פרס ירושלים לחינוך ויהדות לעמותת סולמות
פרס ירושלים לחינוך ויהדות לעמותת סולמותצילום: חיים טויטו

אמש בכנס ירושלים ה-20 מבית קבוצת "בשבע" זכתה עמותת סולמות בפרס ירושלים לחינוך ויהדות בזכיה שנראת כהמשך טבעי להישגים האחרונים של סולמות: כבר היום צפו מעל ל200 אלף ילדים בסדרות של רצים למשנה וקבוצות תורהנוער הולכות ומתרבות בכל רחבי הארץ.

בטיעוני השופטים הושם דגש משמעותי על היכולת הנדירה של העמותה לדבר בגובה העיניים בעודה מעלה למודעות נושאים תורניים: "על פועלכם המבורך להנגשת היהדות בצורה חוויתית וחדשנית וישום פרויקטים מהפכנים והכל מתוך התאמת התורה לשפה העכשווית".

"זה מאוד מרגש, ההכרה בפרס אחרי 15 שנים של פעילות העמותה". הרב אלי טרגין, מנכ"ל העמותה רואה בזכיה דחיפה קדימה והרחבת היכולת של העמותה להגיע לקהלים נוספים. בעקבות הזכיה אמר הרב רימון, נשיא העמותה, משפט שמבטא היטב את חזונה של סולמות להמשך פעילותה, "אם קיבלת פרס, תחשוב רק על ההמשך, על העתיד. איך הדבר הזה עוזר לך להפיץ יותר תורה ויראת שמים!"

לדבר תורה "דוגרי"

מעטים הבתים הדתיים שלא מכירים את היוזמות של סולמות גם אם לא תמיד כולם שמים לב שהן נמצאות תחת אותה קורת גג: סדרת רצים למשנה, סדרת רצים לגמרא, קבוצות הלימוד של תורהנוער, ספרי "הלכה ממקורה", "מדע תורתך" וחוברות "משניות בהירות" ו"הלכות בהירות" שנמצאות כמעט בכל בית.

עמותת סולמות הוקמה לפני 15 שנה ומיד בלטה בגישה החדשנית ואולי יש לומר "סטארטאפיסטית" ללימוד תורה. "יש לנו נוער נפלא ויש לנו תורה נפלאה – אנחנו צריכים לגרום להם לתקשר זה עם זה", אמר הרב רימון, והיטיב לנסח הן את החזון התורני והן את המבט המלא בלימוד זכות ואמונה בדור הצעיר שמאפיין את פעילות העמותה.

אנשי עמותת סולמות בכנס ירושלים
אנשי עמותת סולמות בכנס ירושליםצילום: חיים טויטו

יהדות כחוויה מכוננת

היחודיות של סולמות אינה מפתיעה כאשר מבינים באיזו ערוגה צמח נשיא העמותה. הרב רימון מתאר שכבר בגיל 13 החל לשמש כבעל קורא במספר בתי כנסת ואביו היה מקפיד להתלוות אליו גם כאשר שמע כבר את פרשת השבוע, כדי לא לפספס אף קריאה של בנו. "כך הוא יצר אצלי קשר מיוחד לתורה", מספר הרב בחיוך.

גם בתוך פעילות סולמות הרוח הזאת מתבטאת היטב, "לפעמים אנשים אינם רואים את האור שבתורה כי היא קשה להם", מפרט הרב רימון, "פעמים רבות ינסו להנמיך את הרמה, אולם אז היא תהיה פשוטה מדי. מטרתנו ללמד תורה בעומק. לא לוותר על הרמה, אבל ללמד בשפה שמדברת אל הדור ושנראה את המתיקות שבה".

בואו להכיר את הסטארטאפים היהודים של סולמות