יי, להקות מביאות איתם את ההגברה שלהם. גם האורות המהבהבים בתקרה לרוב יישארו כבויים בחתונה מגזרית כיוון שרוב הזוגות מעדיפים תאורה לבנה, אבל כל זה לא יימנע מבעל האולם לחייב אתכם על בין 6,000 ל10,000 שקלים. אולי, אם נפלתם על בעל אולם נחמד שעובד הרבה עם דתיים, הוא יסכים להתפשר ולקחת רק 2500 שקל. 2500 שקל על משהו שאתם לא צריכים, כן?

עמדת DJ בחתונה
עמדת DJ בחתונה צילום: ISTOCK

בנוסף, בחלק מהאולמות קיימת האופציה להשגחה יותר מהודרת, כמובן בתוספת תשלום שיכולה לנוע בין כמה מאות שקלים להוספה של משגיח לבין אלפי שקלים לקניית בשר מכשרות מסוימת. יש גם את עניין המסכים, שבלא מעט אולמות אם תרצו להקרין תמונות מביכות של החתן והכלה מגן חובה תאלצו לשלם גם עליהם 500-1200 שקל נוספים, ושירותי הושבה, וטיפ למלצרים ועוד ועוד הוצאות שאנחנו נוטים לשכוח כשאנחנו מדברים על מחיר מנה.

לשורה התחתונה, כי בכל זאת הבטחנו לענות על השאלה "כמה עולה להתחתן?", נניח שהזוג המאושר בוחר באולם "חלומות חפציאל" שבהרי יהודה עם נוף בדיוק כמו שהכלה תמיד חלמה וסטייק בדיוק כמו שהחתן תמיד חלם, ומוכן לשלם על כך 240 שקל למנה. נכפיל את זה ב300 אורחים שזו אמנם לא חתונה מצומצמת אבל עדיין סולידית למדי, ונקבל שהעלות של האולם היא 72,000 שקל.

אבל כמו שאמרנו, יש עוד עלויות שיכולות אפילו להכפיל את הסכום, אבל לצורך העניין נניח שמדובר בזוג צנוע שהולך על הבייסיק: הוא משלם רק 2500 על ההגברה, 1000 טיפ למלצרים, עוד 700 על משגיח כשרות צמוד ובוחר בחבילת עיצוב הכי פשוטה שהאולם מציע ב4000 שקל, והנה, ברוך ה', אנחנו כבר ב267.3 שקל למנה, שהם 80,200 בסך הכל.

תוסיפו לזה את ה3500-5000 מההצעת נישואין והאירוסין, והופ, אנחנו כבר ב84,000 שקלים לחתונה שהיא כמעט הכי פשוטה שיש לשוק להציע, וזה עוד לפני שדיברנו על להקה, צלם, שמלת כלה וכל שאר המרצ'נדייז. תחזיקו חזק, 100 אלף שקל, הנה אנחנו מגיעים...