מדורה במאה שערים
מדורה במאה שעריםPhoto by Yonatan Sindel/Flash90

נציב כבאות והצלה רב טפסר אייל כספי הודה כי איסור המדורות בל"ג בעומר השנה הוטל בשל המצב הביטחוני הרעוע אשר מחייב היערכות של כוחות כיבוי רבים ברחבי הארץ.

לשכת נציב כבאות והצלה חשפה בתשובה לארגון חותם את התנאים הקיצוניים אשר בגינם הוציא נציב הכבאות צו האוסר על הדלקת מדורות ל''ג בעומר שלא בשטחים מיוחדים אשר הוקצו לכך.

בלשכת הנציב תולים בין השאר את האיסור בריבוי מדורות, בהילולת הרשב"י ובמצב הביטחוני ולא בתנאי מזג אוויר קיצוני. בארגון חותם תקפו את התשובה ואומרים שהחלטת הנציב והסיבות לכך פרושה ביטול מנהג מדורות ל''ג בעומר בישראל, שכן מדובר בשלל סיבות המאפינות את יום ל''ג בעומר מידי שנה, ולא בתנאים קיצונים היחודיים להשנה.

במכתבו מונה הנציב את ה-"תנאים קיצוניים" אשר הובילו להוצאת הצו ובהם פריסת כוחות הכיבוי, ריבוי מוקדי האש, שינויים במזג האוויר והמצב הביטחוני הרגיש: "רשות הכבאות פרוסה בל''ג בעומר עד קצה גבול יכולתה לתת מענה אופרטיבי ואיכותי הן בניסיון להפחית את כמות השריפות והן בכדי להגיע לאירוע כבאות והצלה במהירות האפשרית. לכך יש להוסיף אירועים המרתקים כוחות כיבוי גדולים לשם הבטחת המקום מפני אירועי כבאות והצלה ובראשם האירוע בקבר רשב"י", כתב הנציב לחותם.

עוד הוסיף במכתבו "בל"ג בעומר מודלקים מוקדי אש בעשרות אלפי ויותר מוקדים, בפריסה מדן ועד אילת, באזורים שבחלקם הינם מסוכנים לקיום דליקות, ומגדילים באופן ניכר את הסיכון מפני איבוד שליטה ובכך את הסיכון להתפתחות אירוע כבאות והצלה. כמו כן, בשל שינויי מזג האוויר שריפות ענק עלולות להתפתח וריבוי אירועים מצריך פריסה רחבה מבלי יכולת גמישות לאירועים רחבי היקף שעלולים להתפתח. לכך יש להוסיף את המתיחות הביטחונית בתקופה זו המחייבת היערכות מבצעית במערך", נכתב.

עמיטל בראלי, מנכ"ל ארגון חותם התייחס לתשובת נציב הכבאות ואמר: "התנאים אותם פרט הנציב מבטלים למעשה את האפשרות לקיים מדורות בלג' בעומר בישראל. אלו מאפיני המועד מידי שנה. עד היום רק בשל תנאי מזג אוויר קיצוני הנציב היה מבטל את מנהג המדורות, וכעת נחשף שביטול המדורות הוא משיקולים אחרים, המשמעות בפועל שעשרות אלפים ימנעו ממדורות לג בעומר, מועד חשוב בלוח השנה היהודי. מדינת ישראל חייבת לאפשר למנהג החשוב של לג בעומר להמשיך".

נזכיר, כי פניית ארגון חותם הגיעה לאחר הוצאת הצו בידי נציב הכבאות בטענה כי צפוי ביום לג בעומר "תנאים קיצוניים". במכתב החתום בידי מנכ"ל חותם בראלי, פירטו בארגון על חשיבותו של המועד במסורת ובמורשת היהודית: "ל''ג בעומר החל בתאריך יח' באייר, הוא מועד חשוב בלוח השנה היהודי, ואחד המנהגים הקשורים ביום זה, הוא הדלקת המדורות".