שיקחו בחשבון שיש לזה מחיר
שיקחו בחשבון שיש לזה מחירצילום: עמיטל בראלי

מנכ"ל ארגון חותם, עמיטל בראלי, צייץ בטוויטר תגובה לפרסום של חברת ביג על פתיחת הסניף בבאר שבע בשבת כי הוא בוחר שלא לקנות ברשת המבזה את השבת. שוחחנו אתו על ההכרזה ועל התגובות.

"מתחם ביג בבאר שבע ובמקומות אחרים פועל גם בשבת כבר הרבה שנים. זה מצער אבל קיים. מה שביג בחרו לעשות באחרונה זה למנף את זה ולהישען על המתח החברתי שקיים במדינה ולרכב על השבת כאמצעי לייצר עוד מזומנים", אומר בראלי.

"יש לא מעט מקומות שהמסחר פתוח בהם בשבת, ובחלק מהמקומות התרגלנו לכך, אבל לא היה מצב שבו לוקחים את רמיסת השבת כדגל וגם מבקשים להראות בכך לאן הם שייכים מבחינה תרבותית", הוא אומר ומבהיר כי אמנם יש מי שמציינים שהם פתוחים 24 7 "אבל באר שבע היא עיר מאוד מסורתית ולא הפכו את הדבר לדגל, את ביזוי השבת לא הפכו כאמצעי לקידום מכירות". במציאות שכזו, דרושה לטעמו של בראלי "צרכנות אתית".

"יש אנשים שלא קונים מוצר בגלל ניסוי בבעלי חיים או בגלל ניצול עובדים. גם אנחנו, הציבור הדתי, יכולים ללכת בכיוון הזה. מי שמרגיש שרמיסת השבת מקדמת מכירות מותר לו להצביע ברגליים", הוא אומר ומדגיש כי את הפרסום הגדול הציבו מנהלי המתחם בשילוט גדול שכל הנכנס לעיר אינו יכול לפספס אותו.

על דבריו אלה אנחנו שואלים אם הוא חש אכזבה מהציבור הדתי שלא עשה עד כה שימוש בכוחו הצרכני כדי להיאבק בתופעות שכאלה. "יש דברים שהציבור הדתי יודע להיאבק עליהם בצורה משמעותית, אלו נושאים של התיישבות ולאומיות. בדברים שנוגעים למהות ועומק הקשר לזהות היהודית אנחנו לא מספיק מודעים למודעות ולחשיבות של הצורך לנהל מאבקים. זה נובע משלל סיבות וחלק מהמשימה היא להגביר מודעות".

לטעמו של בראלי לציבור הדתי לאומי אין די מודעות אקטיביסטית בכל הנוגע ליכולתו להשפיע על הציבוריות החברתית בישראל והוא ממקד את מאבקיו בעולמה של תורה ובעולמה של התיישבות.

ואולי מאחורי האדישות היחסית של הציבור הדתי למאבקי הזהות עומדת תפיסה המושרשת כבר מגיל צעיר ולפיה תפקידו של הציבור הדתי לאומי הוא להכיל את הכלל, לחיות עם כולם בנועם ולא להיאבק על אורחות חייה של המדינה בכל פרט ופרט?

"יש מי שרואה את הציבור הדתי כמקף אנמי וכגשר שדורכים עליו מכל הכיוונים, אבל אנשים מערכים אמת, ישרות דבקות ונאמנות, וכשאנחנו יכולים להציע אלטרנטיבה רוחנית, ערכית תרבותית יעריכו את זה ובסוף גם יצטרפו אלינו. החזרה בתשובה מגיעה למקום של אמת. אנשים לא מחפשים חיים קלים אלא הזדהות עם ערכים יצוקים. לכן, האמירה שאנחנו בוחרים את המאבקים שלנו ולא נאבקים בכל זירה נכונה לפעמים, אבל לא פעם היא נועדה כדי להיראות טוב ונחמד ומתוך מחשבה שזה מה שיביא ציבורית להתחבר אלינו. זו מחשבה לא נכונה".

"אם נבטא את הערכים ותפיסות העולם שלנו, אנשים יעריכו את זה וירצו להצטרף. השבת היא דוגמא קלאסית למקום שבו אנחנו קצת מתחבאים ולא רוצים להרגיז אף אחד, ולכן המצב מתדרדר והולך מבחינת מסחר בשבת. אם היינו נחושים יותר ומבינים את הכוח שיש בידינו לדבר הזה הייתה הרבה יותר ההשפעה", אומר בראלי ומציין כי קרוב למאתיים אלף איש נחשפו לפוסט שפרסם ו"ולמעלה מחמישים אחוז הביעו תמיכה באמירה של צרכנות אתית בהקשר ל'ביג'. אם נהיה נאמנים לדרך שלנו הרבה יצטרפו כי הנושא כואב להרבה ורק לא היה מי שהרים את הכפפה עבורם".

בראלי מספר כי הנהלת 'ביג' לא פנתה אליו בתגובה לפוסט ולמעשה גם הוא עצמו לא פנה אליהם אלא לציבור "לא כל דבר הוא חרמות, אבל מי שהופך את זה לדגל צריך לדעת שאולי הוא קונה כמה אנשים אבל הוא גם משלם מחיר ואנחנו הם המחיר בהעדפה מתקנת של מי ששומר שבת, סוגר את החנות למרות שרואים איך המסחר כפול בשבת מימות החול, שירגישו שהציבור עומד מאחוריהם ומחזק את שמירת השבת שלהם. הציבור הוא שצמריך לעשות את המהלכים הללו".