הממשלה החלישה את זהותה היהודית של המדינה
הממשלה החלישה את זהותה היהודית של המדינהצילום: חותם

60% מהציבור סבורים כי על הממשלה הבאה לפעול לחזק את זהותה היהודית של המדינה, כך עולה מסקר שערך מכון סמית עבור ארגון חותם.

בסקר נבחנה דעתו של הציבור בישראל על זהותה היהודית של המדינה בממשלה היוצאת, וציפיות הציבור מהממשלה הנכנסת בסוגיית חיזוק זהותה היהודית של המדינה.

ממצאי הסקר עולה כי 43% מהציבור סבורים כי ממשלת בנט – לפיד החלישה את זהותה היהודית של המדינה לעומת 13% בלבד הסבורים כי ממשלת בנט - לפיד חיזקה את זהותה היהודית של המדינה, לצד זה 43% אמרו כי אין להם דעה בנושא.

רוצים להבין על מה המאבק ולהצטרף לשמירה על צביון המדינה? לחצו כאן

סקר חותם ומכון סמית
סקר חותם ומכון סמיתצילום: חותם

בפילוח התוצאות לפי דעה פוליטית סבורים 68% ממצביעי הימין כי זהותה היהודית של המדינה נפגעה במהלך כהונת הממשלה היוצאת זאת לעומת 76% ממצביעי השמאל הסבורים כי זהותה היהודית של המדינה התחזקה בימי הממשלה היוצאת.

בפילוח ע"פ מפלגות ניתן לראות כי בקרב מצביעי הליכוד בבחירות האחרונות 68% סוברים כי ממשלת בנט לפיד החלישה את הזהות היהודית של המדינה, לעומת 6% בלבד שסבורים שהממשלה חיזקה את הזהות היהודית. גם בקרב מצביעי תקווה חדשה 14% סברו שהחלישה לעומת 7% שסבורים שהממשלה חיזקה את הזהות היהודית, כאשר לשאר אין דעה בנושא.

בנוסף, בחן הסקר את ציפיות הציבור מהממשלה הבאה. מהסקר עולה כי 60% מהציבור סבורים כי על הממשלה הבאה לפעול לחיזוק הזהות היהודית של המדינה במידה רבה או במידה רבה מאד, לעומת 29% בלבד שסברו כי על הממשלה לפעול במידה מועטה או מועטה מאד. גם בשאלה זו החלוקה הפוליטית ברורה כאשר רוב גדול בקרב מצביעי הימין סבורים כי על הממשלה לפעול לחיזוק הזהות היהודית של המדינה ולעומת זאת מרבית מצביעי השמאל מייחסים חשיבות מועטה לחיזוק הזהות היהודית של המדינה.

הסקר בחן גם את עמדות הנשאלים ע"פ שיוך מפלגתי. מהסקר עולה כי 86% ממצבעי הליכוד סבורים כי על הממשלה הבאה לפעול לחזק את הזהות היהודית של המדינה לעומת 9% שסבורים שלא. גם 69% בקרב מצביעי ימינה בבחירות הקודמות סבורים כי על הממשלה הבאה לחזק את הזהות היהודית, לעומת 29% שסבורים ההפך. בקרב מצביעי תקווה חדשה 55% סברו שעל הממשלה הבאה לחזק את הזהות היהודית של המדינה לעומת 38% שסברו שבמידה מועטה. בסקר השתתפו 700 איש שמהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל.

עמיטל בראלי, מנכ"ל ארגון חותם מסר: "הסקר מוכיח באופן ברור, כי רוב מוחלט של הציבור בישראל רוצה מדינה יהודית, רוצה זהות יהודית, ואינו מוכן לקבל את תפיסת 'מדינת כל אזרחיה' שמוביל השמאל הקיצוני, ואת הניסיונות לקדם סדר יום הפוגע בצביונה היהודי של המדינה, על זה הציבור בישראל יוצא להצביע", אמר בראלי.

הסקר יוצא, כחלק מסדרת חומרים, אותם השיקו בחותם, לקראת הבחירות, במטרה להציג לציבור את הסכנות שעומדות בפני מדינת ישראל וזהותה היהודית. בארגון השיקו דף אשר מרכז את כלל החומרים, בניהם סרטון, מדד הח"כים הפועלים למען הזהות היהודית, חוברת מעמיקה, וחומרים נוספים.

רוצים להבין על מה המאבק ולהצטרף לשמירה על צביון המדינה? לחצו כאן

סקר
סקרצילום: חותם